Т. Петкова: Бъдещето на "Белене" да се реши след сериозен дебат
България 01.12.2017 17:08
"Ако все пак ще се реализира проектът "Белене", трябва да се направи сериозна дискусия в сферата на икономиката и ядрената енергетика", каза министър Теменужка Петкова по време на парламентарния контрол.
Министърът на енергетика посочи, че трябва да се оценят реалните рискове. "Този проект не може да се реализира без участие на държавата заради ядрения риск". По думите и не е изгоден вариант държавата да отделя пари от бюджета, за да реализира сама проекта. Петкова смята, че за това е нужен стратегически инвеститор. "Такъв имаше, но до 2008 година не беше сключен договор с основни параметри по сделката", припомни Петкова. Трябва да се анализират всички грешки от миналото, заяви още тя и допълни, че държавата трябва да има участие, защото притежаваме площадка, оборудване и лицензии.
Според Петкова, а и такова било мнението на кабинета, дебатът трябва да бъде в НС и да бъде широко обсъждане. "Така ще се чуят всички "за" и "против" и да вземем най-доброто решение за България, защото то ще ангажира поколения напред", обясни Петкова.
Според БАН, след 2030 г. в региона ще има дефицит на мощности. От Академията са анализирали два варианта - ако нищо не се направи с проекта - това ще доведе до най-много разходи и ще е най-лош за страната ни. Ако оборудването бъде продадено, "то цената му ще е много по-ниска и очакваната загуба, която ще се отрази на бюджета на НЕК и ще е около 3 милиарда". /faktor.bg
Министърът на енергетика посочи, че трябва да се оценят реалните рискове. "Този проект не може да се реализира без участие на държавата заради ядрения риск". По думите и не е изгоден вариант държавата да отделя пари от бюджета, за да реализира сама проекта. Петкова смята, че за това е нужен стратегически инвеститор. "Такъв имаше, но до 2008 година не беше сключен договор с основни параметри по сделката", припомни Петкова. Трябва да се анализират всички грешки от миналото, заяви още тя и допълни, че държавата трябва да има участие, защото притежаваме площадка, оборудване и лицензии.
Според Петкова, а и такова било мнението на кабинета, дебатът трябва да бъде в НС и да бъде широко обсъждане. "Така ще се чуят всички "за" и "против" и да вземем най-доброто решение за България, защото то ще ангажира поколения напред", обясни Петкова.
Според БАН, след 2030 г. в региона ще има дефицит на мощности. От Академията са анализирали два варианта - ако нищо не се направи с проекта - това ще доведе до най-много разходи и ще е най-лош за страната ни. Ако оборудването бъде продадено, "то цената му ще е много по-ниска и очакваната загуба, която ще се отрази на бюджета на НЕК и ще е около 3 милиарда". /faktor.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:32 София ще разполага с финансова рамка от €1,523 млрд. За какво ще се харчат?
- 19:24 Съдът във Варна назначи техническа експертиза по делото срещу зелената зона за паркиране
- 19:16 Тираджията, помел кола на "Тракия", е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост
- 19:09 Слънчево, в низините - горещо в следващите дни
- 19:02 77-годишният Лайънъл Ричи прекъсна концерт след като се почувствал зле сцената
- 18:54 Връзват възнагражденията на висши длъжности към замразените депутатски заплати
- 18:47 Разкриха единственото условие към гостите на сватбата на Тейлър Суифт и Травис Келси
- 18:39 Най-малко 48 души са се удавили в опит да се спасят от жегите във Франция