Огромна измама: Англичани излели камари бетон на Мечи чал и забегнали

България 20.11.2015 22:01

Английска фирма изля тонове бетон на Мечи чал за 21 зимни къщички и изчезна. „Не ни стига нашият бетон тук и в Пампорово, та и английски ще търпим. Това е безобразие”, негодуват хората в Чепеларе. В града се готви искане да се потърси отговорност от англичани за безстопанственост, съобщава „24 часа”.
Бетонните основи за 21 къщи стоят от 8 години на връх Мечи чал като първи етап за изграждане на вилно селище. Постаментите, излети на 1860 м височина на метри от крайната лифтова станция на ски центъра, са обрасли в трева.

„Това лято срещнах случайно на върха английско семейство, което е трябвало да има вила там и си е платило, но гледаха само цимента”, казва д-р Пламен Бързашки. Стоматологът и съпругата му имали компания за недвижими имоти и продажбата на земята станала чрез нея. „Имаме имот там, но не бе достатъчно за инвестиционните намерения на англичаните - наложи се окрупняване, за да може да се разположи селището”, казва докторът.

Регистрираната у нас фирма „Самплейс Елс - България” се появила в Чепеларе в началото на 2007 г., когато купила чрез местната агенция за недвижими имоти „Болкан дрийм пропъртис” 8 дка на зъболекаря.

Намеренията им били да направят вилно селище от дървени сглобяеми къщички, които щели да поръчат в Брацигово. „Имота купи единият от съдружниците във фирмата - Бен Мейсън. Той се представяше за журналист, който има предаване за недвижими имоти в Англия. Така успял набързо да намери клиенти за намерението си за вилно селище. На българин трудно ще повярват. Имаше проблем с плащането. Платиха една част, а след това чрез адвоката им и угрозата да платят големи неустойки, заложени в договора за покупко-продажба, се принудиха да довнесат и останалата част от уговорената сума”, допълни Бързашки.

След това английската фирма купила още терени и станала собственик на около 30 дка и така изляла постаменти за 21 къщички. „Отношенията ми с тях приключиха след сделката. Представител в България им бе брокерка от Хисаря. Миналата година, когато срещнах на върха измаменото английско семейство, и? позвъних, но не отговаряше на телефона. Чух, че не е в България”, казва стоматологът.

„Мейсън не е никакъв журналист. Потомствен брокер е. Има сделки в много държави, но така и не успя на Мечи чал. Намеренията му бяха освен селището от къщички да строи 3 огромни хотела. Показвал ми е идейния си проект. Доколкото знам, похарчи 1 млн. евро за закупуване на терени, проекти и други разходи”, казва чепеларецът Веселин Съев.

Британците научили за местността Мечи чал в Родопите и че там се предлагат къщи в строеж от интернет.

Сделките се рекламирали от британската агенция за недвижими имоти „Самплейс елс”. Фирмата се специализирала в продажби и отдаване под наем на имоти в чужбина. Предлагала отстъпка от 7% от вноските за първите 3 години за онези клиенти, които внесат депозит, възлизащ на 19 485 британски лири.

Измамата обаче лъснала. Две години след като между 100 и 150 англичани са завлечени, британски седмичник разказва историята на едно от измамените семейства - Андрю и Пат Прайс. Те платили депозитната сума от 19 485 лири, за да се възползват от отстъпката. Една година по-късно, когато никой не поискал от двойката да плати втора вноска, Прайс започнали да се съмняват, че нещо с инвестицията не е наред.

Двамата дошли на собствени разноски до България, за да установят, че нищо по техния имот не е напреднало. Семейството се опитало да намери и представители на фирмата, подлъгала ги с изгодната сделка. Отишло в представителството на компанията в Пловдив и установило, че там вече се е настанила друга фирма. След време Прайс успели да получат от фирмата за недвижими имоти обещание за възстановяване на внесените като депозит пари. Взели само 2000 лири, пише седмичникът.

Първоначалният натиск на измамените си сънародници Мейсън парирал с пречки от страна на местните власти, които отговарят да опазване на природата. Изтъквал и че е проблемно доставянето на питейна вода, тъй като имали разрешение за прокарване от 4 км. Това обаче било скъпо, обясниха от Чепеларе. През 2008 г. дори си уговорили среща с тогавашния кмет Георги Попов, за да обсъдят проблемите си. В уречения ден и час от фирмата въобще не се появили на разговор с Попов и екипа му и повече не се веснали в родопския град.

Наследникът му на поста Тодор Бозуков твърди, че през целия мандат не е търсен за започнатото и недовършено селище на върха. „Става въпрос за сделка с частни лица. Получили са разрешение за строеж, но общината няма как да е съпричастна с неосъществените им намерения. В крайна сметка англичани са измамили свои сънародници, което съвсем не е рядкост в този бранш”, казва Бозуков.

Мечи чал е едно от най-красивите места в Родопите. От мястото на постаментите на виртуалните английски къщички се вижда блестяща панорама към тв кулата Снежанка на Пампорово.

Наоколо е пълно с диворастящи гъби и горски плодове. През лятото е предпочитан преход за много туристи от Пампорово. Местността е отдалечена на няколко километра от зимния ни курорт и до нея се стига освен с лифт и по асфалтиран път. Настилката е направена заради съществуващо, но закрито преди години военно поделение на 63 дка със сграден фонд, който вече е рухнал.

Преди години държавата прехвърли огромния имот на община Чепеларе, която пък го апротира в „Чепеларе курорт”, стопанин на ски съоръженията. Обещанието, че ненужният на държавата имот ще отиде в ски компанията, където общината има дял от 49%, а останалите се държат от частни компании, бе анонсирано по-рано.

Дружеството обяви строеж на втори лифт, десетки атракциони, включително и изкуствено езеро за спорт през лятото. Това също спомогнало за събиране на наивни купувачи от Великобритания на “къщички в рая”.

В последните години като най-успешна за бъдещето от властите и инвеститорите се приема формулата за свързване на Пампорово с Мечи чал в обща ски зона с над 80 км писти. Проектът за свързване чрез лифт на двете ски зони в момента е във фаза на административни процедури.

Така виртуалното селище на измамените англичани щеше да се окаже на най-атрактивното за зимен туризъм място на Балканите.
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447