Армията от тролове на Вучич

Избрано 10.01.2017 17:21

Сръбското правителство разполага с цяла армия от интернет тролове, създаващи в мрежата паралелна реалност. Според нея всичко в страната е хубаво, а критиците на властта са врагове на Сърбия.
„Крепостта“, така Мария /името на момичето е променено/ нарича своя бивш работодател. Тя твърди, че той е бил един от войниците в армията от интернет тролове, която се използва от управляващата Сръбска прогресивна партия и нейния лидер, министър-председателя Александър Вучич. В Сърбия отдавна пълзят слухове за съществуването на тайна армия от тролове, чието бойно поле е интернет.
“Регистрираха ни като държавни служители“
Тези тролове се маскират като обикновени граждани във форумите, в социалните мрежи и в коментарите към статиите, хвалят правителството и демонизират хората с различно мнение. „Много ми беше трудно да се занимавам с това – да измислям различни истории. Знаех, че всичко това е лъжа“, признава Мария пред сръбското издание „Нюзуик“.
Първото нещо, което прави впечатление в разказа за момичето е високата степен на организация на „крепостта“: отрядите от тролове съществуват в много градове, офисите им са скрити от любопитните очи, служителите работят на смени, над тях бди отговорник.
“Всички бяхме регистрирани официално като държавни служители“, твърди Мария. Заплатата й е от 370 евро, което отговаря и дори е над средната заплата в тази бедна балканска страна. „Занимавах се с това, за да оцелея. Не можех да си намеря нормална работа, това беше единственият ми източник на доходи“, обяснява Мария.
Тайната на популярността – контролът над телевизията
Популярният министър-председател Александър Вучич и неговата Сръбска прогресивна партия дойдоха на власт преди 5 години и от тогава побеждават убедително на изборите. Този политик от Белград има също така богат опит, натрупан през 90-те години на миналия век.
През последните години от режима на югодиктатора Слободан Милошевич, когато още бушуваше войната в Косово, войнстващият тогава националист Вучич беше министър на информацията. Това, с което той се занимаваше, мнозина наричат пропаганда и цензура. След триумфалното си завръщане на политическата сцена Вучич със своята нова партия се позиционира като проевропейски политик, който се е променил и е готов ден и нощ да работи в името на бъдещето на своя народ.

Но критиците на сръбския премиер го обвиняват в авторитаризъм, раздаване на постове на свои верни привърженици и тотален контрол над медиите. „Причината за продължителната му популярност е контролът над телевизията, която се гледа по цялата страна“, заявява в интервю за ДВ Михайло Тешич, блогър от Белград. И напомня, че всеки сърбин прекарва ежедневно пред малкия екран средно по 5 часа.
Това, според различните оценки, е световен рекорд. Според Тешич правителството контролира водещите телевизии чрез пазара на реклама. В същото време едва половината от населението редовно ползва интернет. И само една четвърт от сърбите научават новините от Мрежата, сочат данните на центъра „Нова сръбска политическа мисъл“.
Въпреки това, интернет в качеството му на комуникационен канал е много важен за властите. „Затова армията от тролове е толкова голяма“, убеден е Михайло Тешич. Троловете на първо място коментират статиите в няколко популярни портала. „Там те създават впечатление, че гражданите изцяло поддържат политиката на правителството. На останалите им остава само разочаровано да се смирят с това“, добавя Тешич.
Фалшиви имена и акаунти
Едва ли някой в Сърбия знае по-добре за тролинга като явление, отколкото потребителката на Туитър с името AstroG. Тя редовно публикува в Мрежата подробности от фронта „борба с троловете“ и разкрива фалшиви акаунти. Момичето по никакъв начин не иска да разгласява своето истинско име. В кореспонденцията си с ДВ AstroG съобщи, че армията от тролове наброява около 200 души, но при това те използват хиляди фалшиви имена.
“Задачите се дават ежедневно. Например, кой е главният враг днес и как трябва да бъде нападнат. Кои са героите, които трябва да бъдат прославени. За какво трябва да се мълчи и за какво - не, а напротив да се шуми. Троловете са разделени на различни работни групи. Едни коментират статиите на сайтовете, другите – основно постовете във Фейсбук или Туитър“, обяснява AstroG. Така те заблуждават обществото и формират дневния ред.
AstroG дава като пример една от най-големите акции на троловете през последните месеци. „В Сърбия се зароди масов протест срещу един от строителните обекти в Белград. Срещу него се обявиха младите активисти, опозиционерите и критично настроените журналисти. В крайна сметка троловете ги обявиха за „вражески агенти на Запада“, които търсят възможност за държавен преврат“.
„Браво, Вучич!“
Според експертите, началниците на смените раздават задачите, от тях троловете научават, колко коментара, лайка и туита трябва да публикуват. Съществува система за рейтинг, от която зависят както мястото на служителите в йерархията, така и тяхната заплата.

Повечето от коментарите са бойки и кратки. Особено любим и универсален коментар е „Браво, Вучич!“. Тази проста работа биха могли теоретично да изпълняват специални програми-боти. Но, изглежда те не са достатъчно напреднали, за да пишат убедително на сръбски език.
Белградската фондация Share изследва новите медии и се опитва да разбере, до какво ще доведе създаването на такава паралелна реалност. През последните години социалните мрежи са препълнени с масови обиди, заплахи или лъжи. А някои хора са уволнявани за постове с критика към правителството.
“Първоначално смятахме, че социалните мрежи могат да се превърнат във фундамент на демокрацията, защото те освобождават обществото от монопола върху информацията. Но това беше лъжлива хипотеза“, оплака се в интервю за ДВ програмният директор на фондация Share Джордже Кривокапич. „Ако ние нямаме реална свобода, не трябва да я очакваме и във виртуалния свят“, заключава експертът. /БГНЕС
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447