Стотици смолянчани на Гергьовден посещават лековитата „Балиева вода”

България 06.05.2016 11:45

Стотици смолянчани и гости на града посещават на Гергьовден лековитата „Балиева вода”, която се намира край града. Още от ранни зори опашки от чакащи се изви през лечебните извори, като се очаква през целия ден да идват, за да се измият с лековитата вода за здраве и да си налеят в съдове, които да занесат в къщи за своите семейства, предаде радио "Фокус" От незапомнени времена хора от всички краища на страната посещават извора, с надеждата за изцеление.

Многобройни са хората, които отиват на трите чешми край смолянския квартал „Средок” още след полунощ, за да пият и да се измият на лековитите извори, чиято лечебна сила, според местните, е най-силна точно на днешния ден Те се измиват на една от трите чешми, пълнят вода за вкъщи и берат здравец по склоновете над чешмите, който поставят над вратите си.

Обичаят се спазва от всички етноси и религии в Родопите. При пълненето на водата, хората мятат стотинки за здраве около чешмата, а други оставят част от дрехи, по дърветата с надеждата, че оставят болестта от която страдат.
Според местните народни предания водата лекува преди всичко очни болести. Според запазена история, която се предава от уста на уста, между хората живеещи в квартал „Средок”, че полусляпа жена била доведена от своите близки от съседна Гърция на „Балиевата вода”. Жената дошла точно на Гергьовден и с няколко измивания на лицето си рано сутринта, преди изгрев слънце на празника, получила изцеление.

Друго предание за този извор е, че жена от Смолян излекувала очите, си измивайки ги на ден Гергьовден, като преди това повтаряла „бали, бали ”, което на родопски диалект означава „боли” и от там е дошло името на извора „Балиева вода”, разказва друг посетител. Много посещаван в днешния ден е и изворът, който се намира над смолянското езеро „Милушевия гьол”.
От смолянчани той е наречен „Лявата вода”, заради обратното завъртане на водата на ляво при падане от чучура. Жителите от съседният квартал „Каптажа”, разказват, че точно на 6 май, ако се вземе вода от извора и се подкваси мляко с нея, се получава качествено кисело мляко, досущ като от магазин. Хората обясниха, че за 5 литра прясно мляко са необходими 5-6 лъжици вода, за да се получи ферментацията.

Десетки са жителите от квартала, които твърдят, че са правили опита и се е получавало вкусно кисело мляко. Същите свойства има и „Балиевата вода”, от която също може да се подкваси мляко в празника на Свети Георги. Други популярни извори в община Смолян са „Дупката”, край село Смилян, „Аязмото” в махала „Гудевица” в смолянското село Арда, „Аязмото” до параклиса „Св. Илия” в село Гела, изворът в село Стойките, Момчиловското аязмо. /pik.bg

CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233