Нов подход към трудовата заетост

България 07.10.2015 15:46

Депутатите гласуваха промени на първо четене в Закона за заетостта, внесени от МС, които са концентрирани в три основни групи, предаде репортер на БГНЕС.
В първата се регламентира нов подход за разработване, одобряване и финансиране на регионалните програми за заетост и обучение. Въвеждане на дуално обучение за безработни лица без квалификация чрез предоставяне на суми на работодатели. Както и въвеждане на възможност за аутсорсване на услуги за безработните лица, регистрирани да предоставят посреднически услуги. Те ще могат да кандидатстват за предоставяне на суми за всяко безработно лице с увреждания или за лицe от други групи в неравностойно положение на пазара на труда.
Ще има възможност за всяко разкрито работно място, на което е наето безработно лице с непрекъснато поддържана регистрация не по-малко от 6 месеца или безработно лице до 24-годишна възраст или безработно лице с основно и по-ниско образование, или безработно лице на възраст над 50 години, насочено от поделението на Агенцията по заетостта, на работодателя да се предоставят суми за времето, през което то е било на работа, но за не по-малко от 3 месеца и не повече от 12 месеца.
Втората група промени се отнасят до отмяна на неефективни мерки за заетост и обучение като еднократно изплащане на суми за транспортни разходи за преместване на покъщнината на безработни, насочени от поделенията на Агенцията по заетостта и наети на работа за срок, не по-малък от 6 месеца, извън границите на населеното място по регистрация.
Работодател, наел безработни лица, насочени от поделенията на Агенцията по заетостта, за обучение и работа на работното място за времето, през което заетото лице е на обучение за период не повече от 6 месеца,ще получава субсидиране. Субсидиране ще получи и работодател, разкрил работно място, на което е наето лице от 50- до 60-годишна възраст, придобило право за професионална пенсия за ранно пенсиониране, насочено от поделение на Агенцията по заетостта, за период не повече от 12 месеца.
Третата група промени се отнасят до обединяване и допълване на съществуващи мерки за търсещи работа лица и работодатели. Обединяват се мерките за наемане на безработни младежи до 29-годишна възраст, завършили средно или висше образование, и без трудов стаж в една обща мярка по чл. 36, като се въвежда понятието „първа работа по специалността“ и се удължава периодът за субсидиране за не повече от 18 месеца.
Обединяват се мерките за наемане на безработни лица с трайни увреждания, включително военноинвалиди, насочени от поделенията на Агенцията по заетостта, за които на работодателя се предоставят суми за времето, през което лицата са били на работа, но за не повече от 12 месеца.
Обединяват се мерките за субсидиране на работодател, наел безработни лица - самотни родители (осиновители) и/или майки (осиновителки) с деца до 5-годишна възраст, насочени от поделенията на Агенцията по заетостта за работа на пълно или непълно работно време за период не повече от 12 месеца. Целевата група на възрастните безработни се променя от „над 50 г.“ на „над 55 г.”. Целта е по-ефективно насочване на финансовия ресурс към групата на безработните лица в предпенсионна възраст, която е сред най-уязвимите на пазара на труда. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911