Агонията свърши! Фалира една от най-големите вериги за хранителни стоки в България

България 29.06.2016 16:35

Агонията на веригата хипермаркети Carrefour в България е към своя край. Гръцкият конгломерат Marinopoulos – собственикът на „КМБ България“, компанията, която управлява франчайза на френската верига за България, е подал молба за фалит, пише изданието GRReporter, цитиран от инвестор бг. Гръцката компания изпадна в тежки финансови затруднения през последните години заради кризата.
Тя обмисляше и варианти за оздравителен план, включително сливане с конкурентната верига в Гърция Sklavenitis. Конкурентът и? обаче наскоро се отказа от идеята, а друго решение за Marinopoulos не беше намерено, тъй като компанията се затруднява да продаде който и да било от активите си, включително и по-атрактивните в сферата на фармацията.

Гръцкият в. Kathimerini пише, че се обсъждат всички възможни сценарии за преструктуриране на групата. Заради размера на дълговете и? обаче шансовете са изключително малки.

Съдът ще разгледа молбата на компанията през септември, допълва изданието. Ако тя бъде отхвърлена, това ще създаде безпрецедентна ситуация заради загубата на огромен брой работни места и пари от контрагентите на компанията. При всички случаи ще се търсят купувачи за всички активи на компанията, за да се задоволят поне частично исковете на доставчиците и кредиторите.

В България финансовите проблеми на Carrefour започнаха с оттеглянето на френската верига от Гърция през 2012 г. Така Marinopoulos изгуби партньора си и остана да развива самостоятелно хипермаркетите под франчайз.

Към днешна дата оперират само 4 магазина на веригата от повече от 20 през 2010-2011 г. Много доставчици спряха да работят с нея заради натрупани задължения, заведени са и десетки дела за несъстоятелност срещу нея.

Като начална дата за несъстоятелността на Marinopoulos е посочена 1 юли, посочва GRReporter. Компанията е натрупала дългове към над 3 хил. доставчици за стотици милиони евро.

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911