Българите мигранти са притеснени от идването на патриотична партия на власт в Австрия

Избрано 06.05.2016 19:08

Политологът Мирослава Козлекова пред Георги Коларов, news.bg

Очакван ли беше резултатът от първия тур на президентските избори в Австрия?
Резултатът от първия тур от 24.04.2016 е неочакван, поне що се касае за прогнозите изготвени от всички социологични институти преди провеждането на изборите. Според тези проучвания Александер ван дер Белен, независимият кандидат за президент, който ще е на балотаж с Норберт Хофер на 22 май водеше убедително. В действителност Хофер го изпревари с почти 14% на първия тур. Резултатът беше повече от неочакван. Също така изключително лошите резултати на кандидатите от двете правителствени коалиционни партии – социалистите и Австрийската Народна Партия, около 11 % за всяка една от тях, беше неочаквана равносметка на настроението в австрийското общество. В следвоенната история на Австрия няма президент, който да не е принадлежал на едната от тези две партии.

Решаваща ли е ролята на мигрантския поток от Ориента за тази промяна в съотношението на политическите сили?
Определено. Темата за бежанския поток определя до голяма степен политическите дискусии в Австрия. Партията на Свободата постига забележителни успехи, от както тази тема стана централна в политическия живот на страната. На местните общински избори партията успя да влезе в местното управление на три федерални области, както и стана втора политическа сила на местните избори във Виена. Управляващата коалиция не успява да спечели доверието на избирателите, че успешно се справя със създалата се ситуация, въпреки затварянето на границите, въвеждането на граничен контрол и идентификация и регистриране на мигрантите на пропусквателните пунктове, както и новоприятия закон за бежанците.

Оказаха ли влияние други фактори, като безпрецедентният натиск на Вашингтон и Брюксел, корупцията сред представителите на традиционните политически сили, престъпността и ислямистките провокации сред старите мигранти от Близкия и Средния Изток и Северна Африка. Фрау Елизабет - съпругата на Петер Бахмайер ме е водила в Турския квартал на Виена, където учителства. Там децата не знаят, че не живеят в Турция...
Партията на Свободата е единствената политическа сила в Австрия, която открито поддържа идеята за провеждане на референдум в Австрия за излизането на страната от ЕС. Едно от предизборните обещания на Норберт Хофер е, че ще проведе референдум за подписването на Трансатлантическото Споразумение (ТТПИ). Корупцията и шуробаджинащината на управляващите партии срещат неодобрението на хората от години. Партията на Свободата критикува обособилите се паралелни общества в Австрия - тези на турските гастарбайтери, не желаещи да се интегрират в културния и социален живот на приелата ги страна. Обособяването на подобни квартали е застрашителна тенденция в австрийското общество. Особено критично е положението във Виена, където всеки втори жител е с мигрантски произход.

Как гласуваха австрийските граждани с произход от Източна Европа? Те чувстват ли някаква дискриминация?
Диаспората на гражданите на Австрия от сръбски миграционен произход, които са най-многобройното малцинство в Австрия гласува за Норберт Хофер. Сръбската диаспора в Австрия традиционно подкрепя Партията на Свободата. Другото голямо малцинство, това на мигранти от турски произход, традиционно подкрепят социалистите. Българите мигранти се чувстват застрашени от идването на власт на една патриотична партия в Австрия и в мнозинството си са срещу Партията на Свободата.

Каква е прогнозата Ви за втория тур на президентските избори?

Официалните прогнози са в полза на Норберт Хофер. Аз обаче не съм сигурна дали австрийското общество е готово да направи стъпката към признаването на патриотизма като част от съвременната австрийска народо–психология. Теоретически е възможно и двамата кандидати да съберат 51 процента. Социалистите в Австрия в момента са в голяма партийна криза, избирателите на Австрийската Народна Партия според мен биха гласували за Норберт Хофер, всички гласоподаватели на зелените ще гласуват за Александър ван дер Белен, дългогодишен председател на тяхната партия. Много е трудно да се направи прогноза. Аз желая на Норберт Хофер и на Партията на Свободата успех ! Това би било един преломен момент в австрийската и европейската следвоенна политика.

Как виждате развитието на руско-австрийските отношения, ако кандидатът на Партията на Свободата бъде избран?
Партията на Свободата никога не е подкрепяла наложените от ЕС санкции срещу Русия. Австрийската политика и бизнес са с положително отношение към руските им партньори, но разбира се официалната политика на ЕС не може да бъде пренебрегната. В проучванията, провеждани от австрийско–руския съюз във Виена ясно се забелязва желанието на австрийското общество за сближаване на икономическите и политически отношения между Русия и Австрия.

Ще продължи ли, с негово участие, увеличаването на напрежението между Виена и Киев?

Австрия е неутрална страна. Тя държи на своите традиции като такава. Австрия допринася с дипломатическите си участия в Минските разговори за намиране на взаимно приемливи решения за разрешаването на кризата в Донбас.

Можете ли да коментирате традиционната първомайска манифестация на световната крайна левица във Виена?
Левицата в Австрия в момента изживява дълбока вътрешна криза, невиждана във времената на Втората Австрийска Република. Партията е разделена от вътрешни противоречия с част от функционерите си и младежката организация, настояваща за незабавната оставка на канцлера Веренер Файман. Друга част от партията, под неофициалното ръководство на кмета на Виена, Mихаел Хойпел, са на страната на канцлера. Крайната левица в Австрия не одобрява курса на Файман за затваряне на австрийските граници и за провеждане на рестриктивна миграционна политика. /news.bg
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827