Напускаме ЕС на 29 март 2019 г., обяви Мей, докато ЕС говори за 2021 г.

ЕС и Свят 15.12.2017 19:32

Ние ще напуснем ЕС на 29 март 2019 г. Това обяви премиерът на Великобритания Тереза Мей, цитирана от британски медии.

Докато насоките на ЕС за предстоящите преговори ясно показват, че Обединеното кралство ще остане пълноправен член на съюза и през преходния период до 2021 г., включително ще спазва законодателството на Общността и четирите свободи, Мей заяви: "Ние ще напуснем ЕС на 29 март 2019 г.".

Министър-председателят каза пред журналисти, че втората фаза от преговорите за Брекзит ще започне веднага, въпреки че председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер изрично подчерта, че преговорите ще стартират през март 2018 г.

"Това е важна крачка по пътя към плавен и организиран Брекзит, за който хората гласуваха през юни 2016 г. Великобритания и ЕС показаха какво може да бъде постигнато с ангажимент и упоритост от двете страни", каза тя.

Мей поясни, че все още има много работа, но обещава Брекзит да направи Великобритания по-силна, по-безопасна и по-просперираща. /news.bg
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355