Проф. д-р Окан Кузхан: Ракът е в гените, но не всеки е наследствен

Избрано 18.11.2015 23:36

Преди дни известният турски професор онколог д-р Окан Кузхан, който от 2011 г. е част от екипа на известната клиника "Аджъбадем", бе в България, за да консултира безплатно пациенти с рак. Интересите му са в областта на интензивната химиотерапия и трансплантациите при злокачествени заболявания /включително хематологични/, както и грижите за неизлечимо болни пациенти. В свободното си време проф. Кузхан дава уроци по класическа китара и изнася концерти в Турция. Интересува се и от фотография. Превел е редица световни класици от английски и немски на турски език, включително и пиесата на Фридрих Дюренмат "Die Panne, Fault". Проф. Кузхан е семеен, има дъщеря и син.

- Проф. Кузхан, ракът ли е заболяването на бъдещето?

- Може би ще се окаже така. Все повече хора умират от онкологични заболявания. Преди време други страдания бяха на преден план. Например инфекциозните. 1/3 от всички ракови заболявания обаче са напълно лечими, а при още 1/3 животът се удължава значително. Въпреки големия напредък в лечението страхът на хората е голям. Те трябва да разберат, че когато се страхуват, си вредят много повече. Голяма част от тях, вместо да отидат на профилактични прегледи, си казват, че така или иначе ще си отидат и не правят нищо. Затова искаме да разкажем за успехите и все повече хора да повярват, че ракът ще бъде победен.

- За кой вид рак най-трудно ще се намери лечение?

- По всяка вероятност за мозъчните тумори, тъй като са трудни за операция. Може да се каже, че са най-сложни. Но онкологичните заболявания в напреднал стадий, при които има метастази, също са сложни за медицината.

- Заговорихте за страх... А как ще коментирате решението на Анджелина Джоли да отстрани и двете си гърди, заради висок риск от рак на гърдата?

- На нейно място не бих направил такъв избор. Когато става дума за генетични изследвания, трябва да бъдем много внимателни. Ако аз бях жена и майка ми е болна от рак на гърдата, ще питам дали да си направя такъв генетичен тест. Ако излезе положителен, ще знам, че съществува голяма вероятност да имам проблем с рак на гърдата в бъдеще. Но тези тестове не означават, че жената непременно ще се разболее. Но ще живее в страх и тревога.
Всяка държава си има собствена политика. Истината е, че контролните прегледи не бива да се пропускат.

- Има цели фамилии, които страдат от полипи на дебелото черво например, което представлява риск. Кога бихте им препоръчали да започнат да се правят профилактичните изследвания?

- При семейна обремененост изследванията трябва да започнат поне 2 г. по-рано от годините на роднината, на когото е поставена диагнозата.

- Сякаш се появяват все повече доказателства за наследственост при рака?

- Ракът, в края на краищата, е генетично заболяване, но не всеки рак е наследствен. 10% от тези болести могат да се считат като наследствени, но трябва да имат предвид и факторите на околната среда.

- Занимавате се с интензивна химиотерапия. Ще намери ли медицината скоро начин да намали ужасните ефекти от нея?

- Здравната индустрия работи всеки ден за намаляване на тези ефекти. Правят се по-добри и пречистени препарати. Нас това също ни притеснява и затова искаме да използваме лекарства с по-малко странични ефекти. Старите препарати унищожаваха и здравите клетки. Затова имаше косопад и повръщане. Но новите се стремят да унищожат само туморната клетка. На това се казва "умна терапия".

- Какви новости ще предложат болниците на "Аджъбадем"?

- Всички научни работници на "Аджъбадем" постоянно работят върху новостите. Но няма нещо ново при нас, което го няма в целия свят. Така е, защото дадена иновация не може веднага да се внедри. Преди това се минава през страшно много изследвания. Това отнема много време, понякога и до 10 г. Надявам се, че ще има новости тепърва. Сега мога да кажа само, че те се приготвят в нашата "кухня".

- Те ще могат да се ползват и от българите, надявам се?

- Надявам се занапред всички в България и Турция да работим заедно. За да не се разкарват пациентите. Ние винаги можем да поканим лекарите на обучение при нас.

- Свирите и на китара. Какво музика обичате и смятате ли, че помага в оздравителния процес?

- Обичам класическа музика. Бах, Моцарт, има много хубави мелодии с турски мотиви. Музиката оказва въздействие върху по-доброто общо състояние, но не може да се каже, че лекува. Всичко при нас е много тежко и стресово и това, на което ме научиха болните, е, че животът е много кратък. Трябва да живеем много хубаво, много красиво и да правим добри неща./standartnews.com

CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.26558
RON RON 10 3.93084
TRY TRY 100 5.65362
USD USD 1 1.83957