С Литийно шествие донесоха частица от мощите на Св. Лука Симферополски

България 21.10.2016 19:41

Българският патриарх Неофит прие мощите на Св. Лука Симферополски в митрополитския храм "Св. Марина" в София. Частицата от мощите на светеца-хирург са дар от Руската православна църква.

С литийно шествие те бяха пренесени в катедралата "Св. Неделя", където ще останат до събота. Тогава ще бъде отслужена и празнична света Литургия. От неделя частицата от мощите на Св. Лука ще бъде пренесена в Пловдив.

Десетки хора се стекоха към храма по повод посрещането на мощите на светеца.

Свети Лука Симферополски, известен в България и като Войноясенецки е хирург. Роден е на 27 април 1877 година с името Валентин Феликсович Войно-Ясенецки. Бил е талантлив художник, но избира медицината, за да помага на хората. През 1903 г. завършва медицинския факултет на Киевския университет "Св. Владимир".

Защитава докторска дисертация, работи като хирург в Ташкент и преподава в медицинския факултет. Оглавява катедрата по оперативна хирургия и топографическа анатомия в Държавния Туркестански университет. Той е автор на "Очерк по гнойна хирургия" - медицински труд, по който и до днес се обучават студенти по медицина.

През 1921 г. е ръкоположен за дякон, а след седмица и за йерей. Припомняме, тогава гоненията срещу Руската православна църква са изключително тежки. Под натиска на службите на Съветския съюз някои свещеници се отказват от своя сан, а над 80% от тях са пратени в лагери и затвори, където от нечовешките изтезания мнозина намират смъртта си.

В тези времена Св. Лука (Валентин Феликсович Войно-Ясенецки) продължава да се занимава с хирургия. Той държи в операционната зала икона на Света Богородица. Въпреки нарежданията на милицията, иконата остава там. Когато един ден, някой е свалил образа на Божията майка от стената, Валентин Войно-Ясенецки отказва да оперира. Продължава дейността си едва, когато иконата е върната в операционната.

Междувременно остава вдовец с четири деца. Приема монашеско пострижение и името на Св. Лука - апостол, евангелист, лекар и художник.

През 1923 година - след като излиза очерка му за гнойната хирургия, той бива заточен в Сибир заедно с децата си. Дълги години остава там. След началото на Втората световна война той моли да го изпратят на фронта, за да помага на ранените. Молбата му явно е чута, защото му разрешават и той - пеш, с влак, пристига на фронтовата линия.

От този период са свидетелствата на мнозина военни, спасени от ръцете на Св. Лука. Именно на фронта той поставя железни пластини вместо ребра на войника Николай Чедлыгин, който е бил тежко ранен.

След края на войната е върнат в Сибир, за да довърши заточението си.

Лука Войно-Ясенецки е починал на 11 юни 1961 година - Денят, в който празнуват паметта на всички светии, просияли се в Русия. През 2000 година с решение на Архиерейския събор на Руската православна църква свети Лука Войно-Ясенецки е причислен и към лика на руските светии. /news.bg
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447