Проф. Пимпирев: Надявам се човешките отношения тук да станат такива, каквито са в Антарктида

Наука 26.01.2016 15:14

Искрено се надявам човешките отношения тук да станат такива, каквито са в Антарктида, защото за мене беше проведена една безпрецедентна спасителна акция. Това заяви при завръщането си от ледения континент проф. Христо Пимпирев, предаде репортер на БГНЕС.
“Това, че се завърнах десетина дни по-рано с нищо няма да попречи тя (експедицията) да завърши успешно и дано да няма други инциденти. Този инцидент с пневмонията може да се случи на напълно здрав и млад човек”, посочи той.
Испанската лекарка с украински произход ме чакаше до сутринта, веднага премина планинския баир с тежка чанта и електрокардиограф, мина през ледника, за да ми донесе антибиотик, който тук го няма в нито една болница и струва 800 евро, но тя го донесе, за да ми го влеят. След това в Пунто Аренас, който е на Магелановия проток - един град на края на света, една болница с перфектна апаратура, ми направиха изследвания за половин час, дадоха ми безплатно лекарства и никой не е казал да дам един лев”, разказа той.
Това се е случило преди една седмица, обясни професорът. Според него тази вирусна бронхопневмония може да се случи на всеки човек. Мога да се върна в Антарктида, но аз се върнах тук, за да направя така и да помогна да бъдем такава държава, каквато сме там, където велики сили се впуснаха да помагат на един единствен човек, с всичко каквото могат и с най-скъпите си лекарства и медикаменти. Без да има егоизъм, без да погледнат имам ли здравна книжка и дали ще платя с нещо, със застраховката си, обясни той.

В момента на Антарктида е лято и температурите са минус 5 градуса, както и тук. Там също е България, така че от България се върнах пак в България”, посочи Пимпирев и обясни, че следващото му ходене до ледения континент ще бъде на юбилейната 25-а експедиция, чиято подготовка започва сега.
Проф. Пимпирев посочи, че остава един месец до завършването на тази експедиция. Той самият е доволен от свършеното до момента там.
“Експедицията върви много успешно. Има много млади хора. Има много млади асистенти. Сега през февруари трябва да отидат на един съседен остров, където ще търсят вкаменелости, може да намерят и останки на динозаври”, обясни професорът.
Вече е завършен геодезичният картографски проект. Бяха изследвани с дрон и картографирани, непосещавани досега територии на континента. Предстои да бъдат направени карти и да бъдат обработени данните, като това, според него, е постижение за работата на картографите на Антарктида. Освен това е била поставена и постоянна сеизмична станция, тъй като това е един доста сеизмичен район. Там има действащ вулкан Дисепшън, който е изригнал за последно 1967 г. С тази сеизмична станция данните ще влизат в световните данни и ще се знае, че България има такава станция на този континент.
Той посочи също, че “България е една уважавана държава, която е наравно с всички велики сили в Антарктика. Надявам се така да стане и тук”, пожела си той.
Проф. Пимпирев допълни също, че базата се закрива в края на февруари и в началото на март ще се приберат всички, като само 10 души ще останат там и през зимата.
Професорът посочи, че всички са очаквали да пристигне президента Росен Плевнелиев, който според него не е пристигнал там по някакви политически причини. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594