Ще успее ли Мадрид да нормализира положението в Каталуния

Избрано 22.10.2017 09:43

Испанското правителство набеляза мерки, които трябва да доведат до нормализирането на ситуацията в Каталуния.
На своето извънредно заседание, което се състоя на 21 октомври, кабинетът в Мадрид прие редица мерки, имащи за цел „възстановяването на законността и конституционния ред“ в Каталуния. Този ред, според правителството, е бил нарушен в резултат на опитите на каталунската администрация да обяви независимостта на региона, който за момента има автономен статут. Мерките са приети в рамките на член 155 от Конституцията, която предвижда в случай на необходимост въвеждането на пряко управление на автономията от Мадрид. Тези мерки ще влязат в сила, след като бъдат одобрени от Сената, горната камара на Генералните Кортеси /парламента/, които ще се съберат на 27 октомври. Въпреки това наблюдателите вече се опитват да оценят правителствената инициатива от гледна точка на ефективността за преодоляване на каталунската криза.

Принудително решение
Испанският премиер Мариано Рахой заяви след правителственото заседание, че използването на член 155 е „принудителна и извънредна“ мярка. Става дума за необходимостта да се преодолее създалата се „неприемлива ситуация“. Тя се характеризира с „неподчинението на испанските закони от страна на каталунската администрация“, което нанася силен удар както върху интересите на Каталуния, така и на Испания като цяло. Следователно целта на правителството е да подкрепи „законността, социалния мир, осигуряването на икономическия растеж, правата и свободите на гражданите“.

Решението на испанското правителство коментира пред ДВ професорът по политология в Мадридския университет Алехандро Пералес Гарсия. Той припомни, че в Каталуния на 1 октомври, въпреки забраната на Конституционния съд, беше проведен референдум за независимост. След това местната администрация, позовавайки се на резултатите от референдума, който бе „бойкотиран от мнозинството от населението и се провеждаше в нарушение на общоприетите норми за гласуване“, обяви създаването на суверенна Каталунска република. Всичко това „противоречи на испанската конституция, която не допуска разделянето на страната“, добави експертът.

Контрол от центъра
„Член 155 предвижда оставката на ръководителя на регионалната администрация и на регионалните министри, които в Каталуния се наричат „съветници“, уточнява още Пералес Гарсия. Следователно ръководителят на Каталуния Карлес Пучдемон и неговите 13 съветници ще се лишат от постовете си. Временно автономията ще бъде оглавена от високопоставен чиновник от Мадрид. За този пост се спряга името на Роберто Бермудес де Кастро, държавен секретар /заместник-министър/ по въпросите на териториалната администрация на Испания.

Професорът посочи, че временният ръководител на автономията и назначените за съветници от редиците на мадридските чиновници ще осигуряват нормалната работа на местната администрация до предсрочните избори за нов парламент и съответно съставянето на ново регионално правителство. В същото време пълномощията на сега съществуващия парламент ще бъдат ограничени. По-конкретно той няма да може да контролира работата на временната администрация.

Изборите трябва да се проведат в срок не по-късно от 6 месеца. Всичко ще зависи от това, колко бързо ще бъде нормализирана ситуацията в региона. Ако няма особени проблеми, то те могат да се състоят още в края на януари 2018 г., отбеляза експертът, подчертавайки, че предприеманите мерки ще се окажат напълно ефективни и достатъчни за преодоляването на настоящата криза“ . Подобна гледна точка споделя и каталунският социолог Жорди Рипол. Той заяви пред ДВ, че допитването, проведено миналата седмица от водещия социологически институт в областта, показва, че две трети от населението иска провеждането на предсрочни избори, колкото е възможно по-бързо, за да се преодолее създалата се ситуация. За избори се обявяват и почти половината от гражданите, които доскоро искаха провъзгласяването на независимост, подчертава социологът.

В случай, че бъде обявена независимост
Какво ще се случи, ако Пучдемон изпълни своята закана, съдържаща се в посланието му от 19 октомври до испанския премиер, и в отговор на член 155 обяви независимост на Каталуния? Според социолога Жорди Рипол подобен демарш може да усложни положението, особено, ако каталунската администрация бъде подкрепена от националистически настроеното население. Радикалите вече обещаха да започнат безредици, включително блокади на пътища и правителствени сгради.

На друго мнение е политологът Пералес Гарсия. Той смята, че „бащите“ на каталунската независимост могат да усложнят единствено своя живот, защото обявяването на независимост се разглежда от Наказателния кодекс като вдигане на бунт. Това е особено тежко престъпление, което се наказва с 30 години затвор. Днешната каталунска администрация прекрасно знае това. Вероятно по тази причина обявената на 10 октомври независимост бе веднага замразена за неопределено време, смята Пералес Гарсия.

Според него повечето каталунци са разочаровани от независимостта и нейното бъдеще. Индустриалци, банкери, средни и дори дребни предприемачи бягат от Каталуния. Смята се, че от началото на октомври около 1200 каталунски предприятия са се преместили в други испански региони. Така че особено големи протести не се очакват, резюмира политологът. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911