Автобусните превозвачи казаха Не на сивата икономика

България 26.04.2016 18:07

Протестна колона от над 150 автобуса премина през центъра на столицата днес. С окачени на предниците на автобусите си плакати „Не на сивата икономика” и „НСАПБ – протест” шофьорите бавно насочиха возилата към централната автогара. А протестът предизвика сериозно задръстване в града, предаде репортер на БГНЕС.
Истината е, че ние от години алармираме институциите за огромния дял на сивия сектор в бранша и затова, че в сайтовете за споделени пътувания се рекламират редовни линии с час на тръгване, място на отпътуване, цена - нещо, което е абсолютно неприемливо и в никоя европейска държава не само, че не се случва, а и не може някой и да си помисли да се случи. Това заяви за БГНЕС Ивайло Константинов от Националното сдружение на автобусните превозвачи.
Това, което очакваме от държавата е да създаде условия за лоялна конкуренция, условия за нормална работа на всички фирми, защото в момента работим в условията на изключително неконкурентна среда, заяви от своя страна Магдалена Милтенова, член на сдружението.

Много са нерегламентираните превози, те обхващат повече от 50% от транспорта в страната, а в международните превози са 70%. „Такова ескалиране на нерегламентирания превоз не е имало през годините”, посочи Милтенова.
Ивайло Константинов заяви още, че днешният протест тръгва от това, че е имало медии, които са видоизменили исканията на превозвачите и са ги адресирали към сайтовете за споделени пътувания. “Претенции, каквито ние не сме имали, защото в класическия си вид споделеното пътуване означава нещо съвсем различно от това, към което ние претендираме”, обясни той.
Според него единият от проблемите, които са довели до ескалирането на напрежението е и обявеното намерение на Министерство на регионалното развитие и благоустройството чрез АПИ да въведе т.нар. “тол такси” за автобусите - нещо, което категорично не отговаря на техните възможности като поемане на допълнителен разход, защото България е една от страните с липса на оператори в 60 общини, както и на фона на 50% фалирали фирми в сектора. Всеки допълнителен разход означава фалит за нас, каза още Константинов.

„Липсата на пространство, в което да отстъпваме назад, прави превозвачите толкова единомислени и толкова целокупно сдружението, за да стигнем до там днес да спираме колеги от провинцията да идват на протеста, за да бъде той наистина символичен и само предупредителен”, обясни той.
Превозвачите настояват да се спазва закона, който е категоричен, че всеки регламентиран превоз на пътници срещу заплащане е обществен превоз и подлежи на регулации, лицензиране. Единственото, което искаме е законът да се спазва, защото в цяла Европа има споделено пътуване, но когато това пътуване се повтаря регулярно и ежедневно - то това е пътуване, което подлежи на регламент.
Магдалена Милтенова заяви също, че предстои среща на автобусните превозвачи утре в 16.30 часа с ресорните министри от МВР, Министерство на финансите, Министерство на транспорта, Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Министерство на труда и социалната политика, на която ще се обсъдят исканията на превозвачите. Ако не бъдат чути исканията на превозвачите, Милтенова заяви, че протестът в много по-голям мащаб ще се проведе на 10 май. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549