Домашно насилие върху стари, немощни хора

Варна<+> 15.04.2016 13:32

Какво се случва, когато възрастните родители, баби и дядовци вече са тежест…?

В практиката си специалистите от Ресурсен център за хора в неравностойно положение „Надежда за всеки” към Фондация „Владиславово” все по-често се сблъскват със случаи на насилие над възрастни, болни и немощни хора. Старостта е последният период от живота на човек, който обикновено го свързваме с болести, слабост, забавени рефлекси, намалено зрение и слух и… ниски пенсии. В тази част от живота си възрастните хора най-много се нуждаят от помощта и подкрепата на близките си, но и точно тогава стават обект на насилие и тормоз от тяхна страна.

Какви са формите на домашно насилие над възрастни хора?

Най-често срещаната форма е неглижирането. Проявите обикновено са отказ за осигуряване на базисните потребности от лекарства, храна, топла вода, памперси и др. Друга често срещана форма на домашно насилие е психическото (емоционално) насилие, което най-вече се изразява с отправяне на заплахи за изгонване от дома и настаняване в институции, обиди, унижения, ограничаване на свободата на избор и контакти, икономическа зависимост. Най-видимата и разпознаваема форма на домашен тормоз над възрастни хора е физическото насилие, което обаче най-много влияе както върху здравето, така и върху емоционалното състояние на жертвата.

„Работата с тази група хора е доста специфична. Към момента в Ресурсен център за хора в неравностойно положение „Надежда за всеки” работим по няколко случая на насилие над възрастни жени. Прави впечатление, че възрастовия диапазон е доста стеснен, става дума за лица между 75 и 80 годишна възраст. Формата на насилие във всички случаи е комбинация от основните, като преобладава психическото насилие и най-вече изолацията и заплахите.”- споделят специалистите на центъра.

Профил на насилника.

Според проучване, проведено в края миналата година 95% от анкетираните посочват като извършител лица от най-близкия семеен кръг: деца, внуци, съпруг. В останалите анкети са посочени членове на разширеното семейство (племенници, снахи, зетьове, др.), както и хора, които поддържат контакт, оказват грижи или живеят с или в близост до възрастните хора.
Характерно за домашното насилие над възрастни хора е неговата повторяемост. Този факт прави потребността от навременно разпознаване на симптомите на домашно насилие и адекватната превантивна намеса от страна на професионалистите още по-наложителна.

Ресурсен център за хора в неравностойно положение „Надежда за всеки” към Фондация „Владиславово” предоставя комплекс от социални услуги за хора, претърпели насилие или жертви на трафик на територията на Община Варна. С екипа на центъра можете да се свържете на адрес гр. Варна, жк „Владислав Варненчик”, ул. „Ниш” № 30, на страницата ни във Facebook или на тел. 0885 300 019, www.fvladislavovo.org


CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822