Дипломатическият корпус посети "Тракия икономическа зона"

България 21.06.2017 17:05

С два автобуса от София пристигнаха днес в "Тракия икономическа зона" представители на дипломатическия корпус у нас, за да се запознаят на място с най- голямото подобно средище в България, предаде кореспондентът на БГНЕС в Пловдив.

Началото е с идеята преди 22 години, преди 14 години тук идва първият инвеститор, който и днес продължава да работи- британската фирма " Уилям Хюз", а до днес инвестициите надхвърлят 2 млрд лв. "Тракия икономическа зона" е най- мащабният индустриален проект в страната и по инвестиции, и по площ, тя се разпростира върху 10 700 000 кв.м. Тук работят повече от 140 международни и български компании, в които са заети над 30 000 души. Зоната е успешен пример за публично- частно партньорство, зад нея стоят "Сиенит Холдинг“ в сътрудничество с „КЦМ 2000“ АД, израелски и италиански партньори, и съдействието на Областна администрация Пловдив, 9 общини / Пловдив, Асеновград, Калояново, Куклен, Марица, Първомай, Раковски, Родопи, Стамболийски/ и 2 клъстера – „Клъстер Тракия икономическа зона“ и „Клъстер информационни и комуникационни технологии Пловдив”. Проектът обединява добрия опит и развитие на 6-те индустриални зони в района на Пловдив /зони “Марица“, „Раковски“, „Куклен“, Индустриален парк „Пловдив“, Парк „Иновации“ и Агро център „Калояново“/ с цел оптимизация на услугите, предоставяни на местни и чуждестранни инвеститори. След подписани в началото на годината меморандуми проектът "Тракия икономическа зона" се разшири към Хасково и Бургас, а по думите на министъра на икономиката Емил Караниколов, който днес посрещна гостите, има разговори за подобни зони в Кърджали и Смолян, като интересът към Кърджали от страна на чуждестранни инвеститори вече е видим, макар и все още разговорите да са в начален етап.

Дипломатите бяха приветствани от областния управител на Пловдивска област Здравко Димитров, кметът на Пловдив Иван Тотев, от директора на "Тракия икономическа зона" Пламен Панчев, тук бяха и кметовете на общините, включени в зоната. Гостите се запознаха с логистичния център на "Кауфланд", откъдето се зареждат всички над 50 магазина на веригата в страната. Центърът е построен върху 155 000 кв.м. площ, застроената е 80 000, а рампите са 150. Всеки ден тук пристигат 300 камиона, които донасят и разнасят стока. Дипломатите се запознаха и с АББ България ЕООД- иновативен световен технологичен лидер в областта на продуктите за електроснабдяване и електрообзавеждане, роботика и задвижвания, индустриална автоматизация и енергийни мрежи. В България АББ има 2 650 служители на четири места- в Петрич, Севлиево и Раковски и Варна. В Индустриална зона Раковски, част от Тракия икономическа зона, АББ построява първата си производствена сграда в региона през 2009. Вторият завод /в съседство на първия/ е открит през 2012 г. Общата стойност на инвестициите на АББ в зона Раковски надминават 43 млн. щатски долара. И в двете базите на АББ в Раковски се произвеждат продукти за ниско и средно напрежение, предназначени за АББ заводи в Европа. Към този момент, само в Раковски, АББ осигурява работа на 1837 души. /БГНЕС
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447