Николай Николов: Най-сложна е обстановката в Смолян

България 03.12.2017 12:44

Най-напрегнато миналата нощ беше положението в община Смолян, но бедстващи хора няма. Рязко са се покачили нивата на реките Черна и Арда.

Това каза главен комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” пред БНТ.

Хората, които работят по предотвратяване на бедствия, са били подготвени, взети са били превантивни мерки. На критичните участъци се съсредоточават повече хора, да се доставят инертни материали и да се направи такава организация, при която ако нивото на реките рязко се повиши, да могат да се издигнат временни диги, обясни Николов. Такава още не е изградена за Смолян, но в София има на много места, допълни той. В организацията помагали кметът на града и зам.-министърът на вътрешните работи Стефан Балабанов.

Тази сутрин валежът в града отново е започнал. Остава опасността на места река Черна да излезе от коритото си. Заради проливните дъждове на много места са се образували свлачища и има откъснати села. Това са Киселчово, Мугла, Стикъл. Кметът на града Николай Мелемов потвърди, че ситуацията е сложна, но всички опасни точки се наблюдават. Работи се съвместно с МВР и с пожарна безопасност.

Бедствено положение на територията на цялата община Смолян обяви през нощта кметът Николай Мелемов заради проливните валежи и пълноводието на реките Черна и Бяла и прелелите дерета, съобщава БНР. Щабът за изпълнение на общинския план за защита при бедствия, назначен със заповед на кмета, преминава на непрекъснат режим на работа до овладяване на бедствието.

По информация от Областната управа пътят до златоградското село Долен все още е трудно проходим, но там кризата вече е отминала. Вчера в селото загина човек, когато кално свлачище е съборило ловната хижа.

От МВР съобщават, че към 10 ч. обстановката в страната е нормална, осигурени са екипи, които на място следят най-застрашените участъци.

В Кюстендил са получени общо 19 сигнала за усложнена обстановка в областта. Обявено е частично бедствено положение за общ. Кюстендил и е въведен план за защита при бедствия в част „Наводнение“. Вследствие на наводнение, предизвикано от повишаване нивото на река Бистрица в района на с. Гърляно и с. Долно село, освен екипи на ПБЗН е привлечена техника за НАВР от строителна фирма Рила - 2 багера, 3 камиона и кран. Прочистено е речното корито и светлите отвори на два моста в двете села. Насипана е едра скална маса на проблемните участъци от речното корито. Превантивно стопаните на къщите, които са в близост до реката в с. Гърляно са изтеглени на по-безопасно място и след понижаване нивото на реката те се завърнаха по домовете си. С техника на община Невестино е направено прочистване на речното корито на река Елешница в с. Ваксево.

В Дупница на ул. „Васил Расолков“ в непосредствена близост до река Отовица е паднала подпорна стена на двор на къща. Къщата се намира на три метра от реката и поради опасност от подкопаване на основите й двамата жители са евакуирани при роднини.

През цялото денонощие в критичните участъци на водоемите е организирано наблюдение.

В момента няма действащи екипи на ПБЗН на терен, обстановката се нормализира.

В Перник са получени 97 сигнала, свързани с усложнената метеорологична обстановка. Те са били предимно за наводнени мазета и участъци от пътната инфраструктура. На терен са работили 8 екипа на ПБЗН с около 24 служители и с 8 автомобила. Най-тежка остава обстановката в кварталите Мошино, Изток и Клепало.

В столицата пожарните и спасителните екипи са реагирали на над 80 сигнала, извършени са 60 отводнявания, осигурени са 17 дежурства. Към момента има 3 сигнала за наводнени мазета, приземени етаж и дворове. По-критична точка остава яз. Суходол, където на място има екип с хидромодул на ССОД. Нивото на водоема, към момента е в норма. При необходимост се изпуска контролирано.

Обстановката се нормализира в останалите критично участъци. Продължава контролът по критичните точки на нивата на реките и язовирите.

В Берковица пожарни и спасителни екипи са извършили 5 отводнявания на мазета на жилищни сгради;във Вършец – 9 подобни операции.

Към момента обстановката на територията на област Монтана е нормализирана. Няма действащи екипи на ПБЗН. Валежите са спрели, създадена организация за ежечасно наблюдение на критичните участъци на реки и язовири.

В Смолян са постъпили 25 сигнала, предимно за наводнени мазета, пътни участъци и отстраняване на опасни предмети. Към 21:15 ч. на 02.12.2017 г. със заповед на кмета на община Смолян, в следствие на проливните дъждове на територията на общината и пълноводието на р. Черна и р. Бяла, е обявено бедствено положение на територията на цялата община Смолян. Мобилизирани са фирми, разполагащи с подходяща техника за отпушване на дерета и корита на реки.

Към момента обстановката е нормална, водите в речните корита са повишени, но няма преливане на водоеми. Направена е организация кметските наместници да следят за нивото на реките. /БГНЕС
CHF CHF 1 1.99127
GBP GBP 1 2.27819
RON RON 10 3.93092
TRY TRY 100 5.58967
USD USD 1 1.79995