Чомски: В САЩ има само една партия - на бизнеса с Републиканска и Демократическа фракции

Избрано 26.01.2016 16:08

Републиканската партия в САЩ се превръща в опасност за човешкото съществуване. Това заяви радикалният ляв философ и политически активист Ноам Чомски в интервю за „Хъфингтън пост”.
„Днес републиканците са извън релси. Партията им се превърна в това, което консервативни политически анализатори като Томас Ман и Норман Орнстейн наричат „радикално въстание”, изоставило принципите на парламентарната политика”, каза Чомски, който е яростен критик и на двете големи партии в САЩ.
Чомски цитира научна статия на Ман и Орнстейн от 2013 г., в която те пишат, че Републиканската партия е стигнала до „идеологически екстремизъм, незачитащ фактите и компромисите и непризнаващ легитимността на политическата опозиция”.
Според Чомски кандидатите за президент на републиканците буквално са „сериозна заплаха за оцеляването на нормалните хора” и „обричат внуците ни”. Той се аргументира с отказа на партийните номинации да признаят и демонстрират бъдещи мерки срещу климатичните промени, които по неговите думи са „разрастваща се екологична катастрофа”.
„Не съм от вярващите”, казва по въпроса с глобалното затопляне Доналд Тръмп, водач при предварителните прогнози кой ще е кандидата за президент на републиканците. Всички негови партийни опоненти споделят отрицанието на проблема, съмнението в сериозността му или настояват, че не необходимо да се предприемат действия.
Въпреки че 97% от климатолозите по света смятат, че климатичните промени са предизвикани от хората, повече от половината републикански конгресмени не вярват в това.
„Тяхното послание е „Нека разрушим света”. Дали си струва да гласуваш срещу това? Да”, заяви Чомски в скорошно интервю за „Ал Джазира”. Според него политиките на Републиканската партия са „жалък слугинаж на частните финансови интереси и властта”.
Философът от години повтаря, че в САЩ има „еднопартийна” система – партия на бизнеса с Републиканска и Демократична фракция.
Между фракциите все пак има малки разлики, които могат да доведат до „голяма разлика в системите на огромната власт”, особено що се отнася до президентския пост, смята Ноам Чомски.
„Винаги съветвам да се гласува стратегически. В щат, регионална област или училищно настоятелство, в който разликите между кандидатите са малки, а значима промяна е възможна, винаги трябва да се гласува за по-добрия или по-малко лошия вариант.”
Следвайки тази логика, Чомски заяви, че би гласувал за евентуалния кандидат-президент на демократите Хилъри Клинтън, ако живее в щат с малка електорална разлика.
Той обаче категорично отрича каквато и да е подкрепа за Клинтън, която многократно е критикувал открито. Според него, евентуално нейно президентство ще напомня на това на Барак Обама, заклеймяван от Чомски заради използването на дронове за убийства в Ирак.
В идеалния свят, философът би подкрепил определящия се като социалист Бърни Сандърс, който е основният подгласник на Клинтън в предварителните избори на демократите. Въпреки спорадичните си критики и към него, Чомски смята, че Сандърс е „честен и отдаден” реформатор и обещава „най-добрите политики”.
Който и да е финалният кандидат за президент на демократите, философът ще гласува „срещу републиканците” на изборите през ноември.
„Кандидатите им са извънредно опасни. Добре ще е да ги държим далеч от властта”, заяви Чомски. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027