Жители на "Бояна" скочиха срещу строеж на жилищна сграда в двор на училище
България 16.10.2017 18:23
Жители на столичния квартал "Бояна" се обявиха против строежа на жилищна сграда в двора на училище.
През месец март тази година част от двора на столичното 52 ОУ "Цанко Церовски" е била оградена за изграждането на жилищна сграда, която се очаква да стане готова догодина.
Според местни жители обаче това е територия, отредена за двор на учебно заведение, и на нея не трябва да се строи жилищна сграда.
Активистът от Гражданско сдружение "За Бояна" Николай Веселинов обясни пред БНТ, че имотът е в територия, оградена за училище, но според предвижданията на действащия регулационен план, който е одобряван 90-те години, имотът попада извън урегулирания поземлен имот, предназначен за училище. Това направило възможно въпросната част, която попадала в бивш земеделски имот, да бъде възстановена на собствениците. Част от земеделския имот попадала в тази територия, а другата част - не.
Според жителите в квартала има множество подобни проблеми с имоти. Много имоти били собственост на общината и държавата, но впоследствие попадали в ръцете на хора с бизнес интереси.
Според кмета на район "Витоша" инж. Теодор Петков оградата на училището реално не била там, където е собствеността на общината. В конкретния случай ставало въпрос за реституция от 1993 - 1994 година и жилищната сграда реално не попадала в двора на училището.
През месец март тази година част от двора на столичното 52 ОУ "Цанко Церовски" е била оградена за изграждането на жилищна сграда, която се очаква да стане готова догодина.
Според местни жители обаче това е територия, отредена за двор на учебно заведение, и на нея не трябва да се строи жилищна сграда.
Активистът от Гражданско сдружение "За Бояна" Николай Веселинов обясни пред БНТ, че имотът е в територия, оградена за училище, но според предвижданията на действащия регулационен план, който е одобряван 90-те години, имотът попада извън урегулирания поземлен имот, предназначен за училище. Това направило възможно въпросната част, която попадала в бивш земеделски имот, да бъде възстановена на собствениците. Част от земеделския имот попадала в тази територия, а другата част - не.
Според жителите в квартала има множество подобни проблеми с имоти. Много имоти били собственост на общината и държавата, но впоследствие попадали в ръцете на хора с бизнес интереси.
Според кмета на район "Витоша" инж. Теодор Петков оградата на училището реално не била там, където е собствеността на общината. В конкретния случай ставало въпрос за реституция от 1993 - 1994 година и жилищната сграда реално не попадала в двора на училището.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:08 Сметната палата: Глобите и жертвите растат, а над 523 млн. лв. стоят във Фонда за пътна безопасност
- 11:01 Вратарят-чудотворец: В Кюрасао трябва да започват работа по моя статуя!
- 10:53 Силни критики към шефа на ФИФА Джани Инфантино заради присъствието му на Мондиал 2026
- 10:46 Кремъл повтори: Русия очаква победа, никой не може да ни победи
- 10:38 След стрелбата на плаж „Кабакум“ край Варна: Разследването продължава
- 10:31 Кабо Верде продължава да пише своята приказка, този път спря наивните уругвайци
- 10:24 Сблъсъци с полицията и изгорени американски знамена след президентските избори в Колумбия
- 10:16 Египет записа първа победа на световно първенство