Отделяли референдумите от изборите, за да не затруднявали избирателите

България 28.04.2016 10:21

Главната причина за „отвързването” на референдумите от общонационалните избори е обстоятелството, че част от въпросите, които се поставят на референдума, имат значение за следващите избори и с това отговорите на референдума ще могат да се приложат на следващите избори. Не е добре да бъдем поставени под подозрение, че бавим референдума (на Слави Трифонов).

Това коментира депутатът от ГЕРБ и председател на правната комисия към Народното събрание Данаил Кирилов в сутрешния блок на БНТ във връзка със спорното отделяне на референдумите от националните избори, което според мнозина се прави, за да се "удари" референдумът, организиран от Слави Трифонов.

По думите му, нито референдумът щял да спечели, нито президентските избори, ако се проведат заедно, като за тази си теза се аргументира с това, че на референдума имало към 10 въпроса и това щяло да затрудни избирателите и изборния процес, ако референдумът се проведе заедно с изборите за държавен глава.

Във връзка с приемането на новите текстове в Изборния кодекс Кирилов коментира, че все още депутатството обсъждало детайлите, като се надява да намерят баланса и страстите да отстъпят на разума.

Той не отрече, че има напрежение при обсъжданията, като ролята на ГЕРБ била на балансьор. „Тежко е, по-трудно е, когато колегите спорят и заемат крайни позиции”, посочи Данаил Кирилов.

Шефът на правната комисия увери, че големите партии нямало да се възползват от действителните гласове "Не гласувам за никого", нито пък малките партии щели да бъдат ощетени, защото тези гласове нямало да вдигат 4-процентната бариера за влизане в парламента, нито щели да се преразпределят към големите партии при разпределението на мандатите.

"Досега имахме страшно много недействителен вот, защото избирателят нямаше друга опция. Но щом казваме, че гласуването е граждански дълг, трябва да зачитаме всички гласове, трябва да насърчваме избирателя да отиде до урните", коментира Кирилов.

Относно електронното гласуване той разясни, че до 2018 г. трябвало да протекат тестове и експерименти и през 2019 г. да се осъществи първото електронно гласуване, на което резултатите да се зачитат.

Според него въвеждането на задължителното гласуване било направено така, че да мотивира гражданите действително да участват в изборите, а не чрез санкции или материални стимули. Той уточни, че от политическите партии зависело как ще мотивират и заинтригуват избирателите. Той се похвали, че ГЕРБ успявали в това отношение, което било видно от това, че имат най-голяма подкрепа.

По отношение на гласуването в чужбина Кирилов обясни, че за ГЕРБ било валидно съгласието от вторник, когато заедно с премиера Борисов беше решено българите в чужбина да гласуват само в посолствата и консулствата, като по-нататък в Изборния кодекс ще бъде написано, че по решение на Министерския съвет изборни секции ща бъдат отваряни и на други места.

Колко ще бъдат секциите зависи и това какво е желанието за гласуване.

Ще има период, през който ще продължи режима на заявяване на желание за откриване на секции. Там също има много отклонения, има случаи, в които се получават над 300-400 заявления, а се оказва, че от заявителите гласуват не повече от 3-4 души. /news.bg
CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.2902
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.65181
USD USD 1 1.83853