Колят наред животни от ферма, институциите нехаят /СНИМКИ/

България 24.11.2015 19:19

Мъките на собственика на кравеферма започват преди година, през ноември 2014. От тогава е изтекла много вода, а Зейти Мехмед е потрошил нерви и загубил хиляди левове заради констатирано огнище на туберкулоза в неговата ферма в исперихското село Печеница.

След редица жалби и сезиране на всевъзможни компетентни инстанции г-н Мехмед е все още до никъде в отстояването на своите права – като гражданин, като бизнесмен с кравеферма. Отговор не е получил от никого. Ето и за какво иде реч.

На 04.11.2014г във фермата е направено интрадермално изследване за туберкулоза по домашни животни от д-р Мирослав Михайлов. При отчитане на резултатите реагират положително 37 бр. животни.
На 12.12.2014г е направено второ изследване, от което отрицателно реагирали 6 бр. Съмнителни са 4бр. а положителни - 27бр.

Този вирус не може да се предава по въздуха и не е лесно да се зарази едно животно и периода на инкубация е по голям от 6 месеца и след тези коментари възникнаха много въпросителни.

Зейти Мехмед веднага задава следните въпрси:
1.Всяка година са правени такива изследвания и до тази година нито едно животно не е реагирало положително и изведнъж 37 бр. реагират.
2.Не съм вкарвал (купувал ) животни от други ферми .
3.Пашата която ползваме през лятото животните нямат контакт със животни от съседните села.
4.Не купувам фуражи и компоненти за фуражи от друго място,ползвам собствено производство фуражи.

Кланицата плащала по 30 стотинки (без ДДС) на килограм месо, а като излезе отрицателна проба къде се насочва това месо? При тази цена една крава от 600кг. живо тегло струва 180лв. за стопанина, а от такова животно се добива около 280кг.чисто месо кайма по около 10лв/кг. Излиза 2 800лв за кланицата. Идва логичния въпрос - Нима някой обслужвайки интереси?

До този момент на собственика на фермата не е връчен протокол от изпитване на последно закланите 30 бр.животни
Налице са много големи съмнения относно съществуването на тази зараза по животните в Печеница и затова Зейти Мехмед иска независима лаборатория да издаде протокол за нея.

До сега той е предоставил 56 бр животни за клане, с което е нанесена много сериозна финансова вреда на бизнеса, с който се препитава и осигурява постоянна заетост на шест човека.

На 05.10.2015г. около 18часа д-р Янко Методиев Яков на длъжност гл. инспектор отд. „ЗЖ“,при ОДБХ гр.Разград уведомява г-н Мехмед по телефона, че има заповед за извозване на два броя говеда за клане от фермата му, което собственика отказва да изпълни поради пълното затъмнение, в което е държан близо година и липсата на компенсация съгласно закона.

Налице е дори клане на крава, която не е реагирала положително на туберкулоза. Посочват се нарушения на чл.144 и чл.148 от Закона за ветеринарно медицинската дейност, като съгласно последния директора на ОДБХ съставя акт за обезщетение по образец и изплаща обезщетението в срок до 30 дни от датата на унищожаването.

При последното товарене на животни на 10.06.2015г камион с ремарке регистрационен № С 38 71 ЕК гарира в моята ферма по Заповед №134/10.06.2015. По твърдение на водача на превозното средство ремаркето предишния курс е возил болни животни и без да е третиран с дезинфекционни средства прекосявайки България пристига в с.Печеница!

Мехмед настоява - кравите да бъдат заклани в кланица; Да се организира независима комисия при вземането на тъкани от закланите животни и мое присъствие; Да се организира, взетите проби да се изпратят в независима лаборатория в страна член на ЕС за установяване на туберкулозната бактерия.

„В момента служителите по точно Директорът на ОДБХ гр.Разград и Началник отдел ЗЖ при ОДБХ гр.Разград са ме подгонили,както се казва по устав – споделя Зейти Мехмед - Това е видно от уведомителното писмо (без изходящ номер) от 01.10.2015г. до Управителя на мандра ,,Маклер Комерс” ЕООД с.Брестовене от д-р Маргарита Костадинова,гл.инспектор КХГК при ОДБХ гр.Разград
Държа да подчертая, че от цитираните крави в писмото не се дои мляко и не се предава такова към мандрата.

Не съм отказвал да предоставя животни за санитарно клане, само ги моля като ги заколим, да има независима комисия и пробите взети от тази комисия да бъдат изследвани в независима лаборатория в друга страна член на ЕС за установяване на наличие или липса на вируса туберкулоза. А това изследване ми се отказва с мотива - кой съм бил Аз.

Загубите на ЕТ „Зейти Мехмед”, които понася за 2015г от нереализирано мляко са 132 000лв.или по 11 000лв.на месец, от приплоди 11 000лв, от субсидии за говеда близо 30 000лв. общо около 173 000лв. и се наложи да тегля заем от банка за да си погася задълженията към НАП и Здравно осигуряване. Имам и задължения към доставчици.

И така, на 04.11.2014г в моята говедовъдна ферма под номер на животновъден обект №7428-0015 собственост на ЕТ „Зейти Мехмед” с.Печеница бе извършена интрадермално изследване за туберкулоза по домашни животни бяха изследвани 145 бр.говеда и на сравнителния тест на 16.12.2014г бяха реагирали 37 бр.говеда ,туберкулина бе инжектиран на плешките на животните което е било против наредбата за туберкулинизация. С една игла се инжектира по всичките животни, без да се дезинфекцира няма хладилна чанта в чоба и от чоба се вади шишенцето.

Туберколина беше с почти изтекъл срок.
На 12.12.2014г.повторно бяха изследвани тия 37 бр.говеда и на 15.12.2014г на отчитането 27 бр.реагираха положително на туберкулина.
На 17.12.2014г официалният ветеринарен лекар д-р. Янко Методиев Янков ми връчи предписание №22 Млякото да се ползва от млекопреработвателното предприятие след термична обработка.

На 12.01.2015г. след 25 дена, професор Пламен Моллов изпълнителен директор на БАБХ издава заповед №РД11-16 с която заповед ми нарежда да изпратя на диагностично клане 3 бр.животни. В тази заповед искам да обърна внимание на две римско точка 2.( 2. Цялото месо от животни, за които следкланичния преглед е показал локализирани поражения от туберкулоза в няколко органа или в няколко области на трупа, следва да бъде обявено за негодно за човешка консумация.
Но когато е открито поражение от туберкулоза в лимфните възли само на един орган или в част от трупа, за негодни за човешка консумация трябва да се обявят само засегнатият орган или част от трупа и свързаните с тях лимфни възли. )
И на три римско където са цитирани чл. 141 – 148 от Закона за ветринарномедицинската дейност.
На 06.02.2015г бяха подложени на изледване 27бр.животни и на отчитането на 09.02.2015г реагираха 23 бр животни.
И с заповед №098/15.04.2015г след 68 дни бяха извозени 23 бр.животни със средно живо тегло от 528 кг.*23бр=12160кг Като ми наредиха да ги фактурирам по 0,30лв/кг към кланицата която е описана в заповедта и кланицата ми плати 3648 лв.без ДДС

Но въпреки това 26(двадесет и шест) бр. животни бяха заклани без да им се направи оценка от специалист на ИАСРЖ .

Със Заповед №134/10.06.2015г заколиха още 30 бр.животни
След мои настоявания и цитиране изрично на чл.144 ( 1) тези животни бяха оценени от специалист на ИАСРЖ ,но и при тези животни до настоящия момент не са изпълнени условията по чл. 148 ( 1 )
Питах ветеринарни доктори да ми обяснят какво представлява туберкулозата ,как се заразяват животните има ли лечение и какви са мерките да се спасим от нея.
1. Всички бяха единодушни че най вероятна причина е трябва да се вкара в фермата болно животно от друга ферма. И най голямото въпросително изникна точно от този момент защото аз не съм купувал нито едно животно,и това е видно от системата и дневниците които водим.
2. Камионът който извозва млякото ,можело да разпространи тази зараза,но туй няма пряк достъп до животните
3. Можело някой от работниците да е носител на заразата,изследвахме и работниците оказаха се здрави.
4. Можело от пашата на която пасят животните,в селото няма друга реагирала крава в съседните села Делчево,Средоселци също няма реагирали животни. През 2013г реагирали животни има в с.Тодорово но с Тодорово ни дели гора и нямаме никакъв достъп за контакт на животните.

Алергична реакция имаше на мястото на положения туберколин но не е била такава каквато би трябвало да бъде при туберкулоза,реакцията която се наблюдаваше беше кръгло подвижно топче в вид на вишна,от докторите разбрах ,че реакцията би трябвало да е разлят оток на кожата на животното.

Ситуацията изискваше лабораторно доказване на туберкулозата, помолих д-р Янко Методиев Янков да направят паралелно изследване в независима лаборатория но той отказа с мотива, че само в София можело да се изследва както и бе направено.
Кой как и кога е взел проби аз не знам,но е факт че има лабораторен протокол с който се потвърждава туберкулозата.

Съмнения имах още от началото на нещата,но те се потвърдиха на 25.06.2015г след поредната туберкулинизация при изследвани 97бр животни има една неопределена и 96 бр. отрицателни.“ – заявява пострадалия собственик.

Тук идва и неговото питане към д-р.Илиян Драмалиев - директор на ОДБХ Разград и д-р. Юлиян Йорданов – началник отдел „Здравеопазване на животните” при ОДБХ Разград, чиито действия преливат чашата на търпението.
„На 20.11.2015г (петък) около 12 и половина ми се обади управителят на мандра ,,Маклер комерс”с.Брестовене където доставям млякото от фермата си. Управителят ми съобщи, че от ОДБХ са използвали заплахи по телефона да се разправият лично с мандрата, ако продължават да изкупуват мляко от фермата ми и от мандрата ме уведомиха, че повече няма да ми взимат млякото.
И така аз идвам с млякото при тези господа да ги питам какво да правя с това мляко и да покажа какви предписания и оздравителен план са ми издавали именно те до сега и на какво основание с телефонно обаждане се опитват да решите нещата.

На 17.12.2014г чрез д-р. Янко Методиев Яков на длъжност главен инспектор отдел „ЗЖ” при ОДБХ Разград ми връчвате Предписание №22 и в точка 4.гласи Млякото да се ползва от млекопреработвателно предприятие след термична обработка.

На 01.04.2015г. ми връчвате Заповед № 084, като в точка 1.4. е записано, че Млякото от заразения животновъден обект да се насочи за термична обработка, гарантираща обезвреждаща причинителя на туберкулоза.

С осем месеца закъснение на 21.07.2015г. ми е връчен оздравителен план за ликвидиране на заболяването „туберкулоза по говеда” в животновъден обект 7428-0015 собственост на ЕТ „Зейти Мехмед” с.Печеница и в точка 7 на този план тези господа са записали доставяне на млякото от заразеното стадо в млекопреработвателни предприятия само след термична преработка.

С кое действие от моя страна съм в нарушение на вашите предписания, поради което мандрата не трябва да ми взима млякото? – пита Зейти Мехмед.

Д-р Драмалиев така и не можа да покаже нищо от базата данни за селекционен контрол в подкрепа на това как трябва да бъде компенсиран собственика на кравите. По време на разговора се държа необосновано изнервено, прекъсвайки разговора и говорейки на висок тон, явно разчитайки, че с викове ще излезе по-убедителен. Той поне потвърди за две грешки сторени от ветеринарния лекар д-р Мирослав Михайлов, който е направил пробите. Първата е, че той изобщо не е трябвало да изследва животното, защото то вече е дало положителна проба. Втората грешка е, че е повторил изследването седмица, след като животното е родило, а приложен в срок по-малък от две седмици от раждане, туберкулина дава грешни резултати.

За тези грешки на лекаря е наложена санкция. И въпреки тези явни грешки не може да се приеме, че животното е здраво и това, разбира се не е спряло изпълнението на санитарно клане. Напротив, дори след клането животни с положителна проба са се оказали здрави. Компенсацията на собственика я няма, а когато един ден бъде преведена, тя ще е в пъти по-малко от пазарната стойност на животното. От счетоводителката медиите бяха информирани, че са изпратили платежните, но от съответната по-горна инстанция бавят парите.
В знак на протест г-н Мехмед показа как ще излее млякото и с протокол в следобеда на същия ден ще загроби 1 тон продукция. До тук за заклани 56 от неговите крави. Добивът на мляко му е спаднал от 1 тон до 300 килограма на ден, а паричните приходи от продажба са намалели 5 пъти.

Държавата явно не работи, след като самата тя не изпълнява законите си. На кого да се оплаче г-н Мехмед и защо остава толкова дълго време необезщетен, след като това трябва да стане в 30-дневен срок? Има ли или няма зараза от туберкулоза? Защо не може Зейти Мехмед да има правото изследванията да бъдат направени в независима лаборатория, дори и извън страната?

Отчетливи опити за извиване на ръце могат да бъдат забелязани във всички действия на институции, чиито служители като че ли изпълняват „мокра поръчка“ за съсипване на бизнеса на предприемача от исперихско. И чака логични отговори и решаване на проблема, който реално е недоказан, не е обезщетен по надлежния ред в пълния предвиден в закона размер и търпи тормоз от чиновници, които трябва да защитават неговия интерес...

Драгомир Богомилов


CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447