Най-точният световен поглед в агробизнеса

България 22.09.2016 15:19

Това стана аеромониторингът - използва се масово от европейски и американски фермери за здрави посеви, за повече добив с 12%, за по-евтино торене и по-справедливи застрахователи

Диана Ванчева

Бъдещето на селските райони зависи от дигиталните технологии и те са необходими, за да се запълнят съществуващите разлики с развитието в градовете. Това заяви наскоро еврокомисарят по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган по време на конференция в Ирландия, посветена на развитието на селските райони в ЕС.

По време на форума се разбра, че задачата, която си поставя Евросъюзът, е всяка ферма или домакинство да има достъп до бърз интернет със скорост поне 30 МВ/сек до 2020 г. Това е важно, защото широколентовата инфраструктура е условие за постигане на успешна дигитална трансформация в земеделието, коментираха експерти.

Другото модерно измерение на новите технологии е олитането на земеделските култури с дрон.

Това вече не е само мода

Западните фермери от години са осъзнали, че това им спестява време и пари и им позволява възможно най-рано да открият проблемните полета и причините за тях.

Това е най-новият аеромониторинг на посевите, който навлезе, защото носи оптимални резултати в земеделието, казват фермерските съюзии асоциации в Европа и САЩ. Посочват го и агрономите им.

Къде е България? Тя е все още на ниво анализи по темата. Първият по-обширен и показателен беше изготвен у нас от Интели Агро и те го споделиха с нас.

Мониторингът с дрон се превръща във все по-достъпна и необходима алтернатива на наземния обход на полето и на сателитното заснемане. Защо?

И какво може да се постигне

На първо място се прави преценка на визуалното състоянието на посевите и почвата, които при големи площи трудно се обхващат на око дори в най-подробния оглед.

На второ място, само така могат да се идентифицират зони с липсваща растителност, болести по растенията, размерът на евентуалните загуби и съответно да се определят зоните за диференцирано торене и обработка с препарати за растителна защита.

Аеромониторингът позволява заснемане на засетите култури и изработване на визуална и здравна карта на посева /NDVI/

Получените карти и снимки могат да бъдат с голяма прецизност и с възможно най-голямата и висока резолюция - от 2 до 10 см на пиксел.

За отделни снимки резолюцията достига до 1 см на пиксел, което е невъзможно за изображения, доставени от хеликоптер или от сателит.

Визуалната карта, получена чрез снимките, заснети с дрон, дава възможност за точна оценка на състоянието на посевите, като се идентифицират дори и следи от заболявания по растенията, наченки на плевели, ранни вреди върху самите посеви. Както и състоянието на почвата и зони с добър растеж на културното растение.

Тази карта съответно дава много добра възможност за изчисляване на площите, засети с определени култури, за евентуалните добиви и загуби

Много фермери днес у нас се интересуват по-подробно от въпросната здравната карта - NDVI.

Какво е тя? Това е един вид спектрална снимка, показваща общото състояние на посева или на дадена селскостопанска култура чрез цветова скала.

На нея зеленият цвят обозначава растенията в отлично здраве, а червеният цвят показва липса на растеж.

Откриват се още стресираните култури, посевите с нарушен ритъм на растеж, химическите препарати в почвата, липсата на влажност или на торене.

Според специалистите определено може да се каже, че аеромониторингът носи или пести пари на фермера

Той е определено по-изгоден в сравнение с наземния обход заради доказаните ползи и икономии.

Качеството на въздушното наблюдение е по-високо от наземното, защото покрива цялата площ, а не само части от нея.

Ниската височина на полета гарантира висока резолюция на изображенията - до 1 см на пиксел, което е невъзможно за изображения от хеликоптер или от сателит.

Погледът от въздуха открива проблеми с посева в ранен етап и използва многоспектърни изображения вместо оглед с невъоръжено око.

Друго предимство е краткият срок за изработване на картите - до два дни.

Регулярното извършване на аеромониторинг позволява да се проследи динамиката в растежа на посевите цял сезон и естествено да се предотвратят навреме загуби от болести или нападения на вредители - в най-ранен етап. Това от своя страна спестява средства за растителна защита, гориво, труд.

Именно аеромониторингът в ЕС вече е част от последната идея в света за интелигентно и прецизно селско стопанство

В Европа днес казват, че мониторингът може да бъде извършван както от наета за целта фирма, така и със собствен дрон. Най-полезен за тази цел от дроновете на пазара е професионалният селскостопански дрон тип "самолет". Неговото предимство пред останалите безпилотни летателни апарати е, че е предназначен пряко за нуждите на земеделците за разлика от най-масовите дронове, които са с времетраене на полета до 28 минути при оптимални условия. Това твърдят специалистите от Интели Агро.

Според тях професионалният селскостопански дрон лети до 3 часа с едно зареждане на батерията.

Самолетът развива скорост 12-14 метра в секунда като при оптимални условия и заснема до 2000 декара на час при резолюция на снимките 5 см на пиксел. Този дрон е оборудван с автопилот - лети по предварително зададен маршрут и позволява за кратко време да бъдат заснети големи територии.

А наличието на двоен GPS + Glonass с висока точност осигурява точни координати на направените снимки. След заснемането снимките могат да бъдат събрани в карта, съдържаща точните GPS координати на всяка точка от полето.

Любопитно за фермера

Американско проучване обобщава ползите от аеромониторинга, като набляга на две основни точки: точната и достоверна информация за състоянието на полето и прецизното планиране.

В САЩ е отчетено, че това позволява повишаване на ефективността в стопанствата с до 20-30%.

Другата екстра е технологията на променлива норма на посева на база на зони на плодородие - тя позволява в САЩ увеличаване на реколтата с до 12% и респективно намаляване на разходите.

На трето място е технологията на диференцирано торене - тя пък дава възможност да се спестят от 5 до 40% от количеството на използваните торове.

Услугата може да бъде внедрена не само в стопанствата, а и на застрахователния пазар

Там оценката на загубите може да бъде изнесена към независими оценители и базирана на детайлна информация по снимки, след направен оглед с дрон.

Това е максимално обективно оценяване, спестява разходи на компаниите и дава възможност за по-безпристрастна равносметка на щетите.

Така се намалява до минимум напрежението между застраховани и застрахователи.
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027