Главният архитект на София: Съдебно решение за небостъргача ме задължава да наруша закона
България 30.11.2017 09:48
Мога да платя тези 13 000 лева глоба, която ми е наложена, защото идвам от частния бизнес, но не е там работата. Ще я обжалвам глобата, а ако бъде потвърдено, ще я платя. В България трябва да се спазват решенията на съда, но в конкретния случай това съдебно решение е в конфликт с други закони.
Въпросът не е в сумата, а в принципа. Това заяви главният архитект на София Здравко Здравков по темата с неистовия натиск на строителната фирма НИКМИ да получи зелена светлина за строеж на 43-44-етажен небостъргач на ъгъла на булевардите "Петко Тодоров" и "България", в столичния квартал "Стрелбище".
Главният архитект посочи като тънък момент в случая вмененото му от ВАС задължение да даде разрешение за старт на процедура за приемане на Подробен устройствен план (ПУП), който е изготвен от НИКМИ и който позволява неограничено високо строителство, защото имотът се дели на три и има ъглова част, което по чл. 27 на
Закона за устройството на територия (ЗУТ) е възможно. В имота има дървета, има техническа инфраструктура, заяви Здравков пред Нова телевизия защо не спазва решението на ВАС да започне процедурата по прием на ПУП-а на НИКМИ.
Въпросът тук е в принципите – отменен Общ устройствен план, а трябва да одобря Подробен устройствен план, внесен две години преди приемането на ОУП, в който има редица дефекти, заяви Здравков, визирайки точно наличието на описани 61 дървета в имота и наличието на техническа инфраструктура.
Протестиращите в "Стрелбище" могат да разчитат на мен, боря се тази градинка да си остане зелена площ – тази част от града е защитена в режим на озеленяване.
Считам, че ако инвеститорите проявят достатъчно разум и подновим разговорите, можем да намерим решение за друг имот и тази градинка да бъде запазена, завърши Здравков по темата.
За финал главният архитект изрази съжаление, че се политизират ремонтите в София - специално за паважа на бул. "Дондуков"./faktor.bg
Въпросът не е в сумата, а в принципа. Това заяви главният архитект на София Здравко Здравков по темата с неистовия натиск на строителната фирма НИКМИ да получи зелена светлина за строеж на 43-44-етажен небостъргач на ъгъла на булевардите "Петко Тодоров" и "България", в столичния квартал "Стрелбище".
Главният архитект посочи като тънък момент в случая вмененото му от ВАС задължение да даде разрешение за старт на процедура за приемане на Подробен устройствен план (ПУП), който е изготвен от НИКМИ и който позволява неограничено високо строителство, защото имотът се дели на три и има ъглова част, което по чл. 27 на
Закона за устройството на територия (ЗУТ) е възможно. В имота има дървета, има техническа инфраструктура, заяви Здравков пред Нова телевизия защо не спазва решението на ВАС да започне процедурата по прием на ПУП-а на НИКМИ.
Въпросът тук е в принципите – отменен Общ устройствен план, а трябва да одобря Подробен устройствен план, внесен две години преди приемането на ОУП, в който има редица дефекти, заяви Здравков, визирайки точно наличието на описани 61 дървета в имота и наличието на техническа инфраструктура.
Протестиращите в "Стрелбище" могат да разчитат на мен, боря се тази градинка да си остане зелена площ – тази част от града е защитена в режим на озеленяване.
Считам, че ако инвеститорите проявят достатъчно разум и подновим разговорите, можем да намерим решение за друг имот и тази градинка да бъде запазена, завърши Здравков по темата.
За финал главният архитект изрази съжаление, че се политизират ремонтите в София - специално за паважа на бул. "Дондуков"./faktor.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:07 Хороскоп за понеделник, 29 юни 26 г.
- 19:35 Единадесет души загинаха при самолетна катастрофа във Франция
- 19:24 Илон Мъск на 55
- 19:14 Словения възобновява отношенията си с Израел
- 19:04 Легендата на киното Мел Брукс стана на 100
- 18:53 Демерджиев проверява за доставката на мантинели 2 фирми, зад които стоял бивш премиер
- 18:41 Русия изгражда луксозен курорт в Камчатка за над 800 милиона долара
- 18:34 Арх. Панайотова: Държавата в лицето на министър Шишков почва да узаконява собственото си бездействие