Brexit или не, "реалистите" в Европа ще надделеят над "утопистите"

Избрано 23.06.2016 15:03

Независимо дали Великобритания ще остане или ще напусне Европейския съюз след днешния референдум, ръководните фактори в ЕС се подготвят за сблъсък за това как да реагират на масовите разочарования от Общността, пише "Ройтерс".

Дебатът за Brexit-а отразява нарастващия евроскептицизъм в голяма част от континента. Това подхранва борба, която, грубо казано, изправя онези, които искат по-интегриран съюз, срещу самозваните „реалисти”, които ги отричат като „утопични” мечтатели, незачитащи демократичната привързаност към националните държави.

Позициите са по-нюансирани и няколко ръководители привеждат доводи в полза на сериозна промяна в правомощията на Брюксел.

Но конфронтацията може да бъде видяна в постоянното напрежение между централните институции като Европейския парламент и Европейската комисия, от една страна, и по-голямата част от 28-те правителства, които упражняват върховната власт в Европейския съвет.

Съпротивата на страните да преотстъпват права на Брюксел излезе на повърхността във вид на гняв сред някои правителства в стремежа на ЕК да ги принуди да приемат бежанци или да приемат по-натрапчив надзор от Брюксел върху националните бюджети. Това поставя всички федералисти в по-слаба позиция – не на последно място след като Франция и Германия се подготвят за избори през следващата година, като евроскептиците се представят много добре в социологическите допитвания.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск, който ще председателства срещата на върха на ЕС на 28 и 29 юни, на която се очаква да евроръководителите да реагират на британския референдум, призова държавните ръководители да използват момента да помислят върху това, какво в Европа се е объркало. Той също така твърди, че настояването за „повече Европа” само ще засили враждебността на народите към ЕС.

„Какъвто и да бъде резултатът, ние трябва да разгледаме дълъг и труден върху бъдещето на съюза”, заяви Туск и допълни: „Ще бъдем глупави, ако пренебрегнем подобен предупредителен сигнал.”

Бившият полски министър-председател осъди „утопичните мечти” за постационална Европа: „Насърчаването им води само и единствено до засилването на евроскептичните настроения”, коментира той по-рано този месец.

Някои среди в Брюксел тълкуват язвителните му забележки като насочени към председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, люксембургец, чието председателство вбеси някои държавни ръководители, притискайки ги да приемат задължителните квоти за бежанци.

Брюкселски чиновници отхвърлят предположенията на критици, че Юнкер се стреми към „голям скок напред” в интеграцията на ЕС след референдума във Великобритания. Каквито и да са неговите идеали обаче, той признава, че няма желание за това сред страните членки.

Неговият фокус, ако Великобритания напусне, обясняват чиновниците в Брюксел, ще бъде да предпази съюза между другите 27 страни да не се разпадне.

Самият Юнкер отхвърля предположенията, че е утопист. „Аз не съм еврофанатик”, категоричен беше той пред „Франкфуртер алгемайне цайтунг”, макар че упорито защитава миграционната си политика.

„ЕС не трябва да бъде конструиран в опозиция на страните в Европа”, добавя той и отсича: „Бъдещето на Европа се крие в по-добра Европа, не непременно в „повече Европа”.

Този възглед разочарова най-отявлените федералисти като Ги Верхофстад, бившият белгийски премиер, който ръководи либералите в Европейския парламент, самият който е бастион на консенсус между левите и десните относно засилването на неговите правомощия.

„Европа ще бъде напълно различна след 23 юни, независимо дали британците ще гласуват „Да” или „Не”, коментира в Париж Верхофстад и подчертава. „Ние трябва да се възползваме от Brexit, за да преосновем Европа. Политическите лидери са опрени до стената. Те нямат друг избор.”

Германските и френските власти обаче не разглеждат нещата по този начин.

Френският президент Франсоа Оланд ще посети германския канцлер Ангела Меркел в Берлин през следващата седмица, за да започнат нови инициативи във връзка с Европейския съюз.

Ала високопоставен френски представител, повтаряйки брюкселски чиновници, е заявил пред „Ройтерс”, че нямало изгледи за голяма промяна. „Ние не се нуждаем нито от голям скок напред към федерализиране, нито пък да се опитваме да се сгушим до най-фанатичните скептици чрез разграждането на ЕС”, коментирал той и добавил: „Би изглеждало нелепо да излезем с подробен план за пътя напред ден след като Великобритания гласува да напусне.”

В Германия, финансовият министър Волфганг Шойбле, който през 1990-те години се застъпваше за много по-интегрирана Европа, беше пределно ясен в мнението си, че дните на грандиозните начинания и визии са отминали. /news.bg
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447