Ще започне ли турската армия изтегляне от Сирия?

Избрано 14.12.2017 09:11

От турската армия не трябва да се очакват бързи ходове
Както обикновено, турската дипломация преживява още един забързан период, дължащ се на развитието на многобройни фронтове.

На 11 декември руският президент Владимир Путин направи кратко посещение в Анкара след кратки екскурзии до Сирия и Египет, провеждайки третата среща лице в лице с президента Реджеп Тайип Ердоган за по-малко от месец.

Путин направи две основни и важни послания при посещението си в постоянната военна база на Русия Хмеймим в Сирия на 11 декември. Първо, той каза, че "войната срещу тероризма" на територията на Сирия е почти завършена благодарение на руската военна намеса от септември 2015 г. Той също така заяви, че е издал официална заповед за започване на постепенно изтегляне на разгърнатите руски войски от разкъсаната от войната държава.

Изглежда, че неангажираното посещение на Путин в Сирия, което е първото след избухването на гражданската война, беше изненада за Анкара, която се надяваше подробно да обсъди с Путин продължаващото напрежение заради неотдавнашното решение на президента на САЩ Доналд Тръмп да признае Йерусалим за столица на Израел.

Очевидно, приоритет на руския президент е Сирия - за разлика от Турция, която се превърна в най-гласовитата регионална страна с мюсюлманско мнозинство в предизвикателствата към йерусалимските маневри на Тръмп.

Путин обаче по-късно избра да заеме по-балансирана и предпазлива позиция, за да не загуби позицията на Русия в очите на Израел и Палестина. Москва може да се надява, че един ден ще получи статут на "честен посредник" между двете страни, ако в един момент преобладават условията за възобновяване на мирния процес.

Връщайки се към сирийския театър, може да се твърди убедително, че посланието на Русия, че ще започне изтегляне на войските, е ясен сигнал към други страни, които понастоящем имат военно присъствие в тази страна, а именно Турция и САЩ

В своите обръщения както в Сирия, така и в Турция, Путин изясни, че е време да се намери политическо решение на гражданската война и всички участници трябва да са готови да допринесат искрено за това. Едно измерение на този призив изисква активното участие на споменатите страни за осигуряване на политическа рамка за тази цел, а другото е за необходимостта от изтегляне на други чуждестранни войски от сирийските територии.

Може би заради това външният министър Мевлют Чавушоглу на 12 декември изрази скептицизма на Анкара относно това до каква степен руските войски ще бъдат изтеглени от Сирия. Освен това Чавушоглу припомни, че Русия ще поддържа две големи военни бази в Сирия със значителна военна сила на терен.

Макар да не го каза директно, той подчерта също така факта, че Отредите за народна защита (YPG) в сирийския регион Африн все още представляват заплаха за Турция и че турското правителство никога няма да се поколебае да действа, за да прочисти този район от силите на заплахата.

Турция все още има войски в Идлиб, като част от плановете за създаване на зони за деескалация, и в Ал-Баб като част от операцията "Щит на Ефрат" в Северна Сирия и не трябва да се очаква предстоящо оттегляне на военното й присъствие.

От турската армия не трябва да се очакват бързи ходове, тъй като решението за сирийската война все още далеч не е видимо. /БГНЕС

-------

Серкан Демирташ, в. „Хюриет дейли нюз“.
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027