МП: Основната молба към мисията на ЕК е да направи независим анализ на прокуратурата

България 27.06.2016 17:50

Основната молба към техническата мисия на Европейската комисия е да се предостави помощ на прокуратурата, по-специално под формата на независим анализ на структурния и функционален модел на прокуратурата, на дейността й и на нейната независимост. Това заявиха от Министерството на правосъдието по повод започващата първа петдневна мисия за проверка на българската прокуратура.

Според източници на БГНЕС от министерството обаче проверката ще засегне и политически въпроси. Европейският одит бе поискан от премиера Бойко Борисов в края на миналата година. Стартът на мисията вече бе отлаган два пъти, първо в началото на месец април, а по-късно и в края на месец май. Днес от правосъдното министерство заявяват, че непосредственият и краткосрочен резултат от помощта ще бъде предварителен анализ и конкретни препоръки за прокуратурата и министерството. В дългосрочен план осъществяването на такава помощ трябва да допринесе за изпълнението на:

Стратегията за съдебна реформа, приета от българското Народно събрание през януари 2015 г.; на планираната реформа на наказателната политика и на Механизма за сътрудничество и проверка (МСП); както и на препоръката „да започне независим анализ на прокуратурата с цел насърчаването на по-голяма инициативност и чувство за отговорност чрез по-слабо изразена йерархичност, както и укрепване на отчетността и общественото доверие в прокуратурата като цяло“ и да помогне на българските прокурори да подобрят резултатите в борбата с корупцията по високите етажи на властта и с организираната престъпност.

В допълнение към анализа на прокуратурата, помощта ще се съсредоточи и върху следните тясно свързани области: Анализ на процедурите за подбор и кариерно развитие в прокуратурата, предвидимо и еднакво третиране, система за отчитане на резултатите и за повишаване, стимули и наказания, обучение и възнаграждение; Анализ на ефективността на основните резултати от дейността на прокуратурата като цяло и по-специално във връзка с корупцията и организираната престъпност; Анализ на взаимодействието/обмена на информация на прокуратурата с другите органи на съдебната система както на национално, така и на международно равнище; Анализ на настоящото положение във връзка с експертите в наказателните съдилища, прокуратурите и следствените служби. Целта е в края на 2016 г. да бъде изработен окончателен доклад за техническата помощ. Както БГНЕС вече писа, засягането на политически въпроси, каквото представлява дискутирането на вижданията на структурния и функционален модел на прокуратурата, както и мястото й в картата на съдебната система в контекста на Актуализираната стратегия за съдебна реформа, сериозно се разминава с първоначалния замисъл на европейския одит.

Петима от общо седемте експерта са прокурори, четирима от които действащи магистрати във Великобритания, Германия, Испания и Холандия, т.е. би било немислимо от тях да се очаква да излизат с препоръки за мястото на държавното обвинение у нас, което е регламентирано в Конституцията и в Закона за съдебната власт. Такива правомощия нямат и двамата експерти от Службата за подкрепа на структурните реформи на Европейската комисия, която е създадена през миналата година. Одитът на българската прокуратура ще е един от първите проекти, която позиционираната в Брюксел структура ще изпълнява.

Европейските институции нямат правомощия да препоръчва на страните-членки на ЕС как да бъдат структурирани отделните институции в различните власти. Независимо, че ще обсъждат въпроси, които се отнасят до работата на прокуратурата, европейските гости ще имат срещи с най-малко шестима съдии, както и с поне трима адвокати.

Поне при първата си мисия, двамата европейски експерта и магистратите от четири европейски прокуратури, не предвиждат да посетят, нито работните места на български прокурори и следователи, нито ще се запознаят с работата на полицейските служби имащи отношение към събирането на информация и доказателства, необходими за разследването на различни престъпления. /БГНЕС


CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447