Света литургия и военноморски ритуал за Никулден

Варна<+> 03.12.2016 11:13

21-и в. е на християнството, защото дава консервативен подход към истината, казва отец Василий Шаган

“Хората, които идват в храма за празника на св. Никола, имат религиозно отношение. Варна е свързана с морето, а този светец закриля моряците. Спасявал е много хора, които са бедствали в морето. Затова тук св. Никола е на особена почит”, казва отец Василий Шаган, предстоятел на варненските храмове “Св. Николай Чудотворец” и „Св. Архангел Михаил”.

Василий Шаган е бесарабски българин. Роден е в Тараклия през 1971 г. Завършил е Софийската духовна семинария и богословие във Великотърновския университет. Живее във Варна от 2000 г. Освен предстоятел на двата храма той е член на работна група към Светия синод за въвеждане на вероучение в образователната система.

“Храмът “Св. Николай” във Варна е емблема за града. Построен е през 1865 г., а от началото на 20 в. го наричат Морския храм. Тук е пристанището за много вярващи моряци. Честването на храмовия празник е от голямо значение за варненци. На 6 декември каним всички наши съграждани да споделим заедно радостта на празника. Ще отбележим деня на Св. Николай със света Литургия от 9 ч. Ще служи митрополит Йоан. След това ще има военноморски ритуал, военен оркестър ще свири маршове пред храма”, призовава отец Василий миряните.

Освен покровител на моряците Св. Николай се свързва и с празника на банкерите.

“Възможно е банкерите да са били тези хора на милосърдието, които са печелили средства и са дарявали на бедните, за култура и за просвета. Нека всеки един от нас, който чества този ден, да си зададе въпроса: “Дали аз живея така, както светеца, когото почитам на този ден?”, казва отец Василий.

Неслучайно в енорията, където служи той, има постоянна благотворителна дейност. От 5 г. насам църквата организира трапеза за бедни. Енориашите от храма помагат основно с лични средства или с труд, за да се сготви топла храна за нуждаещите се.

Отец Василий от Варна забелязва промяна в отношението на хората към църквата напоследък. Не множеството, а при тези, които осъзнават вярата и търсят истината.

“Българите осъзнават, че истината е нещо специално и не е въпрос на гледна точка. Все повече хора търсят традиционните неща. Разбират, че християнството е живият извор, от който се подхранва традицията. Във вярата хората намират отговорите на екзистенциалните въпроси, които ги вълнуват”, споделя наблюденията си отецът. Според него 21-и век ще бъде векът на християнството, защото дава консервативен подход към истината. В него тя може да бъде открита от хората, които я търсят.

“Християнството е извор на любовта към Бога, към ближния. Оптимист съм, че в Европа християнството все повече ще се възражда и утвърждава. Човек се спира в търсенето на истината там, където намери любовта. И колкото повече християнството свидетелства за любовта, толкова повече то проповядва истината”, казва отец Василий Шаган .

Единственият морски храм е във Варна

Морският храм “Св. Николай” е построен през 1865 г. Според народното предание причината за изграждането му е даден обет пред Бога и св. Николай. При едно от пътуванията на варненския търговец Параскева Николау до Одеса в морето се разразила буря. Изплашеният търговец обещал, че ако стигнат живи до пристанището, ще вдигне черква и болница в чест на светеца. В историята няма друг случай, когато храм е построен със средствата само на един човек.

Ктиторът Параскева Николау повече не се върнал във Варна, но въпреки това изпълнил даденото пред светеца обещание. Той пратил пари и упълномощил Панко Георгиев да ги похарчи за строеж на черква и болница. Строежът започнал през 1859-а и продължил 6 г. Не е известно кога точно е осветен храмът и кога е отслужена първата литургия. Не е документирано и кога е направен иконостасът, а иконите в него са дарени или реставрирани от заможни миряни. През 1906 г. тук за първи път служат български свещеници. През всички години досега “Св.Николай” се водела гръцка църква. Храмът “Св. Николай” е единственият морски храм в България. Това станало през 1927 г., когато двама български капитани отнесли на Божи гроб икона от църквата, осветили я и я върнали. Тогава той бил записан в църковните книги като морски.

Едва през 1961 г. екип, ръководен от професорите Никола Кожухаров и Димитър Гюдженов, рисува стените и прави храма такъв, какъвто е днес. Художниците Петър Джамджиев, Петър Михайлов и студенти от НХА около месец рисували стените.

През есента на 2000 г. по идея на Димитър Стайков, дългогодишен механик в БМФ, и със съдействието на морските институции до входа на храма е поставен още един символ на морячеството - корабна котва. Тя е демонтирана от кораба “Богдан” преди да го нарежат за скрап.

ЧУДОТВОРНИ ИКОНИ

Чудотворната икона на Св. Богородица - “Проговорившая" (“Проговорила”) е дарение за храм “Св. Николай” от братството на манастира “Зограф”. Копие на светинята пристига във Врана със съдействието на родения в града светогорски монах Даниил. Пренесена е с литийно шествие от варненски свещеници на 15 май 2014 г.

Чудотворната икона на Пресвета Богородица - “Проговорившая”, се намира в олтара на съборния храм “Св. вмчк. Георги” в Зографския манастир, който е построен през XVIII в. Според преданието тя е стояла на същото място, на което е сега, още преди построяването на храма.

На мястото на сегашната главна е имало друга църква, издигната още през XV в. В старата църква е имало стенопис на света Богородица, пред която кандило е палил всеки ден клисар на име Козма. Монахът се молил на Богородица да му покаже пътя към спасението. Така, молейки се на Божията майка, един ден Козма чува глас от иконата, който казва: “Кажи му, майко, да отиде в пещера и там да се спасява". Всъщност Младенецът е проговорил на Света Богородица и е казал Козма да поеме пътя към отшелничеството. След като получил благословията на игумена, монахът отишъл в пещера недалеч от Зографския манастир.

Там в пост и молитва Козма прекарал част от живота си и придобил дар на чудотворство и прозорливост. Извършил е много чудеса и е бил свидетел на такива. Дори е видял Света Богородица в Света гора като игумения. Това се случило на панигира (престолния празник) на манастира “Ватопед”. Козма видял жена, която помагала, но и давала наставления на монасите. Монахът се учудил да види жена в Света гора, а още повече че тя ръководела и наставлявала. След случилото се Козма се изповядал пред своя духовен наставник, който му казал: “Ти не си видял просто обикновена жена. Ти си се сподобил да видиш Света Богородица като игумения”. Със своята прозорливост и чудотворство Козма става един от големите светогорски светии.

ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР

3 декември - Св. прор. Софония. Св. свщмчк Теодор, архиеп. Александрийски

4 декември - 10 Неделя след Неделя подир Въздвижение. Св. вмчца Варвара. Преп. Йоан Дамаскин. Гл. 7, утр. ев. 2, ап. Гал. 3:23-4:5 (с. 422), лит. ев. Лк 13:10

5 декември - Преп. Сава Освещени. Преп. Нектарий Битолски (Тип. с. 135)

6 декември - Св. Николай, архиеп. Мирликийски, Чудотворец (Никулден) (Разрешава се риба) (Тип. с. 136)

7 декември - Св. Амвросий, еп. Медиолански. Св. Филотея Търновска

8 декември - Преп. Патапий

9 декември - Зачатие на св. Анна/24chasa.bg
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027