Държавният департамент създава алтернативна външна политика на САЩ

Избрано 10.06.2017 10:17

Слушайки във вторник първия брифинг на новата говорителка на Държавния департамент Хедър Науърт, човек може да остане с впечатлението, че САЩ провеждат традиционна, балансирана и донякъде нюансирана външна политика на световната сцена.

Проблемът, разбира се, е, че изявленията на президента Тръмп за външната политика унищожават този имидж и няма усилия нито от двете страни да се справят с произтичащите от това противоречия.

Науърт, бивша водеща на "Фокс Нюз", изчака пет седмици, преди да застане на катедрата, за да се срещне с журналистическия корпус в Държавния департамент, който е изпълнен с опитни дипломатически репортери, запознати с нюансите на международните проблеми. Тя беше добре подготвена, твърда, но не и войнствена, и започна да хвали дипломатическия корпус и медиите, че вършат работата си в служба в Съединените щати и идеалите, които Америка представлява.

Прескорпусът от своя страна се отнасяше към нея с уважение, без да нанася удари, с ясните усилия да установи връзката на добра основа и да й даде време да се приспособи към новото внимание към нея. Но тъй като брифингът продължаваше, ясното разминаване между това, което Науърт обясняваше като политика на Държавния департамент и това, което казаха Белият дом и Тръмп, беше поразително.

Първият пример беше, когато Науърт бе попитана защо Държавният департамент излезе с изявление в понеделник, възхвалявайки работата на Бабатунде Осотимехин, изпълнителен директор на Фонда на населението на ООН (UNFPA), който почина тази седмица. Предложеният от Белия дом бюджет ще премахне финансирането от САЩ за UNFPA. "Ние изпратихме това съобщение, защото той почина ... Искахме да изкажем съболезнованията си на семейството му", каза Науърт. "Няма да определям дали [UNFPA] върши добра работа или не върши добра работа".

Как може Държавният департамент да похвали Осомтимехин за това, че е "неуморен защитник на здравето на жените и момичетата, настоявайки за по-силни, по-постижими и достъпни услуги за майчинство и репродуктивно здравеопазване за милиони жени в развиващия се свят", докато Белия дом се застъпва за оттегляне на подкрепата за точно за тази мисия? Науърт нямаше истински отговор.

"Някои от приоритетите на този президент остават нашата национална сигурност и най-напред защитата на американците", каза тя.

Този модел стана по-очевиден, когато репортерите се опитаха няколко пъти да разберат как Държавният департамент гледаше на бурята на Тръмп в Туитър срещу американския съюзник Катар. Тръмп заяви, че кризата между Катар и неговите съседи в Персийския залив е доказателство, че срещите му с арабските държави миналия месец в Рияд, Саудитска Арабия, "се изплащат", и той порица Катар за финансирането на тероризма.

Тези блогове сякаш пряко противоречат на призива на държавния секретар Рекс Тилърсън всички страни да работят заедно, за да разрешат различията си и на неговото предложение да помогне за овладяването на кризата. Интересното е, че подготвените отговори на Науърт от нейната папка за брифинга изразиха подкрепата си за Катар, а не за туитовете на Тръмп.

"Ние признаваме, че Катар полага големи усилия, за да спре финансирането на терористични групи ... трябва да се работи повече", каза тя. "Нашите взаимоотношения с Катар са силни."
Науърт също така разкри, че Обединените арабски емирства са информирали правителството на САЩ за решението на четирима съюзници от Персийския залив да прекратят връзките си с Катар "непосредствено преди" обявеното решение, което отклонява твърдението на Тръмп, че това е добра новина за американското лидерство в региона.

Науърт се опита да излезе от ситуацията като заяви, че срещите в Рияд са довели до напредък в сътрудничеството между регионалните участници в борбата срещу тероризма. Един репортер ясно посочи, че сериозен разрив с Катар само две седмици след посещението на Тръмп е всъщност доказателство, че пътуването има точно обратното действие.

Науърт остави настрана папката, за да твърди, че това е просто временна неравност по пътя.

“Срещата беше за сътрудничество ... което продължава да съществува“, се опита да обясни Науърт. "Това, което се случва сега, е разрив. Държавният секретар и други страни са предложили да се включат, за да облекчат този разрив."
Когато продължи да чете от папката си за брифинга, Науърт критикува китайските нарушения на правата на човека, призова Русия да се присъедини към международния натиск върху Северна Корея и защити правата на дипломатите в чужбина да използват собствените си социални медии, за да изразяват позициите си, използвайки собствената си преценка. В края на брифинга стана ясно, че Държавният департамент по някакъв начин води своя собствена външна политика, която може или не може да се сравни с това, в което главнокомандващият вярва или казва.

Няколко пъти Науърт се върна на подготвената линия, цитирайки Тилърсън, заявявайки, че Държавният департамент просто няма да преценява какво говори Тръмп за външната политика на САЩ.
"Президентът има свои собствени уникални начини за комуникация с американския народ и това му служи доста добре", цитира тя Тилърсън.

Туитовете може всъщност да служат добре на Тръмп, но когато президентът създава дипломатически кризи редовно без видима причина, това не служи добре на страната. Нито пък позволява на американското правителство да има някакво последователно послание, което американските граждани, чуждите държави или дори неговите служители могат да разберат.

Ако брифингът във вторник е някаква индикация, планът на Държавния департамент е да продължи със собствената си политика и да се преструва, че те не противоречат на Тръмп. Това е неприемлива стратегия, която ще служи само за по-нататъшно объркване и по този начин ще навреди на външната политика на САЩ. /БГНЕС
-----------------------------------------------
Джош Рогин, в. „Вашингтон пост“.
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827