Пет сценария на президентските избори в САЩ

Избрано 07.11.2016 17:49

По-малко от 24 часа преди президентските избори в САЩ Том Маккарти прогнозира и разглежда пет възможни резултата на вота, пише "Гардиън".

При първия сценарий, при който Клинтън разбива Доналд Тръмп, магнатът губи всеки щат с малък демократичен привкус и няколко големи републикански щата. Милиардерът не само губи големите щатски битки във Флорида, Северна Каролина и Охайо, но той също пуска кръв навсякъде, включително в Айова и Колорада, както и в щати, където републиканците просто никога не са губели в съвременната история.

Афроамериканците в Джорджия гласуват срещу милиардера; испаноговорящите правят същото в Аризона, а в Тексас второ и трето поколение мексикански имигранти се обединяват с образованите бели гласоподаватели, включително и много умерени републиканци, за да подарят първа победа на демократите в щата от "Уотъргейт" насам. Клинтън дори бие Тръмп в Юта.

Според втория сценарий на Маккарти кандидатът на републиканците печели необходимите 270 електори в Избирателната колегия, които го пращат в Белия дом. Той изковава изненадваща победа в Средния Запад, въпреки че губи в щати като Невада, Колорадо, Вирджиния и Пенсилвания.

В този случай Тръмп дължи победата на белите гласоподаватели, предимно в селските райони, но късно през нощта осъзнава, че губи в Невада и Колорадо, където има силен латиноамерикански вот срещу него. Той също губи във Вирджиния, защото има твърде много хора в предградията на Вашингтон, които имат реален опит с федералното правителство и които са ужасени от идеята магнатът да влезе в Белия дом.

Изненадващо високата избирателна активност сред поддръжниците на Тръмп недостига да премине "демократичната" стена във Филаделфия и предградията. Но Тръмп отчита силно представяне цяла нощ в биткаджийските щати, което води до победа във Флорида, Охайо, Северна Каролина и Айова.

Милиардерът също взема единствения електорален вот в северната, селската част на Мейн ( Мейн и Небраска използват пропорционална система, при която щатът се разделя на окръзи. Победителят във всеки избирателен окръг получава по един електор, а победителят на щатско ниво получава два гласа в Избирателната колегия). Напук на всички залози и прогнози той излиза с невероятна победа в щата Уисконсин, който не е печелен от републиканец от президентските избори през 1988 година.

Третият сценарий води до вдигането на кръвното налягане на демократите до 220/140 преди окончателно да бъде обявено в 3 часа местно време, че Флорида е спечелена от Клинтън. Щатът дава така необходимите на бившия държавен секретар 29 електори, за да влезе в Белия дом.

Но този сценарий няма да бъде приятен. По време на вечерта Клинтън очаква победи в Пенсилвания, Вирджиния и щатите в Средния Запад, където се очаква демократите да спечелят, също така всички информации за предварително гласуване на демократите в Невада се оказват истина. Хората, които се предполага, че ще гласуват за нея го правят - жените, небелите гласоподаватели, образованите бели - и няма причина тя да загуби.

Но след края на изборния ден се появяват сигнали, че демократите губят почва. Първо независимите гласоподаватели в Ню Хемпшир в последния момент решават да дадат вота си против династията Клинтън в американската политика и подкрепят Тръмп. След това Тръмп печели Северна Каролина и Колорадо, където американците казват достатъчно на семейство Клинтанови. Това води до 266 електори за Клинтън - необходими са още четири за окончателна победа, а Тръмп получава 243. Всички погледи са насочени към Флорида, където в последния момент бившият държавен глава извоюва решаваща победа.

При четвъртия сценарий американците създават конституционна криза. Тръмп печели в Ню Хемпшир и Колорадо и се изравнява с Клинтън, получавайки 269 електори. Или Флорида ще се окаже в центъра както на изборите през 2000 година между Ал Гор и Джордж У. Буш, когато Буш спечели с няколкостотин гласа.

При последния сценарий американците не са обезпокоени от предупрежденията на политици, че може да настъпи най-лошото и вземат примера с "Брекзит", гласувайки за Тръмп. Голямата нощ на милиардера започва в Ню Хемпшир, продължава през Вирджиния и Северна Каролина, а след това в Айова, Охайо и Флорида.

Никой не може да повярва също, че Тръмп печели Пенсилвания, след като се установява, че афроамериканците в щата остават по домовете си, а изненадващ брой центристи от предградията решават, че нито един кандидат, който обича голф толкова много не може да бъде толкова лош. Тръмп печели Колорадо, може би изтърва Невада и щатите в Средния Западн, но дотогава вече си е осигурил над 300 електори. След това милиардерът си закача едно голямо златно Т на Белия дом. /news.bg
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594