Читалище „Просвета” продължава с празничните концерти

Варна<+> 24.11.2017 15:13

Николай Бинев е председател на настоятелството на читалище ”Просвета” в Аспарухово. Основано през 1927 г. читалищните дейци го превръщат в притегателен център за прогресивните младежи от квартала, за тези, които пишат стихове, свирят на музикални инструменти, пеят и танцуват. През 1960 година читалището се премества в новата сграда, ражда се танцовата самодейност на читалището. Първият танцов състав е основан през 1960 година. Вече 60 години танцовата самодейност на НЧ “Просвета” възпитава в родолюбие и уважение към българския фолклор няколко поколения кварталци. През юни 1967 година читалище”Просвета” организира първото надпяване на народни хорове, инструментални състави и индивидуални изпълнители под надслова “Аспарухово пее и танцува”. По-късно надпяването се превръща в ежегоден и традиционен празник на кв.Аспарухово и визитка на читалището. От неговата сцена са започнали своя творчески път много аспаруховски таланти. Празникът без прекъсване се провежда в първите летни дни на м. юни. До 2000 година – в местността “Боровец” всяка втора неделя от месеца, и след преместването в красивия Аспарухов парк – всяка втора събота.
В същата 1967 е създаден и колективът по национална шевица, приел по-късно за патрон Райна Княгиня. За 50 годишния си юбилей Народно читалище “Просвета” е удостоено с орден “Кирил и Методий” – ІІІ степен.

С Николай Бинев разговаряме по повод 90-годишнината от създаването на културното средище, която беще отбелязана с вълнуващ концерт в залата на варненската опера.

- Г-н Бинев, публиката аплодира на крака участниците в юбилейния концерт, каква е цената на този успех?
- Зад всичко, което представиха изпълнителите, стоят таланти, но и много труд, жар, неудържим порив за изява. Затова първите ми думи са израз на дълбока благодарност към всички наши изпълнители, към семействата им, към преподавателите, към всички съмишленици и приятели на читалище „Просвета”. Направихме концерта във Варненската опера, тъй като салонът на читалището, който е с 500 седящи места, се нуждае от солиден ремонт. Но не разполагаме със средства. Все още се надяваме на институционална подкрепа от страна на община Варна. Но обмисляме дали да не открием дарителска сметка, за да ускорим процесите. Убедени сме, че такава зала е нужна не само на Аспарухово, където има 6 училища, а на цяла Варна.

- Колко са участниците в различните дейности към днешна дата?
- Над 150 са самодейните формации, но със спортните школи вероятно надхвърлят 200. Това са деца, средношколци и възрастни. Детски танцов състав, вокални групи, класически и модерен балет, спортни танци, школи по изобразително изкуство...Освен тях са спортните клубове по джудо, карате, айкидо, тенис, аеробика и др.

- Читалището е партньор на още две училища по европроект, какви са хоризонтите му?
- Проектът е с двугодишно финансиране и развива млади таланти. Ние предоставяме базата за школите, които са безплатни за посетителите, развиват се млади инструменталисти – китара, бас китара, ударни инструменти, гъдулка, гайда. Крайната ни цел е да подготвим духов оркестър, а децата, които обхваща инициативата, са от 4 и 5 клас.

- Какви инициативи подготвя читалище „Просвета” в културния календар на Варна?
- От тук нататък до Коледа предстои цикъл от празнични концерти на всички формации, които участваха в юбилейното издание. Пред публика и пред родителите си ще се представят отново всички детски певчески и танцови състави, танцовия състав „Мегдана”, предстои концерт на певческите формации „Аспаруховски бриз” за стари градски песни и на фолклорния „Авлига”. А след това продължаваме традицията да разкриваме нова изложба всеки месец в читалището. Последната беше на украинския художник Виктор Мосейчук. За напред ще продължаваме да представяме наши и чуждестранни автори. 

Гинка Христова

CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.2902
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.65181
USD USD 1 1.83853