8 знания от университета, за които не ти дават диплома

Любопитно 23.11.2015 08:34

Времето ви е ценно

Когато за първи път постъпих в университет, не допусках да отсъстват от занятия. Това беше немислимо, споделя Никол Жу, софтуерен програмист и писателка от Илинойс, известна с участието си в проекти като "Да прочетеш 52 книги за 52 седмици" и "Да пишеш по 750 думи всеки ден в продължение на 100 дни".

Представяме ви разказа й в първо лице, за да вникнете в заключенията й:

Седях с часове на скучните лекции, които по същността си представляваха PowerPoint презентации, които в края на семестъра щях да получа наготово. Признавам, че през половината време не си давах зор да внимавам, а в края на деня имах чувството, че съм си изгубил времето.

Решението да започна да пропускам скучните часове беше едно от най-добрите, които някога съм взимала.

Изведнъж ми се отвори доста свободно време, за да правя неща, които ми харесват. И не говоря за гледането на филми. Реших, че щом занятията в университета не са от полза, тогава има по-плодотворни начини за прекарване на времето.

Например, придвижване на мои собствени проекти, четене за дисциплини, които ме вълнуват живо и писането на курсови работи.



Да, както се досещате, аз препоръчвам пропускането на лекции. Не на всички, а само на безсмислените. Всъщност, смятам, че трябва да преоцените като цяло всичко в живота си – от часовете, които посещавате, до приятелите, с които излизате, работата, която приемате да вършите, клубовете, които посещавате, и т.н.

По време на студентските години често имах усещането, че нямам време за нищо. Винаги има нещо, което може да бъде свършено. Колкото по-възрастен ставаш, толкова по-големи и сериозни стават ангажиментите. Ако имате много студентски задачи, членства в клубове и т.н., уверете се, че те са ви от полза.

Ново дефиниране на „успех”

Съсредоточаването върху оценките не е нищо повече от губене на време. Какво означават високите оценки по предмети, които никога няма да ви влязат в употреба? Тъй като и аз бях попаднал в този капан, един ден реших да преосмисляне ситуацията. Исках да се уверя, че усилията, които полагам, са смислени, важни и ме удовлетворяват.

Стремежът към перфекционизъм е отличен подход към провала. Давайте и вземайте от всяко нещо. Пускането на личен проект може да бъде по-важно от усилията, които трябва да положите за изпълнението на просто една задача в университета.

Редефинирайте понятието „успех” за самите себе си.

Никога не поставайте каквото и да било като приоритет преди здравето ви


Може да ви се струва, че университетът е идеалното място и време за убиване на черния дроб, отсъствието на редовни тренировки, прекаляването с кофеин и наливането с енергийни напитки. Не е вярно. Здравето не е нещо, което можете да отлагате. Т.е. поддържането му.

Да казвате „не”

Много хора са склонни да се нарекат „да” личности. Те винаги се съгласяват да направят нещо вместо другиго, например. Не могат да отказват. Студентските години са добра отправна точка да започнете да преобръщате представите си.

Когато се научите да казвате „не”, значи сте овладели изкуството да бъдете себе си. Може да ви се стори страшно в началото, но си струва.

Откриването на своя ниша не е като да избираш специалност

Избирането на бакалавърска степен и дисциплини за изучаване може да е стресова дейност, но да изберете своя професионална ниша е много по-трудно. Това е кариерата ви! Бъдещето ви! На вас и вашето семейство.

Никога не правете компромиси с неща, които обичате и към които изпитвате страст. В най-добрия случай можете да съчетаете нещата, които обичате и печеленето на пари, за да можете винаги да се чувствате удовлетворени.

Посвещаване на време за правене на професионални запознанства

Дълго време смятах, че като си получа дипломата и работата ми е в кърпа вързана. Не се ли случват нещата по този начин? Доста пъти, да. Също толкова дълго време се съпротивлявах да завързвам запознанства с професионалисти от различни сфери. Смятах това за неудобно и странно. Но в един момент осъзнах, че съм много наивна.

Мислех си, че нарушават собствените си разбирания, като се запознавам с други хора и ги привличам като приятели. Съветът ми е да позволявате на мненията ви да се менят. Да провокирате съществуващите такива.

Има няколко нива на ефикасно общуване с хора от различни професионални сфери. Например, едни от тях се осъществяват по клубове и купони. Други чрез колегите на работното място и хора, работещи в същата сфера.

Трети чрез комуникация с професори, с които никога не сте имали досег, но ги молите за помощ, тъй като сте проактивен студент. И много, много други.

Четене за реалния живот

Да осъзнаеш какво представлява реалният живот е задача, която в един момент ти се сгромолясва на главата. През студентските години е добре да си отворите очите за случващото се.

Университетът не е олицетворение на истинския живот. Четете за света и живота! Предизвикайте разбиранията си!

Няма правилен начин за взимане на диплома

Поемайте рискове, следвайте интуицията си и се уверете, че всеки посветен час в университетската аудитория си е струвал./profit.bg

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027