Трябва ли да ядем кожата на рибата?

Любопитно 24.11.2015 21:22

Непрекъснато съветваме да увеличите приема на риба.

Заради изключително полезните съдържащи се в нея омега-3 мастни киселини, тя е чудесен източник на полезни мазнини.

Освен това предпазва от инсулт, инфаркт, депресия. В повечето случаи е нискокалорична и е подходяща и за диетични режими.

Колко често ви се случва, докато си хапвате риба, да се зачудите дали да изядете кожата или да я изхвърлите?

Някои от нас си я хапват просто защото им е вкусна. Ако и вие я хапвате, случвало ли ви се е да ви гледат странно сякаш ви питат "Защо ядете този боклук?"

Е, предстои да отговорим на въпроса, дали кожата на рибата е боклук, който трябва да изхвърлим, или е съкровище, което да хапнем с удоволствие.

Кожата на рибата, както и на всички живи същества, е най-големият орган в тялото. Тя изпълнява гранична, разделителна функция, от което следва, че е плътна и здрава, за да може да защитава животното (или човека).

Кожата е изградена от един от най-важните белтъци в тялото. Колагенът изгражда не само нашата кожа, но и костите, зъбите, ставите, хрущялите, сухожилията. Съединителната тъкан е съставена от колаген. Затова и той е от изключителна важност за нашия организъм.

Заради наличието на колаген в кожата на рибата тя много често се ползва като суровина в козметични кремове за лице.

Освен това понеже кожата трябва да предпазва рибата от температурни влияния, под нея има пласт мазнина. Знаете колко са полезни мазнините, които се съдържат в рибата.

Именно тези мазнини са богати на изключително важните омега-3 мастни киселини. Затова, ако искате да си ги набавите в пълна степен, най-добре е да консумирате рибката с кожата.

Кожата на рибата е богата и на витамини А, Е и D.

Има обаче някои особености. Точно защото кожата предпазва рибата от външни влияния, ако обитава замърсени зони, то е много вероятно и самата тя да е токсична. В кожата може да се натрупват опасни метали, живак, амонячни съединения и пестициди.

Как да се възползваме от ползите на рибената кожа, без да си вредим?

Избирайте риби, които са по-ниско в хранителната верига. Колкото по-нагоре са, толкова по-голям е рискът да са замърсени. Избягвайте категорично - риба тон, акула, кралска скумрия - ако хапвате такива, задължително отделяйте кожата.

Също така, колкото по-малки са рибите (по-малки екземпляри от съответния вид), толкова по-добре.

И последно - на колкото по-голяма термична обработка се подлагат, толкова по-голяма е опасността да станат токсични. Ако печете рибата на скара и тя прегори, не яжте кожата.

В никакъв случай не консумирайте кожата на пържената риба.

Най-добрата за консумация кожа на риба е маринованата. Ето две вкусни и лесни предложения за домашна маринована риба. /kulinar.bg

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594