Милиардерът Александър Вик печели от всички финансови балони

България 01.02.2016 11:01

Норвежецът живее между САЩ и Монако, отглежда лозя в Чили и има хотел в Уругвай

Александър Вик спокойно може да претендира за званието един от най-интересните хорa в света. Веднъж милиардерът попаднал под лавина, докато се пързалял на ски в Британска Колумбия, Канада. Той бил погребан жив под снега, но оцелял, докато двамата му спътници загинали.

На недокоснат участък земя от 4400 хектара в Чили, където дотогава тичали пуми, той

изградил

супермодерна

винарска изба,

в която двама прочути френски енолози произвеждат скъпи напитки от типа на бордото. Вик и жена му лично избирали всеки стол, легло и лампа за апартаментите в бутиковия им хотел в Уругвай.
Част от суперлуксозния хотел на милиардера в Уругвай. Той е разположен между планини и море, там се организират турнири по поло.

59-годишният богаташ, норвежец по произход, израснал в Швеция в семейство на заможен производител на кожи, но тръгнал на училище на Канарските острови. Завършил е “Харвард”, където два пъти става шампион по голф на Бръшляновата лига. Децата му израстват в Гринуич, щата Кънектикът, в имение с 8 спални, което някога принадлежало на наследник на Рокфелер. Самият Вик обаче смята за свой истински дом Монако.

Бизнесменът рядко пие, но стане ли дума за алкохол, предпочита водката “Кристиания”, която се прави от картофи по рецепта от 400 г., измислена в двора на норвежкия крал Кристиан IV. Вик е собственик на марката.

Интересните факти около Александър Вик може да продължат: художествената му галерия в Манхатън

продава

италиански

мебели от XX в. Дълго време основното му хоби било хокей на лед. Но най-интересното в биографията на Вик е как успява да натрупа състоянието си, оценено от сп. “Форбс” на повече от 1 млрд. долара. Вик успява да спечели от всички финансови балони. При това останалите инвеститори и дори партньорите му губят от съвместните проекти с него.
Норвежецът и жена му Кери са любители на изкуството. СНИМКИ: АРХИВ

До момента никой не е успял да разкаже цялата история на успехите му. Причината? Милиардерът е много потаен - през последните 8 години не е давал нито едно интервю.

Ясно е обаче, че някои от събитията в живота му граничат с чудо. Така става със спасението му от лавината. “Алекс винаги е умеел да рискува фантастично, а такива хора успяват да се измъкнат от всякакви ситуации”, казва Стивън Грънбург, топмениджър в една от застрахователните му компании. Вик управлява бизнеса си много хитро и създава десетки компании, сред които и редица офшорки.

Норвежецът започва бизнеса си на Уолстрийт,

денем работи

като брокер, а

вечер върти

сделки

с недвижими имоти в Манхатън. Но пробивът в кариерата идва благодарение на баща му, който купува контролния пакет акции във фонда “Скандинавия” и прави Вик управляващ директор, а по-малкия му брат Густав - финансов директор. През 1992 г., когато ураганът Андрю разорява много застрахователи, бизнесменът се насочва към тази сфера и за кратък срок изкупува много поевтинели застрахователни активи. Открива офис в Лорънсвил, Ню Джърси, и започва да работи на Източния бряг. За 5 г. успява да застрахова имущество за повече от 300 млн. долара.

Скоро е привлечен и от първия бум на интернет компаниите от края на 90-те г. Неговата “Скандинавия”, която се преименува на “Кселера”,

купува

контролния пакет

на голям архив

за складиране на интернет данни. Вик започва да изкупува миноритарните пакети и на много други обещаващи фирми, включително и за електронни игри, като събира цял портфейл. В онзи момент секторът все още носи малко пари. Но самият Вик тогава казва, че се очаква през 2003 г. той вече да върти около $ 14 млрд. Следват обаче зрелищни фалити, които въвличат предприемача в серия съдебни процеси на акционери, които го обвиняват, че ги е завлякъл.

Домът на Вик

в Гринуич

прилича на

посещение

в Лувъра,

казват хора, които са влизали там. Навсякъде висят прекрасни картини. Част от колекцията е в апартамента му в Ню Йорк на 68-ия етаж на Тайм Уорнър център, купен за 4 млн. през 2004 г. и след това прехвърлен на жена му Кери. Богаташът няма собствен, а наема частен самолет, за да провери лозята си в Чили, къщите си във Франция и Монако и хотела си в Уругвай. “Тук обстановката е едновременно романтична и сурова, но крайбрежието напомня на това на Сен Тропе. Има много красиви хора, които непрекъснато танцуват”, казва през 2011 г. Вик за уругвайските си владения.

Бивши колеги знаят тайната му - той работи непрекъснато и е по скандинавски предпазлив. Милиардерът обмисля всяка стъпка и никога не излиза от кожата си. “Винаги е настроен за постигане на резултат и е оптимист. Но човек трябва да е много внимателен, когато му се доверява”, казва шведът Мартин Алсен, работил за него.

След спукването на балона на доткомите, Вик намира нов източник за обогатяване - търговията с деривати. Милиардерът създава компанията “Себастиан холдинг”, наема двама брокери и заедно с тях открива дълги позиции навсякъде, където е възможно - от сухопътните превози до валутните компании и фючърсните договори. Той купува голям пакет от “Вивенди” и през 2006 г. влиза в новините, като опитва да застави голямата френска компания да му продаде активите си.

С избухването на финансовата криза през 2008 г. позициите на пазара на валутите и дериватите, открити от Вик и брокерите му с привличане на заеми, се обръщат против тях и те

претърпяват

тежка загуба

Дойче банк и “Морган Стенли” искат допълнително обезпечение от “Себастиан холдинг”. Според съдебни документи Вик успява да изплати 500 млн. по искането на Дойче банк, но с това парите на компанията в банката свършват, а тя все още и? дължи 244 млн. долара. Холдингът на Вик обаче има и други активи, на които той намира по-добро приложение. Според документите, предоставени в лондонския съд от банката, през октомври 2008 г. бизнесменът превежда около 1 млрд. от сметките на “Себастиан холдинг” на офшорни компании и фондове, контролирани от семейството му.

Разбирайки, че “Себастиан холдинг” търпи загуби за стотици милиони и очаквайки неизбежните искания за допълнителни обезпечения от основния си брокер Дойче банк, Вик използва пълния контрол над компанията си, за да изнесе от нея всички активи, посочват съдебните документи.

Вик дори подава насрещен иск за $ 8 млрд., като твърди, че неоправданите искания за допълнително обезпечение са го принудили да закрие позиции, чиито цени впоследствие са нараснали. Дългата съдебна сага завършва през 2013 г. със споразумение, което не е в полза на Вик. За първи път в живота си той

губи голямо

съдебно дело

Съдът го задължава да плати на банката около 300 млн. долара. В крайна сметка Вик отказва да даде парите и обявява намерението си да обжалва. В отговор Дойче банк подава иск за 300 млн. в Ню Йорк и Кънектикът, за да си иска парите в САЩ.

Впрочем Вик е свикнал на подобни дела, които очевидно не го смущават. В последните години сред най-важните му бизнесдейности са лозята му и свръхмодерната му винарска изба в Чили и бутиковият му хотел в Уругвай. Наскоро той записа рекламен клип за хотела и продължава да води образцов милиардерски живот. “Решихме в Уругвай да съберем всичко, което ни харесва - природа и изкуство, архитектура и дизайн - казва богаташът във видеото. - Надявам се, че народът на Уругвай ще хареса това и ще разкаже за него на целия свят.” /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.2902
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.65181
USD USD 1 1.83853