В Хисаря отложиха приемането на увеличен дебит минерална вода за фирмите
България 19.12.2017 19:56
Стотина жители на село Красново протестираха пред сградата, където се проведе заседание на Общинския съвет на Хисаря, съобщиха от БТА.
Хората настояват да не бъде приемано увеличаване на количествата минерална вода, използвана от фирми с разрешения. Жителите на Красново се опасяват, че ако фирмите имат право на увеличен дебит, ще станат монополисти.
"Ние, жителите на Красново се опасяваме, че ако бъде прието исканото от фирмите увеличаване на минерална вода, те ще станат монополисти на извора и няма да остане свободен дебит за обикновените хора и за други инвеститори в Красновски минерални бани", каза кметът на Красново Цвятко Истилянов.
По думите му общото поискано количество минерална вода от фирми е 8,47 литра в секунда (л/с), при общ дебит на минералния извор 4,7 л/с. Заради протеста кметът на Хисаря Пенка Дойкова оттегли временно спорната точка от последното заседание на Общинския съвет. Нейният мотив е, че все още не е готово поисканото от нея измерване на дебита на минералния извор в Красново от Басейнова дирекция на Източнобеломорски район.
Очаква се на следващото заседание на съвета - през януари 2018 г. да бъде разгледана тази точка. За тогава кметицата на Хисаря е поела ангажимент да бъде гласуван резерв от 1 л/с минерална вода за жителите на Красново и за бъдещи инвеститори.
От 2012 г. минералният извор в Красново, който е държавна собственост, се стопанисва и управлява от община Хисаря за срок от 30 години.
Жителите на Красново искат да се възроди някогашният балнеологичен курорт Красновски минерални бани и за прекарване на чешма до селото.
Хората настояват да не бъде приемано увеличаване на количествата минерална вода, използвана от фирми с разрешения. Жителите на Красново се опасяват, че ако фирмите имат право на увеличен дебит, ще станат монополисти.
"Ние, жителите на Красново се опасяваме, че ако бъде прието исканото от фирмите увеличаване на минерална вода, те ще станат монополисти на извора и няма да остане свободен дебит за обикновените хора и за други инвеститори в Красновски минерални бани", каза кметът на Красново Цвятко Истилянов.
По думите му общото поискано количество минерална вода от фирми е 8,47 литра в секунда (л/с), при общ дебит на минералния извор 4,7 л/с. Заради протеста кметът на Хисаря Пенка Дойкова оттегли временно спорната точка от последното заседание на Общинския съвет. Нейният мотив е, че все още не е готово поисканото от нея измерване на дебита на минералния извор в Красново от Басейнова дирекция на Източнобеломорски район.
Очаква се на следващото заседание на съвета - през януари 2018 г. да бъде разгледана тази точка. За тогава кметицата на Хисаря е поела ангажимент да бъде гласуван резерв от 1 л/с минерална вода за жителите на Красново и за бъдещи инвеститори.
От 2012 г. минералният извор в Красново, който е държавна собственост, се стопанисва и управлява от община Хисаря за срок от 30 години.
Жителите на Красново искат да се възроди някогашният балнеологичен курорт Красновски минерални бани и за прекарване на чешма до селото.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:53 Хороскоп за сряда, 24 юни 2026 г.
- 19:34 Норвежките фенове превзеха „Таймс Скуеър“ в Ню Йорк с грандиозно „викингско гребане“ (ВИДЕО)
- 19:27 Австралийски глашатай постави световен рекорд за най-силен вик - 122,4 децибела (видео)
- 19:20 ООН: Над 200 000 деца са убити в Газа, Израел умишлено ги нападал. Това е геноцид
- 19:13 Ерген и мома ще търсят любовта в новия сезон на едноименното предаване
- 19:06 Меган Маркъл и принц Хари под финансов натиск заради високите си разходи
- 18:59 Мощно торнадо удари Русия
- 18:51 Спряха обществената поръчка за проектирането на Националната детска болница