Брюксел и „Газпром” близо до разрешаване на антимонополния спор

България 24.10.2016 15:08

След петгодишно антимонополно разследване Брюксел се готви да подпише проектно споразумение с "Газпром", пише "Файненшъл таймс".

Изданието отбелязва, че подобен ход от страна на Европейската комисия може да отприщи гнева на държави от Източна Европа.

Въпреки че Комисията и руският газов гигант работят по техническите детайли на споразумение за прекратяване на разследването, случаят е усложнен много от политиката и влошаващите се отношения между ЕС и Русия за Сирия и Украйна.

Еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер и Александър Медведев, заместник-председател на "Газпром", се очаква да се срещнат по-късно тази седмица и потенциално да съгласуват проекта за споразумение или да сигнализират, че са близо.

"Това може да бъде най-малко началото на края", каза източник, запознат с разговорите.

Друг пък предупреди, че политическа интервенция от Кремъл може да повлияе негативно на преговорите.

Според договаряните клаузи в споразумението "Газпром" ще приеме правнообвързващи ангажименти към бизнес практиките си, което пък от своя страна ще отклони заплахата ЕК да наложи санкции на компанията.

Най-важната част в условията, според източниците, е относително малка интервенция в най-чувствителния и от търговска значимост казус: предполагаемите злоупотреби на компанията с опитите за доминиращо положение чрез дългосрочни договори, обвързващи газа с цените на петрола.

Ако бъде прието, всяко проектоспоразумение трябва да премине през потенциално пълен "пазарен тест", което дава на критиците шанс да го използват в условията на сделка преди Комисията да вземе окончателно решение.

"Ако няма глоба, това потенциално би било много лош сигнал", каза посланик на ЕС. "Ние очакваме това. Но дори ако компанията се съгласи да промени поведението си, защо не трябва да плаща за нарушаване на закона?", добави той.

Разследването срещу "Газпром" започна през 2011 година, като обвиненията са насочени към три основни проблема: условия на договори, които предотвратяват трансгранични продажби на газ, обвързване на доставките на газ с инвестиции в газова инфраструктура и несправедливи цени на газа за България, Естония, Латвия, Литва и Полша.

Постигнато е широко съгласие между ЕК и руската компания по първите два казуса, които предимно са разрешени с договорни промени. Обаче все още има разногласия по въпроса за цените.

Според проучвания промяната в позицията на ЕК е вследствие на съдебна победа на "Газпром" срещу Литва през юни.

Припомняме, през уикенда руският газов гигант съобщи за рекордни доставки на газ за Европа. /news.bg
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911