Науката зад сините цветя

Наука 31.07.2017 16:16

Има причина орхидеите с интензивен син цвят, които виждате в цветарските магазини, да не изглеждат естествено.
Синьото не е естественият цвят в тези орхидеи. Това са бели цветя, които получават цвета си от боя, използвана от цветарите. „Синьото е цвят, който не се среща често в природата“, казва Дейвид Лий, автор на книгата „Палитрата на природата: Науката за цвета на растенията“ и пенсиониран преподавател във факултета по биологични науки в Международния университет във Флорида.

„Под 10% от 280 000-те вида цъфтящи растения произвеждат сини цветчета“, допълва той, цитиран от сайта MNN.com.
Но за първи път група учени твърди, че е получила цвете чрез генно инженерство - хризантема, за да произведе син цвят. „Хризантеми, рози, карамфили и лилии са популярни цветя, но те нямат разновидност в син цвят“, казва Наонобу Нода, ръководител на изследването и член на Националната организация за изследване на земеделието и храните“.

„Никой не е успял да създаде синьо цвете чрез обичайните техники за отглеждане“, допълва той.

Но изследователите използвали гени от две други растения, произвеждащи син цвят - Клитория тернатеа и кентърберийски камбани, и смесили гените им с тези на хризантемите. Полученият цвят бил резултат от „копигментация“ – химическо взаимодействие между цветята, която се надяват да използват за оцветяване в синьо и на други популярни цветя.

Защо синьото не се среща толкова често при цветята?
„Няма истински син пигмент при растенията, така че те нямат директен начин за образуване на син цвят. „Синьото е още по-рядък цвят при декоративно-листните растения, отколкото при цветята. Само няколко тропически растения имат наистина сини листа“, отбелязва Лий.

За създаването на сини цветя или листа растенията извършват известна флорална измама с обичайните пигменти в растенията, наречени антоцианини. Привържениците на здравословното хранене вероятно ги познават, защото цианидин-3-глюкозид е силен антиоксидант, казва Лий. „Това е най-често срещаният антоцианин в червените листа и червените рози и се продава в здравословните храни като C3G“.

Ключовите съставки за произвеждане на сини цветя са червените антоцианин пигменти. „Растенията променят тези пигменти, за да създадат сини цветчета. Това става чрез множество модификации, включващи промяна на pH и смесване на пигменти, молекули и йони“, отбелязва Лий. Японските учени, които създали синята хризантема, казват, че са го постигнали чрез „двустепенна модификация на структурата на антоцианина“.
Тези сложни трансформации, в съчетание с отразената светлина през пигментите, създава нещо, което изглежда толкова просто на пръв поглед – син цвят. И резултатите са забележителни – синчец, хортензии, грамофончета, метличина.

Свикнали сме повече с цветя с жълт, оранжев, червен и лилав цвят. Малкото сини цветя обаче не възпират насекомите, които ги опрашват. „Насекомите и птиците могат да засекат синьото. Те търсят награда като храна и сините цветя могат да я произвеждат точно като цветята в други цветове“, казва Лий.

Истинското предизвикателство със синьото е в градинарската търговия, където има интензивен търговски интерес към химическата основа на сините цветя в природата. Много от любимите ни градински цветя като розите, лалетата не произвеждат сини цветя. В резултат на това има решителни усилия за производство на синя роза.

Лий е направил презентация, която показва пред клубове по градинарство и други групи, озаглавена „Колко е трудно да си син“. „Искам да сложа край на обсъжданията, произтичащи от песента на жабока Кърмит от „Улица Сезам“, в която се пее: „Не е лесно да си зелен“. Още по-трудно е да си син“, казва Лий. /profit.bg

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549