Една малка звезда има магнитно поле, което е стотици по-мощно от това на Слънцето

Наука 26.11.2015 23:53

Звездата TVLM 513-46546 e малко червено джудже, принадлежащо към най-гъстонаселения звезден регион на галактиката. Тя обаче трудно може да се слее с тълпата, пише Discovery News, цитирани от агенция Фокус. Наблюдения с телескопа ALMA показват, че звездата се отличава с невъобразимо мощно магнитно поле, което съперничи на най-мощните магнитно активни зони на Слънцето. Тя е толкова активна, посочват астрономи, че ако планетата ни орбитираше около нея, сателитите нямаше да функционират. “Ако живеехме до звезда като тази, нямаше да имаме сателитни комуникации. Всъщност, би било крайно трудно в такива условия да се развие живот,” казва Питър Уилямс от Центъра за астрофизика “Харвард-Смитсониън” в Кеймбридж, щата Масачузетс.

TVLM 513-46546 се намира на 35 светлинни години от Земята в съзвездието Воловар. Тя е съвсем малка звезда, чиято маса е едва 10 процента от масата на нашето Слънце. Ако беше по-малка, нямаше да има достатъчно налягане в ядрото й за протичане на термоядрени реакции, което щеше да я превърне в кафяво джуже или “неуспешна звезда”. Тя обаче е един от най-стихийните звездни обекти, наблюдавани в Млечния път.

Червеното джудже се върти бързо около оста, извършвайки едно пълно завъртане за два часа. За сравнение, Слънцето се завърта около оста си за 25 дена. Вероятно това бързо въртене е причината за силното магнитно поле. При проучването на звездата с ALMA, изследователите са засекли мощни радиосигнали, които са издали свирепия й магнитен характер. Екипът е установил, че глобалното магнитно поле на небесното тяло е стотици пъти по-мощно от средното магнитно поле на Слънцето. Само най-екстремните слънчеви изригвания произвеждат емисии с такива честоти.

Това е поредният пример, показващ, че червените джуджета вероятно не са най-гостоприемните домакини за обитаеми планети. Постоянните изригвания на TVLM 513-46546 насищат с радиация намиращото се в близост междупланетарно пространство и биха унищожили евентуални атмосфери и биосфери, в които би могъл да се развие живот. В същото време звездата е малка и студена и всяка планета в обитаемата й зона би била твърде близо до нея, което прави вероятността за съществуване на живот минимална./obekti.bg

CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.26558
RON RON 10 3.93084
TRY TRY 100 5.65362
USD USD 1 1.83957