Оптимизмът в европейския проект най-накрая се завърна на фона на Брекзит и Тръмп

Избрано 16.07.2017 10:06

След почти десетилетие на криза оптимизмът се върна. Европейците възвърнаха вярата си да се придържат заедно, за да се справят с глобалните и обществени предизвикателства.
Много хора казват, че възобновеният оптимизъм е отговор на случилото се отвъд Ламанша и от другата страна на Атлантическия океан.

Ако някой се чудеше до какво води излизането от Европа или отслабването на многостранността, сега е ясно за всеки - от нарастващата инвестиционна несигурност до досега неизвестната степен на разделение в обществото, до потенциалното политическо отпадане за страните, на които досега се възхищаваха по света като на фарове на демокрацията и свободата.

Но съществуват поне още два други фактора, които също са от решаващо значение за възстановяването на доверието в европейския проект.

Първо, ЕС се оправя икономически. Еврозоната и разширеният ЕС наскоро отбелязаха най-високата си заетост. Инвестициите вървят нагоре, а растежът се очаква да бъде два пъти по-бърз от този на САЩ.

Второ, политическите лидери в Европа убедено стоят зад демокрацията, реформите и Европа - вместо да дадат основание за популизъм - и бяха подкрепени от прогресивни проевропейски местни движения, като "Пулсът на Европа".
Сравнете картината със септември 2016 г. и разликата не може да бъде по-ярка. Тогава беше само три месеца след съдбоносното гласуване на Обединеното кралство да напусне ЕС.

Въпреки удара, президентът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер реши да обяви, че Брюксел ще публикува Бяла книга за бъдещето на Европа, в която се посочва как ЕС може да се промени.

Това беше дръзка постъпка, която мнозина смятаха за обречена да се провали, защото континентът се намираше в низходяща спирала. Но когато Бялата книга беше публикувана през март 2017 г. - дни преди Великобритания да започне Брекзит със задействането на член 50 - вниманието на останалата част от континента се измести върху изграждането на общо бъдеще.
Ето защо Бялата книга беше наречена "рождено свидетелство" на ЕС-27.

Вече има силно усещане, че европейците - след като са видели алтернативата - са готови да инвестират в общия ни проект. Те осъзнават, че разпадането, нелибералната демокрация и популизмът са дълбоко опасни за нашите демократични традиции - свободата и толерантността, придирчиво изграждани в продължение на десетилетия, което, понякога, се приема за даденост.

С укрепването на възстановяването и изтласкването на популизма, засега Европа трябва да се възползва максимално от нашата нова надежда. Най-лошото нещо, когато се връща доверието, е да отлагаме и да не променяме нищо – а ние трябва да се променим.

Позоваванията на Брекзит или Тръмп може да ни донесат отново усещане за принадлежност, но в дългосрочен план Европа може да просперира само въз основа на свежата жизненост и легитимността на собствения си проект.

Точно къде е мястото на Бялата книга. Тя има две части, които са еднакво важни.
Едната обхваща дългосрочните тенденции, оформящи бъдещето на Европа, като технологична промяна, миграция и нови заплахи за сигурността. Другата представя пет възможни пътя за Европа между днес и 2025 г.

Бялата книга е допълнена и от редица документи за "размисъл" относно критичните въпроси, засягащи бъдещето на Европа - социалното измерение, глобализацията, отбраната, еврото и финансите на ЕС.

За разлика от миналото, Комисията не посочи кой от петте сценария е нейният предпочитан политически план.

Това не е само поради изборите, които се провеждат в много европейски страни, но и защото Комисията разбира, че такъв основен политически избор не трябва да бъде подтикван или решен да бъде поставен зад затворени врати.

Нито пък Комисията трябва да претендира за монопол на мъдростта за това, кое е най-добрият път напред.
Вместо това е необходим дебат в целия ЕС, който да ангажира гражданите по нови начини и да гарантира, че гласът им е от значение.

Ясно е, че има различни възможни дестинации за Европа през 2025 г. и затова е важно всеки избор, както и присъщите му компромиси, да бъдат по-широко обсъдени и разбрани по-добре.
И всъщност работата с пет възможни сценария ни помогна да преместим дебата далеч от опростените аргументи на миналото - независимо дали става дума “за“ или „против“, „повече“ или „по-малко“ Европа.

Вместо това, разглеждането на редица възможни бъдещи варианти ни даде по-нюансиран речник, за да обсъдим какво искат да постигнат заедно или отделно ЕС-27 през следващите години.
Разбира се, размисълът си струва усилията само ако в крайна сметка се превежда в конкретни решения и моментът, който се приближава.

Комисията не е длъжна да предрешава избора, който ще направят политическите лидери на Европа, или този, който ще подкрепят техните държави. Но Комисията може по-добре да информира за тези решения.

Ще представим по неутрален начин по-подробни версии на петте сценария на ЕС със специфични насоки за това, какво означава всеки и как те могат да бъдат постигнати. Ще представим също и дневен ред за това как Европа може по-добре да предвиди дългосрочни предизвикателства, вместо да реагира на кризи, които биха могли и трябва да бъдат предвидени, като финансовата криза или предизвикателствата в областта на сигурността.

Жан-Клод Юнкер ще използва следващата си реч за Състоянието на Съюза през септември, за да представи допълнителни инициативи в съответствие с Бялата книга.
Това ще стане, като се знае, че за ЕС да се стреми към "обичайните действия", би било дълбоко погрешно разбиране на общественото настроение, да не говорим за лошата слава за самия ЕС.

Вместо това трябва да се насочим към информиран, ориентиран към бъдещето обществен дебат за бъдещето в целия ЕС, който да покаже не само, че демокрацията ни е здрава, но и да изгони демоните на разделението и популизма.
Комисията има правото да поеме инициативата по този въпрос и възнамерява да я използва пълноценно. /БГНЕС
-------------------------------------------------------------
Автори на коментара във в. „Индипендънт“ са шефът и заместник-шефът на Европейския център по политическа стратегия Ан Метлер и Павел Швиебода.
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911