Славянска музика дава старта на „Софийски музикални седмици”- 2016

България 23.05.2016 10:05

С прекрасен концерт „Шедьоври на славянското музикално творчество” на 23 май (понеделник) започва Международният фестивал „Софийски музикални седмици”- 2016. В зала „България” от 19.00 часа ще прозвучат творби от П.И. Чайковски, Б. Сметана, А. Дворжак, Х. Виенявски, М. Глинка, Панчо Владигеров, Парашкев Хаджиев.
От диригентския пулт маестро Йоханес Вилднер, който е директор на Австрийския оперен фестивал OPER BURG GARS, ще ръководи Софийската филхармония и Националния ни филхармоничен хор "Светослав Обретенов". Солисти на този ярък празник на славянската музика в самото навечерие на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост ще бъдат именитият наш цигулар Светлин Русев и младото ни, но вече шестващо по световните сцени, сопрано Ралица Ралинова.

Програмата на 47-ото издание на този най-стар столичен музикален фестивал (основан е през май 1970 г.) и най-значим в България е повече от богата. С интерес и нетърпение очакваме 27 концерта – симфонични, камерни, хорови, клавирни и вокални рецитали и др., както и 12 съпътстващи прояви – семинари, представяне на дискове и книги, международна конференция по музикантски мениджмънт, майсторски клас на пианиста Людмил Ангелов и др. „Арена” на музикалните „действия” от 23 май до 29 юни (повече от месец!) ще бъдат НДК, зала „България”, зали в Националната музикална академия и Централния военен клуб.

Верни на традициите си, „Софийски музикални седмици” представят най-значимото от световното и родното музикално творчество и изпълнителско изкуство. Фестивалът е своеобразен мост за срещи на български и чуждестранни, на млади и стари музиканти. Нещо повече, той допринася много за популяризирането на българската музика, защото задължава гостите да включват в програмите си у нас и българска музика.

И все пак акцентът на „Софийски музикални седмици- 2016” определено ще падне върху младите хора – изпълнители чрез „Сцената на младия музикант” и привличане на още повече младежка публика. Достатъчно би било да споменем дори само вокалния рецитал на младия белгийски баритон Иван Тирион – син на нашата флейтистка Бистра Карафилова, която работи в Брюксел, и Маргарита Илиева (пиано) на 20 юни в зала 6 на НДК. Или концерта на Уралския младежки симфоничен оркестър - Екатеринбург със солистка младата ни цигуларка Лия Петрова, завоювала наскоро лауреатското звание в международния конкурс на името на известния датски композитор Карл Нилсен – концерт, с който на 29 юни т.г. в зала „България” ще прозвучат и финалните акорди на фестивала. Не случайно слоугън на неговото 47-о издание е:”Среща на зрелостта с младите, които пишат историята на ХХІ век”.

Разбира се, на концертния подиум ще застанат и отдавна утвърдени ансамбли и солисти. „Софийски солисти”, дирижирани от маестро Пламен Джуров, председател на фестивала и хор „Полифония” (дир. Людмила Герова) ще изпълнят за първи път в България и някои произведения на Филип Глас („Американските четири годишни времена”), на Марин Големинов, „Хусарските песни” на Бела Барток и др. Концертът е на 3 юни в зала 6 на НДК от 19.00 ч.

Прославената ни цигуларка Стойка Миланова и „вълшебникът на пианото” Людмил Ангелов (за първи път заедно като дуо!) ще ни зарадват със сонатен концерт (Шуберт, Брамс, Цезар Франк) на 13 юни също в зала 6 на НДК. Като „връх на сладоледа” би могло да се определи гастролът на големия руски пианист Василий Лобанов, ученик на легендарните Святослав Рихтер и Алфред Шнитке. Лобанов е бил спечелен за „каузата Софийски музикални седмици” от именития ни цигулар проф. Ангел Станков и сега двамата ще изпълнят на 15 юни в зала 9 на НДК три Моцартови сонати в чест и на 260-ата годишнина от рождението на „вундеркинда от Залцбург”.

Кой би повярвал, че тази прекрасна програма е била подготвена от екипа на фестивала (проф. Пламен Джуров, програмния координатор д-р Момчил Георгиев и техни колеги) при ново драстично, този път с 40%, намаляване на финансовото подпомагане от Столична община?! От 100 000 лв. през 2011 г. финансирането се е сринало на 30 000 лв. през 2015 г.?! Такова необосновано орязване на средства и нехайно отношение към „визитната картичка” на музикална София направо буди недоумение! В тази връзка проф. Джуров и директорът на Софийска филхармония Виктор Стоянов припомниха, че класическата музика е най-конвертируемият ни музикален продукт в Европа, че от всяко едно евро, вложено в нея, се печелят цели 6 евра. Не случайно България има в момента 47 действащи концертмайстори на различни симфонични или оперни оркестри по света ?! Това говори за висока оценка и уважение към нашите музиканти. В чужбина, но не и у нас!

Майсторът на цигулката, проф. Ангел Станков пък припомни по този повод показателно изказване на Уинстън Чърчил при обявяването на война срещу нацистка Германия. Британският премиер обяснил пред депутатите в Британския парламент, че тежката война ще наложи съкращения на редица бюджетни разходи. „Да съкратим най-напред от културата!”, предложили мнозина от депутатите. „Ако ще орязваме средства за култура, ако ще удряме по нашата култура, то тогава за какво да водим война, защо да се бием?” – репликирал веднага сър Уинстън, известен с бързата си мисъл и остър език.
Очевидно обаче не са толкова далновидни и не така мислят родните ни политици и финансисти, които не са се погрижили дори за стриктното спазване и изпълнение на макар и несъвършения закон за меценатството у нас.

Борислав КОСТУРКОВ, БЛИЦ

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447