Слънчеви бури преместват електрони от обширни части от земната атмосфера

Наука 05.03.2017 15:27

Ново изследване показва, че вследствие на слънчеви бури големи части от земната атмосфера остават без електрони, съобщи ЮПИ.

Когато слънчева буря достигне Земята, сблъсъкът с магнитосферата на планетата обикновено създава пространство, през което поток от частици с електрически заряд и електрони наводнява йоносферата - външния слой на земната атмосфера.

Казано с други думи, слънчевите бури най-често са свързани с излишък от електрони. Резултатите от изследването разкриват, че електрони изчезват от обширни части от земната атмосфера и същевременно се струпват другаде.

"Направихме задълбочени проучвания за връзката със специфична слънчева буря в Арктика през 2014 г. и констатирахме, че огромно количество електрони са били изсмукани от район с дължина 500 -1000 километра - заяви Пер Хьог от Техническия университет на Дания. - Той се намира южно от друг район, който е с увеличена концентрация на електрони."

Понастоящем учените знаят, че феноменът съществува, но не са наясно какви са причините за появата му. Спътници и станции за геомагнитни изследвания на университета обаче са регистрирали много данни, свързани със слънчевата буря от 2014 г.

Главната цел на Хьог и колегите му е да разберат по-добре как електромагнитните бури влияят върху коминукациите и навигационните системи. Учените освен това се надяват, че задълбоченият анализ на електромагнитните данни ще хвърли светлина върху феномена, свързан с липсващите електрони.

Изследването има два аспекта - практически, който може да намери различни приложения, и теоретичен, свързан с опознаването на този феномен, отбелязаха учените

Резултатите от изследването са публикувани в Radio Science.

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911