За и против приготвянето на зимнина

Любопитно 04.09.2015 10:43

Класиката остава – печени чушки, доматен сок, кисели краставички, туршии и сладка
Кисели краставички, домашна лютеница и вкусни туршии – кулинарни „специалитети“, без които мнозина не могат. Приготвянето на зимнина е типично нашенски „обичай“, който има своите привърженици и противници.

С настъпването на есента все по-често ще долавяме аромата на печени чушки и ще чуваме тракането на буркани, идващо от малкия консервен комбинат в задния двор на съседа. За едни приготвянето на зимнина е традиция – идеята цялото семейство да се събере и да работи заедно по обща кауза звучи привлекателно за любителите на домашния уют.Други твърдят, че това е останал болезнен навик от годините, когато българинът е гледал рафтовете на магазините празни и се е редял на опашки, за да се домогне до някой продукт. Истината е, че при всяко семейство е различно.

Днес се приготвят значително по-малко буркани със зимнина, отколкото преди. Едни правят само това, което обичат да хапват, други не приготвят, но тайничко се надяват някой да ги отмени в тази задача. Класиката обаче остава – печени чушки, доматен сок, кисели краставички, туршии и сладка задължително присъстват в списъка на повечето домакини. Но има и явно изявени противници на приготвянето на зимнина, които също имат своите убедителни аргументи.

ЗА приготвянето на зимнина вкъщи

Неповторим вкус – нищо не може да се сравни с вкуса на домашно приготвената храна. И макар днес магазините да предлагат изобилие от марки на консервирани продукти, те все още не отговарят напълно на кулинарните предпочитания на българина.
Без консерванти – едно от предимствата на приготвянето на зимнина у дома е, че знаеш какво слагаш в нея. Тези, които си имат градина, се радват на собствена реколта и пълнят бурканите само с екопродукти. Други пазаруват плодове и зеленчуци от познати или внимателно преглеждат зеленчуковите борси, за да не попаднат на ГМО.

По-малко средства – спорен е въпросът дали приготвянето на зимнина у дома излиза по-евтино от купуването на такава от магазина. Факт е обаче, че има рецепти, които не струват скъпо, а като количество излизат много. Такива са например повечето туршии.
Традицията повелява – в някои домове рецептите за зимнина се предават от поколение на поколение. Има тънкости при правенето, които не се разгласяват, а крайният продукт краси празничните трапези и се превръща в нещо, което отличава семейството от останалите.
На една ръка разстояние – дори когато хладилникът е празен, а навън е прекалено студено за „разходки“ до магазина, вкъщи винаги има продукти под ръка, с които да се приготви нещо вкусно за хапване.

ПРОТИВ приготвянето на зимнина у дома

Тик-так – за да се приготви зимнина в домашни условия, се изисква много време. Почистването и миенето на зеленчуците, подреждането в буркани и цялата процедура около стерилизирането им е уморително начинание, което може да отнеме почивните ви дни.
Бомбаж – или когато поради един или друг фактор домашната продукция ферментира и вместо вкъщи, отива на боклука. А с нея и всичките усилия, средства, време...

Без разлика в цената – според мнозина приготвянето на зимнина вкъщи струва не по-малко от тази в магазина.

Ако се пресметнат токът или газта, които се харчат, продуктите, които са ви необходими, и времето, което ви коства направата, то накрая разликата в цената е минимална или дори несъществуваща. Това провокира много домакини да се откажат от домашната продукция.

Нездравословни храни – според някои диетолози консервираните продукти са нездравословни, тъй като убиват повечето от хранителните качества на плодовете и зеленчуците. Освен това са кисели и солени и често дразнят стомаха.

В магазина има всичко – големите хипермаркети предлагат изобилие от консервирани стоки. Единственото, което се иска от вас, е да изберете. Някои домакини смятат за излишно да губят време за приготвянето на зимнина у дома, след като могат да си купят такава наготово.
(rozali.com)
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911