Орешарски: Данък "Уикенд" не е удар срещу бизнеса

България 12.02.2016 14:19

Данък "Уикенд" е дребен въпрос и не това е големият проблем на фиска. Той не може да се счита за удар срещу бизнеса, но събираемостта му ще е трудна и ще донесе незначителен фискален ефект. Това заяви бившият министър-председател Пламен Орешарски в ефира на „Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria. По думите му бюджетните приходи за миналата година изглеждат добре.
"Имаше прилично преизпълнение на приходната част. Съществен принос в това отношение имат мерките, които предприехме в моя мандат като министър-председател - като въвеждане на мобилния фискален контрол, обратното начисляване на ДДС, редовното връщане на ДДС. Знаем, че преди това редовно имаше много лоши практики в данъчната система", пише бившият премиер на страницата си във Фейсбук и уточнява: "В това отношение приветствам ръководството на Министерство на финансите, че продължи тези мерки, а не ги отмени, само защото са въведени от предишното правителство и виждаме, че те дават резултат."

Ето и останалата част от поста му в социалната мрежа:

Но дори при тези , по-високи от очакванията приходи, няма съществено свиване на дефицита, което означава, че има проблеми в разходната част. Този проблем е комплексен за целия кабинет, не е само на финансовия министър. Той носи отговорност за контрола върху разходите, но и от личен опит мога да кажа, че не е толкова лесно финансовият министър сам да се пребори с разходните настроения на другите министри.

Притеснителни са големите размери на дълговете, които с лека ръка се взимат. Една част обосновано, друга- не, презастраховат се. Тук се изкушавам да кажа, че сегашните управляващи, когато бяха опозиция, направиха грандиозна кампания за 1 млрд. допълнителен заем, който взехме, за да рефинансираме взет непланово по-ранен заем от министър Симеон Дянков да изплати земеделски субсидии. Тогава изтичаше падежът на този заем. За 1 млрд., страхотна кампания, а сега 16 млрд. плюс още до 5 млрд. и 300 млн., около 21 - са нещо нормално...

Не очаквам изненадващи резултати от стрес тестовете в банковата система. Не очаквам да излезе нещо, което досега не сме виждали. Може би ще излязат банки, при които ще е видима необходимостта от рекапитализация и затова е тази сума от до 5 млрд. и 300 млн., за да подкрепят банковата система. Банките, при които ще е необходима рекапитализация, е добре да направят това с частни средства и едва след това да се търси подкрепа от държавата.

Важно е да се знае, че по време на моя мандат бяха усвоени най-много еврофондове в сравнение с всички предишни години и то категорично отличаващ се процент. Как при спрени еврофондове това може да стане?! Цифрите не подкрепят политическите тези. Нито един еврофонд или нито една европрограма не беше спряна, това е политическа идеологема за спирането им.

Ако в страната не създадем условия за икономически растеж и подобряване на бизнес климата, без икономика нищо друго не може да направим. На тази база ще създадем условия за по-добри приходи и задоволяване на социални потребности. Само икономиката може да позволи решаване на социалните проблеми. /БЛИЦ
CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.2902
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.65181
USD USD 1 1.83853