Женски маймуни хитроумно стимулират естествения подбор

Наука 23.11.2016 18:24

Южноафрикански женски маймуни принуждават мъжкарите да се бият помежду си и с външни натрапници като обсипват победителите с внимание, а победените пренебрегват, съобщиха изследователи.
След сбиване със съперничеща група, обикновено заради храна, женските оказват специално внимание на най-смелите самци, а тези без достатъчно хъс биват изолирани.
Затова, при следващо спречкване, и напористите, и мудните, имат стимул да се бият пълноценно, за да бъдат после обгрижени от женските, сочи изследване, публикувано в сп. „Просидингс ъв дъ роял сосайъти”.
Ухажването на напористите и агресията срещу инертните „служат като социални стимули, които засилват участието на мъжките маймуни в битки”, заключава екипът учени от Швейцария и Южна Африка.
В продължение на две години те са наблюдавали 4 групи маймуни в южноафрикански резерват.
Тези маймуни живеят в смесени групи и животните и от двата пола често влизат в колективни сбивания. Само някои обаче участват във всеки бой.
На въпроса защо мъжките ще рискуват да влизат в потенциално опасни битки само заради мъничко внимание от другия пол, учените отговарят, че „всичко опира до секса”.
Лишаването от внимание води до изолация на самеца в цялата женска група. Същевременно, като бъде предпочетен от определена женска, мъжкият става интересен и привлекателен и за останалите „дами” като ценен социален партньор.
При животните, които живеят в групи, както е и при човека,съществува деликатен баланс между участието в лов или защита, което може да е опасно, и паразитното съществуване, което не застршава живота, но може да предизвика социално отхвърляне.
Най-рисковата дейност е войната и малко животни, освен маймуните, се впускат в битки. /АФП
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027