Повече от половината губернатори в САЩ не искат бежанци от Сирия

Избрано 17.11.2015 18:54

Губернаторите на 27 американски щата се обявиха против приемането на бежанци от Сирия. Редица ключови политици в САЩ, в това число и няколко от кандидатите за президент на страната, призоваха Барак Обама да преустанови програмата за прием на сирийски бежанци.

Против програмата за приемане на мигранти са ръководителите на щатите Алабама, Джорджия, Тексас, Аризона, Мичиган, Илинойс и други. Почти всички те принадлежат към Републиканската партия, предаде CNN.

Заявлението за отказ на губернаторите идва след като стана ясно, че най-малко един от терористите, нападнали Париж миналата седмица, е пристигнал във Франция с вълната от сирийски бежанци.

От 2011 година досега Съединените щати са приели 1500 бежанци от Сирия.

Въпреки несъгласието на губернаторите решението зависи от федералните власти. По план, който засега не е променен въпреки нарасналата терористична заплаха след атентатите в Париж, през 2016 година САЩ ще приемат 10 000 сирийски бежанци. Говорителят на Държавния департамент Марк Тонър обясни, че бежанците ще преминат през щателна проверка.

Бен Роудс, помощник на президента на САЩ по националната сигурност, изрази увереност, че американските служби за сигурност няма да допуснат в страната да проникнат терористи, преструващи се на мирни бежанци.

До момента само два щата - Кънектикът и Пенсилвания, са дали съгласие да приемат на своя територия бежанци от Сирия.

Редица ключови политици в САЩ, в това число и няколко от кандидатите за президент на страната, призоваха Барак Обама да преустанови програмата за прием на сирийски бежанци. Обама от своя страна заяви, че терористичната заплаха не бива да спира приемането на бежанци от войната.

"Много от тези бежанци са жертви на тероризма. Ако затръшнем вратата под носа им, ще предадем нашите ценности. Нашите страни могат да приемат хората, които отчаяно се нуждаят от сигурност, и да гарантират собствената си сигурност. Ние можем и трябва да направим и двете", каза Обама.

И докато губернаторите се противопоставят на приема на сирийски бежанци, Пентагонът одобри сделка за подсилване на арсенала на саудитските военновъздушни сили с повече от 19 хиляди управляеми бомби. Доставката за близо милиард и триста милиона долара ще бъде изпълнена веднага след одобрението на Конгреса, тъй като „високото темпо на антитерористичните операции" оставя саудитските бомбардировачи без муниции, обясниха от Вашингтон.

Саудитска Арабия е ключов съюзник на САЩ в Сирия, но авиацията й е далеч по-активна срещу бунтовниците хуси в Йемен, отбелязва агенция Ройтерс. При бомбардировките там от март досега загинаха най-малко пет хиляди души, много от които цивилни. Правозащитната организация „Хюман райтс уоч" дори обвини Рияд във военни престъпления.

Американският президент Барак Обама изключи изпращането на американски войски в Сирия. Противникът там не е традиционен военен опонент. Ние можем да завземем територии и да ги държим, докато войските ни са там, но това няма да елиминира процесите, произвеждащи екстремистки групи като 'Ислямска държава", заяви Обама.

С това той отхвърли призивите на републиканците и част от съпартийците си демократи за промяна в досегашната стратегия за овладяване на джихадистите - чрез въздушни удари и експертна помощ за кюрдските бойци. Той е убеден, че стратегията, която САЩ прилагаг в крайна сметка ще проработи. /Dariknews.bg
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594