Лиляна Павлова: Над 22 млн. лева бяха инвестирани във Варна през последните години

Варна<+> 23.06.2016 12:29

Изпълняваме ангажимента, който правителство прие и подпомагаме усилията на кмета Варна да върне своя облик и блясък. Мисля, че това вече е факт, защото Варна разцъфна. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която заедно с министъра на земеделието и храните Десислава Танева и кмета на община Варна Иван Портних откриха официално втория етап от обновяването на булевард „3 март“ в морската столица. Рехабилитацията на двете части от булеварда се осъществява със средства от МРРБ.

Министър Павлова подчерта, че в последните години правителството е предоставило над 22 млн. лв. като допълнителна подкрепа към бюджета на общината за реновирането, ремонта и рехабилитацията на всички основни булеварди на града. „Това е много сериозен ресурс като инвестиция от държавния бюджет в подкрепа на развитието на града“, каза министър Павлова. Тя бе категорична, че подкрепата ще продължи, като от изключителна важност е много бързо да започнат проектите по линия на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Средства от европейската програма ще бъдат насочени по три основни направления - ремонт, рехабилитация на улици и улична мрежа, модернизиране на градската среда, междублокови пространства и др. в кв. Аспарухово и останалите райони на Варна. Министърът уточни, че предстои провеждането на тръжните процедури, защото програмата е одобрена, след което максимално бързо проектите трябва да започнат. Отделно са инвестициите по линия на обновяване на градските училища и професионални гимназии по ОПРР.

„Моето желание и воля на правителството е да продължим да подкрепяме града и региона в развитието на пътната инфраструктура. Завършихме първата част от ремонта на Аспаруховия мост, ще продължим с втория етап, останалата пътна мрежа –виадукта на „Звездица“ и т.н. Започваме ремонт на 30 км от пътя Варна –Добрич. Проектът е одобрен, договорът за финансиране е сключен, средствата са одобрени, търгът е в ход. Получихме много оферти и ако няма обжалване още наесен, в този строителен сезон ще започнем рехабилитация на този пътен участък, увери още регионалният министър. Тя допълни, че отсечката между двата града е в много лошо състояние и е важно час по-скоро ремонтите да се направят, но ако има обжалване на процедурите не може да се направи нищо, докато то не приключи.

Пред журналисти министър Лиляна Павлова изтъкна, че няма да има застрояване на“Кара дере“ и другите защитени зони и плажове по Черноморието.„Имах много дълга, обстойна, обстоятелствата среща с представители на екозащитните организации в добър диалог. Ние им предоставихме информация и материали и се оказа, че за много от нещата те просто не са наясно. Ние сме направили повече от необходимото да спасим и защитим „Кара дере“, категорична бе Павлова. Тя отбеляза, че тази местност попада в землищата на две общини. Актовете за изключително държавна собственост на тези два плажа обаче са факт и тяхното наименование остава „Кара дере“. Според министъра допуснатото разделяне е в полза на спазването на закона и така ще се защити още повече и стабилизира плажът. С новия акт, на основата на вече готовата кадастрална карта териториите и в двете землища ще са защитени и с кадастрална карта. Площта попада в пълната забрана за стопанисване и поставяне на обекти и съоръжения. По отношение на територията зад плажа, т.нар. зона „Б“, министърът обясни, че назад във времето там са били издадени 70 разрешения за строеж за вилни селища, вили и всякакви възможни постройки. Те вече не само, че са изтекли, но и не могат да бъдат подновени, така че там строителство също вече не може има. „Единственото, което може да бъде направено е ажурна ограда, с която само се отделя терена“, категорична бе министър Павлова. Тя призова организациите да не се притесняват от Общия устройствен план, който ще се разработва. Първо, защото възложител ще е МРРБ, и второ, защото с него няма да се вземат предвид Подробните устройствени планове, които са били приети без екологична оценка. И тъй като ПУП-а зад „Кара дере“ не е приет в изпълнение на законите за биологичното разнообразие и за опазване на околната среда, и няма екологична оценка, няма да е част от ОУП ведно с още няколко ПУП-а. „Бъдещият изпълнител на ОУП ще трябва да прецени цялата територия на Бяла, на къде общината може да се развива, защото пък от друга страна няма пречки Бяла да се разширява и развива, но не е задължително това да е само към „Кара дере“ и плажа. Бяла може да се развива без да се засяга територията на тази местност, каза още министър Павлова.

По отношение на проекта по фонд „Солидарност“ за отводнителните дерета в кв. „Аспарухово“ министър Лиляна Павлова отбеляза, че навсякъде общините и бенефициентите, които получиха финансиране по Фонд „Солидарност“ срещат два проблема. Тъй като това са спешни и аварийни дейности, които трябва да бъдат възлагани навсякъде, са на принципа на инженеринга, което допълнително забавя процеса, тъй като трябва да има допроектиране, първо на това, което трябва да се направи, а след това строителство. Много често, в 99% от случаите има обжалване на процедурите. „Благодарение“ на това обжалване има абсолютно забавяне в проектите и тяхното изпълнение. Аз се надявам, че максимално бързо ВАС или ще даде предварително изпълнение на Варна или ще приключи жалбата по делото за избран изпълните, за да се започне работа. Надявам се, че всичко ще е наред, за да започне работа“, изрази надежда регионалният министър.
CHF CHF 1 2.01114
GBP GBP 1 2.29006
RON RON 10 3.93195
TRY TRY 100 5.66429
USD USD 1 1.83543