Къщата на бъдещето

Наука 01.10.2015 14:49

Палата № 7 на Международния есенен технически панаир тази година е адресът на новите технологии в строителство. Тук за пръв път се вижда що е то 3D mapping презентация, а фирмата, която я направи, по принцип е специализирана в продукти, за които преди години пишеха футуролозите, предаде кореспондентът на БГНЕС от града на тепетата.
МКМ е завод в Зимница, Ямболско, който има капацитет да произведе годишно къщи с обща площ 100 000 км. м и то не просто обикновени къщи, а енергийно ефективни и пасивни. На прост език това означава, че първият вид спестява 60% от електроенергията, а вторият - 80%. Топ на иновациите в завода са т.нар. автономни къщи, които имат нулево потребление на електроенергия от външни източници - всичко си осигуряват сами - чрез слънчеви батерии, ветрогенератор и литиев акумулатор, който съхранява произведената енергия. Фирмата е построила две такива къщи в Русия, край Москва. У нас още никой не си е поръчал, но пазарът се раздвижва, казва Михаил Михов, изпълнителен директор на МКМ, и може и това да стане.
В България от 2008-ма година, когато е създаден заводът, до сега са построени 300 ефективно енергийни къщи на един и два етажа, има и няколко десетки три- и четириетажни блокчета, които се използват предимно като хотели. Строителството е изключително бързо, рекордът за груб строеж е 24 часа, а за готова къща, вдигната буквално от голо поле до приборите за хранене в кухненските шкафове - 17 дни. Цената за груб строеж е 250 лв.
Основното в технологията е топлоизолацията, обяснява Михаил Михов. Панелът в няколко разновидности е показан в палатата - между две ориентирано - стружечни плоскости - ОСП, се слага по средата стиропор - с дебелина от 10 до 15 см в зависимост от климата. От вътрешната страна на панела се слага каменна вата, от външната - пак стиропор с мокра фасада. Така стената е дебела 25 см. Така нареченият CIP панел е патентован от фирмата, а гаранцията, която дават на клиентите си, са 50 години. Производителите твърдят, че всичките им къщи - и енергоефективни, и пасивни, и автономната - издържат на земетресение от 10 бала по Рихтер и на ураган от 4-та степен. Само за сравнение - ураганът „Катрина“ беше 5-та степен.
При пасивните къщи, които икономисват 80% от електроенергията, стените вече са с дебелина 40 см. задължително е всички прозорци да отговарят на коефициент 0.79-0.80, за да няма загуба на енергия. Там е задължително да има ре-кооперация на въздуха. Топлият въздух загрява студения, който идва отвън. Средно на ден една пасивна къща изразходва не повече от 3 квт/ч енергия на час - за отопление и обслужване на уредите.
Не само стените, всички строителни работи по една къща са иновативни като технология, казва Михаил Михов. При автономните къщи, например, има централно управление на всички системи по телефона - по всяко време, където и да си, знаеш какво се случва в дома ти.
Амбицирана да наложи бъдещето в строителството, фирма МКМ планира да влезе в книгата на Гинес в категорията за най-бързо строителство. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911