Ренци става сериозен за Deutsche покрай загриженост от разпростиране на кризата

Избрано 05.10.2016 09:23

Италианците виждат пролука за извличане на отстъпки от Берлин относно правилата за спасяване на банки.
Италианският премиер Матео Ренци често се шегува с нестабилността на германските банки в опит да докаже, че банковите неволи на собствената му страна не са уникални, а проблем за цяла Европа.
В петък обаче 41-годишният бивш кмет на Флоренция не изглеждаше в настроение да се заяжда със северните си съседи по повод затрудненията на Deutsche Bank, пише „Файненшъл таймс“.
“Сигурен съм, че германските власти ще сторят всичко необходимо, за да се избегне влошаване на кризата с Deutsche Bank”, каза той по време на посещението си в Йерусалим за погребението на бившия израелски президент Шимон Перес. “Винаги сме казвали, че ЕС трябва да прави всичко по силите си за разрешаване на банковите ситуации”.
Промяната в тона на г-н Ренци отразява смесените реакции, които затрудненията на най-големия германски кредитор предизвикват в Италия. В Рим със сигурност се долавя известно облекчение, че местните банки са извън фокуса на прожекторите – за първи път през тази година.
Но в Италия е налице и растяща загриженост относно потенциалното разпростиране на ефекта от германската банкова криза и върху нейните финансови институции, които освен че стенат под тежестта на огромния обем необслужвани кредити, са изправени и пред решаващата рекапитализация с 5 млрд. евро на Monte dei Paschi di Siena, третата по големина банка в страната, която трябва да се случи до края на годината.
“Ако не беше огромният системен риск, съпровождащ слабостта на Deutsche Bank, бихме могли да гледаме с усмивка как Германия се бори със същите проблеми, които Италия известно време се мъчеше да разреши под зоркото око на Берлин”, писа своя петъчна статия Андреа Бонани, журналист от „Ла Република”.

Месеци наред италианските власти недоволстваха от стриктното германско тълкуване на европейските правила за спасяване на банки, което ограничаваше възможностите им за публична интервенция в помощ на Monte dei Paschi di Siena, както и за освобождаване на банките като цяло от бремето на лошите кредити.
Те имаха сблъсъци с Берлин и по повод общата схема за застраховане на депозити в еврозоната, която трябваше да завърши изграждането на банковия съюз, но сега е в застой.
“Подозирам, че злорадството ще надделее в Италия, което е глупаво”, казва високопоставен италиански банков служител. “Разпростирането ще бъде пагубно, особено за онези, които искат да наберат капитал. Италианската банкова система, като най-слаба, ще бъде най-силно засегната от заразата”.
Джейкъб Фънк Киркегард от Института за международна икономика Питърсън, коментира: “Италианските лидери ще постъпят разумно, ако си държат езика зад зъбите още известно време. Каквото и да става, Deutsche Bank ще трябва да се реформира, а вероятно и да набере нов капитал”.
“Това обаче не значи”, добавя той, „че за италианските банки ще стане по-лесно сами да наберат нужния им капитал през идните месеци. Тъкмо обратното”.
Според други, преобладаващото чувство в Италия не е на отмъстителност, а на съпричастност. “При всички положения, тази кампания срещу Deutsche Bank е прекомерна, точно както бе и прекомерна и яростта на пазара срещу италианските банки след Брекзита”, казва Паоло Гарона, генерален секретар на италианската федерация на банките и застрахователите.
В Гърция, която продължава да се бори с ЕС около условията на спасителния пакет на стойност милиарди евро, управителят на централната банка Янис Стурнарас заяви, че гръцките и международни банкови системи са “сигурни” и че са налице инструменти, които да ги предпазят от всяко сътресение. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911