Законът “Антикорупция” влиза пак, но в по-хард вариант (ОБЗОР)

България 04.09.2015 18:23

Кунева: Ще убеждаваме депутат по депутат

Падат анонимните сигнали, ще има защитени

Законът за борба с корупцията по високите етажи на властта ще бъде вкаран отново в парламента на възможно най-ранната дата, която правилникът позволява - 3 декември. Освен това ще е още по-строг от варианта, отхвърлен в четвъртък от пленарната зала.

Това предупреди вицепремиерът Меглена Кунева след заседание на Съвета за развитие в Народното събрание. На продължилите 2 часа разговори участваха почти всички министри и депутати от четирите парламентарни групи, подкрепящи управлението.

“Антикорупционното законодателство е необходимо,

за да може да

съществува

управляващото

мнозинство.

Това е смисълът на нашето участие в управлението”, каза Радан Кънев след заседанието. От страна на ГЕРБ участваха зам.-шефът на партията и лидер на парламентарната група Цветан Цветанов и председателят на НС Цецка Цачева.

Най-вероятно анонимните сигнали за корупция по върховете на властта ще отпаднат от закона. Това бе основният аргумент, заради който Патриотичният фронт не подкрепи проекта. Вместо тях ще има защитени сигнали - подадени с име, което обаче се пази в бъдещото бюро за борба с корупцията. Въпросът за анонимните сигнали можеше да се разгледа между първо и второ четене, напомни Кунева. Според нея този аргумент е просто прикритие.

Щяло да се преговаря и по въпроса кой да избира шефа на бюрото. Това е друг спорен момент, заради който ДПС не подкрепи закона. Проектът предвижда шефът на бюрото да се назначава от Министерския съвет с одобрението на президента. Според критиците на закона това ще постави ръководителя на бюрото над парламента.

Ето защо след срещата бе предпазливо съобщено, че може да се помисли и за друга субординация. По-късно обаче запознати уточниха пред “24 часа”, че промяна по този пункт едва ли ще има.

“За мен това няма да доведе до такава по-силна власт на бюрото. За мен въпросът е да бъде независим орган, а

не да се борят

институциите коя

от двете да го

направи зависим от себе си”,

каза Кунева след заседанието. Посочването от Министерския съвет означавало ангажимент и отговорност на правителството. А смисълът на включването на държавния глава бил в това, че президентът се избира от целия народ. Затова било редно именно негова да е последната дума.

“Създадох Национален съвет за борба с корупцията - политически орган. Този закон бе подкрепен. Разгледаха го безпрецедентен брой парламентарни комисии - 4, и всички го подкрепиха”, напомни Кунева. Нямало никаква индикация, че проектът няма да мине. “Такова нещо никога не се е случвало досега - законът да получи подкрепа на постоянните комисии, а после в зала - не”, подчерта Кунева.

От думите и? стана ясно, че депутатите от РБ ще направят необходимото “човек по човек”, за да може законът да бъде разбран и подкрепен при следващото му внасяне.

Вицепремиерът Румяна Бъчварова, която води Съвета за развитие, уточни, че провеждането му е било планирано с основни теми - приоритетите на управлението до края на годината, състоянието на мнозинството и отношенията в коалицията. От думите и? се разбра, че не отхвърлянето на закона в четвъртък е причина за свикването му.

Заседанието, на което да се направи календар със срок за реформите, бе предложено в последния работен ден преди ваканцията на парламента - 31 юли, от съпредседателите на РБ Радан Кънев и Найден Зеленогорски.

По приоритетите разминаване в четирите парламентарни групи нямало. “Обсъдихме възможността, че

трябва да

засилим диалога”,

призна Бъчварова. Предстояло обсъждане как да се преодолее това “натрупване”.

Участници в заседанието споделиха, че представителите на АБВ - зам.-шефът на парламента Кирил Цочев и лидерът на групата проф. Борислав Борисов, са отнесли изключително много критики от РБ. Било им натъртено, че на тях не може да се разчита - нито за конституцията, нито за закона “Антикорупция”.
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911