Какво ще предизвика голямото изтичане на документи от Панама?

Избрано 04.04.2016 15:37

Голямо изтичане на документи от панамска адвокатска фирма разкрива използването на офшорни финансови центрове от богати и влиятелни личности. Бившият сътрудник на американската Агенция за национална сигурност (АНС) Едуард Сноудън, превърнал се в разгласител на поверителни документи, определи разкритието като "най-голямото изтичане в историята на журналистиката на данните". До какво ще доведе това?

Франция

Френският президент Франсоа Оланд увери, че разкритията от глобалното разследване за "данъчните убежища" ще предизвикат съдебни процедури във Франция. Той благодари на инициаторите, чиито данни според него ще осигурят на френската държава възможността да увеличи данъчните постъпления, предаде Франс прес.

"Всички сведения, които бъдат предадени, ще осигурят мотиви за разследвания на данъчните служби и за съдебни процедури", заяви Оланд.

Великобритания

Говорителка на британския премиер Дейвид Камерън отказа да коментира дали семейството на лидера има пари, инвестирани в офшорни фондове, основани от неговия баща, като заяви, че това е "личен въпрос", предаде Ройтерс.

Покойният баща на премиера Иън Камерън е един от стотиците хиляди клиенти, назовани в над 11,5 милиона изтекли документа от архивите на адвокатска фирма, базирана в данъчното убежище Панама. През 2012 година британските медии съобщиха, че Камерън-баща е управлявал мрежа от офшорни инвестиционни фондове, спомогнали за натрупването на семейното състояние. Запитана дали може да потвърди, че пари на фамилията не са инвестирани все още в тези фондове, говорителката на Камерън отговори : "Това е личен въпрос. Аз се фокусирам върху дейността на правителството".

Джени Грейнджър от данъчно-митническата служба на Обединеното кралство съобщи, че правителството е получило голямо количество информация за офшорни компании, включително в Панама, от широк кръг източници, която в момента е обект на интензивно разследване. "Помолихме Международния консорциум на разследващите журналисти да сподели с нас изтеклите данни. Ще проучим внимателно тези данн и въз основа на тях ще предприемем бързи съответни мерки", обеща тя в официално изявление.

Исландия

Бившият министър-председател на Исландия Йохана Сигурдардотир призова своя приемник да подаде оставка, след като името му се появи в международно разследване по отношение авоарите на хора с ръководни длъжности в офшорни зони, предаде Франс прес.

"Премиерът (Сигмундур Давид Гунлаугсон) трябва незабавно да подаде оставка", написа Йохана Сигурдардотир вчера вечерта във Фейсбук.

Голямото изтичане на документи - от Русия до Исландия и ФИФА

"Хората не бива да имат премиер, от когото се срамуват. Министър-председателят е демонстрирал недоверието си в исландската валута и икономика, влагайки парите си в офшорка. Той, изглежда, не разбира какво значи морал", допълни тя.

Според разгласените документи от Международния консорциум на разследващите журналисти във Вашингтон сегашният министър-председател Гунлаугсон и съпругата му са открили фирма на Британските Вирджински острови, за да укрият в нея милиони долари.

Направеното от стотина вестника въз основа на 11,5 милиона документи разследване показа, че 140 политически лидери и известни личности от цял свят имат авоари в т.нар. "данъчни райове".

Гунлаугсон бе избран през 2013 г. с обещанието да скъса с практиките, въвлекли острова в няколко последователни финансови кризи. Той нееднократно е заявявал вярата си в исландската крона.

Над 16 000 исландци са подписали петиция с искане за неговата оставка, а опозицията ще поиска вот на недоверие в парламента, който вероятно ще бъде гласуван тази седмица, отбеляза АФП.

Австрия

"Станалите вчера известни документи от Панама още веднъж показват, че все още съществува голям сектор от бизнеса, който се занимава със завоалиране и прикриване на парични средства и имотни състояния", заяви в изявление, разпространено за печата, австрийският канцлер Вернер Файман .

Канцлерът подчерта, че тези системи трябва да се разкрият най-безпощадно. На подобни действия държавите следва да дават категоричен отговор - със закони, предвиждащи наказания, чиято цел е това да бъде предотвратено. "След като тук става дума за международни въпроси, необходимо е да побързаме с европейски отговори", призова канцлерът.

Във връзка с решаването на проблеми, произтичащи от финансовата и икономическата криза, Австрия направи много инициативи през последните години, редица мерки бяха предприети и в рамките на Европейския съюз - в момента се дискутира четвъртата европейска директива срещу прането на пари, напомни канцлерът. Директивата предвижда съставяне на европейски регистър на икономическите собственици на фирмите-пощенски кутии.

"Но става ясно, че е необходим подобен световен регистър. Нужни са по-строги мерки срещу трети страни, които отказват сътрудничество. Срещу държави, чиито начин на действие очевидно е в замъгляването на данъчни измами, трябва да бъдат наложени санкции", подчерта Файман.

От друга страна, става ясно, че съпротивата и в Европа е голяма: "За съжаление сме свидетели колко е трудно и в коалиция на желаещите да въведем данък за финансовите транзакции, тъй като непрекъснато се оказва съпротива от страна на съответните лобисти. Но това не значи да се отказваме, а на продължаваме да се борим за справедливост", подчерта в заключение австрийският канцлер.

Източник: БТА
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911