Шумерската култура издигала на почит грамотността

Наука 20.08.2017 14:22

Шумер е една от най-древните цивилизации на Земята. Известно е, че шумерите започнали да строят градове и пътища преди 7000 години. Те са едни от първите в историята на човечеството, които се отказват от племенните жилища и започват да строят истински домове. Днес разполагаме с малко артефакти от тяхната древна култура, но ето част от онова, което учените са установили до днес.

Жените имали собствен език?

Мъжете и жените в Шумер не били равни. Дори богатите семейства, които пращали децата си да учат, изучвали само момчетата си, а момичетата оставали да помагат вкъщи.

Така жените започнали да разговарят на собствен език помежду си, наричан "емзал". Мъжете говорели на официалния - "емегир".

Шумерите плащали налози още преди появата на парите

Шумерите плащали данъци на управниците си, още преди в Месопотамия да се появят първите пари - монети и сребърни сикли. Вместо пари, давали процент от произведената стока - предимно земеделски продукти, или месо. Тук има една доста любопитна особеност - богатите хора плащали много по-голям налог от бедните - и то не само заради процента върху по-голямото количество стока, а и отгоре. За налог се считали и участията в различни обществени работи.

Всеки месец, например, мъжете - глави на домакинства, били длъжни да работят в някоя ферма, да копаят напоителни канали, или да воюват - все задължения, свързани с общото благо. От такава повинност можели да се откупят само много богати хора, и то по изключение - заради болест, или друга основателна причина.

Животът се въртял около... бирата

Има теория, че цивилизацията е тръгнала от... бирата! Тя била важна част от живота в Шумер. Само че съвсем не приличала на съвременното пиво. По консистенция наподобявала повече каша, с голяма утайка на дъното, голям слой пяна на върха и с плаващи на повърхността зърна. Ще се учудите, че това "нещо" се е считало дори за... питателна закуска. Често се случвало и да плащат на мъжете за свършена работа с бира.

Шумерите използвали опиум

Бирата не била единственото средство за "отпускане". Шумерите използвали опиум, който приготвяли от маковото семе. Сведения за това има още от 3000 г. пр. н. е. Опиумът бил наричан "растението на радостта". Всъщност, не става дума за наркомания, защото шумерите познавали качествата на опиума като болкоуспокояващо и го използвали в медицината.

Управителят сменял жена си ежегодно

Всяка година управителят се женел за нова жена. Той трябвало да избира между жриците - така наричали избраните девствени девойки. Те трябвало да имат съвършено тяло, "подготвено за любов". Управителят и избраната от него невеста, според шумерите, трябвало да "радват боговете". В деня на сватбата подготовката на невестата включвала къпане, масаж с благовонни масла и обличане в красиви одежди. Управителят и свитата му тръгвали тържествено към храма, където оставяли девойката да го чака.

В храма било пълно със свещеници и жрици, които пеели песни, възхваляващи любовта. Управителят поднасял подаръци на бъдещата си невеста и двамата се отправяли към стая с церемониално легло, където двамата тутакси се захващали за любовните си "занимания".

Тълпата отвън радостно крещяла, за да оповести на висок глас събитието. Всичко това се повтаряло всяка година, като голям всенароден празник.

Жриците не били просто "харем", а лекари и стоматолози

Жриците били считани за най-полезните хора в шумерското общество. Освен потенциални невести на управителя, те били обучавани да отдават медицинска помощ. Сред жреците-мъже пък са първите лекари в историята, много поети, книжници и други начетени хора. Шумерските градове винаги се строяли около храм. В центъра разполагали Великия зикурат, а сградите около него били предвидени именно за свещениците, жреците и жриците. Тяхното пространство представлявало 1/3-та от цялата площ на града и не било предназначено само за церемонии. Напр., болните хора идвали именно там, за да получат помощ от жриците - домовете им били нещо подобно на съвременните болници.

Грамотността се считала за богатство

В Шумер търговците и фермерите били считани за "низша каста". Ако някой от тях забогатеел и искал да стане жрец, или управител, то условието било не само да е богат, но и грамотен! На училище ходели само децата на богатите. Там изучавали математика, история и "грамотност", каквото и да е означавало това.

Бедните живеели зад пределите на града

Болшинството шумери били бедни и живеели във ферми зад пределите на града. Докато богатите имали глинени къщи с прозорци и лампи, бедните се задоволявали с тръстикови палатки. Спели на слама направо на земята. Целият им живот минавал в труд - предимно в земеделието, като за замогване се считало, когато някой можел да си купи още земя.

Шумерите имали силна армия

Шумерите водели завоевателни войни, в които пленявали хора. Управителите превръщали пленниците в роби. Жените, взети при плен, ставали безправни наложници. Съществувала опция за откупуване на свободата, но малцина стигали до там. Интересен е фактът, че шумерите превръщали в роби и своите си, когато някой от тях не можел да си върне дълга, или извършел престъпление.

Извършвали ритуални погребения

Шумерите приемали смъртта като тайнство. Те наричали Отвъдното "земя без завръщане", и вярвали че именно на оня свят ще получат всички блага, с които съдбата не ги е дарила приживе. Мъртвите си почитали със златни украшения, храна и други подаръци, между които доста странни - да речем - любимите кучета. Правели това с мисълта, че по този начин покойниците няма бъдат сами и гладни на оня свят. Управниците често били погребвани с всичките им слуги и придворни, а понякога и с цялото им семейство. Така че животът на управника бил мил на приближените му, не по-малко от собствения им живот.

Еми МАРИЯНСКА./impressio.dir.bg
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911