Депутатите отхвърлиха антикорупционния закон на Кунева

България 03.09.2015 11:42

Депутатите не подкрепиха на първо четене Законопроекта за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности, известен като закона на Кунева, предаде репортер на БГНЕС.
Първоначално „за” бяха 102 депутати, против гласуваха 39 и 71 се въздържаха. След прегласуване, 101 народни представители дадоха положителен вот, 72 се въздържаха и 38 бяха против.
Преди гласуването вицепремиерът Меглена Кунева защити законопроекта като го нарече добър. „Ако искате да го направите идеален пожелавам ви успех, ще работя заедно с вас. Това, че не сме намерили идеалния начин за решаване на проблемите, нека да не пропускаме шанса да направим доброто, а този закон дава тази възможност”, посочи Кунева.
„Изказванията ви в голямата си част не подставят под съмнение философията на закона. Този закон не се занимава с всичко, свързано с корупцията, а с определен набор от задачи. Дори и лошият закон е по-добър от нищо. Ако непрекъснато подозираме, че този закон ще бъде изкривяван това няма да доведе до положителен край”, добави Кунева.
Преди нея Радан Кънев се обърна към депутатите да не крият страха си от разследване на корупцията, имущественото им състояние и връзките с бизнеса. Излезте и кажете: „шубе ме е, притеснява ме това бюро. Недейте да хулите хората”, добави още Кънев.
По време на дебатите по законопроекта, депутатите отправиха редица остри критики срещу него, като основно заявиха, че Антикорупционият закон дава инструмент за политическо изнудване.
Лидерът на БСП Михаил Миков подчерта, че Антикорупционният закон дава единствено политически контрол. БСП няма да подкрепи закона, внесен от Меглена Кунева, тъй като няма сериозни аргументи и не е бил предложен след сериозен анализ. „Чрез едноличния характер на този орган (Бюрото за борба с корупцията, приемник на КПУКИ и Центъра за противодействие към МС - бел. ред.) се създава рекет. Този орган ще бъде политически, рекетьорски инструмент на мнозинството и правителството. Смятате ли, че това ще помогне за борбата с корупцията, а няма да е поредното мъртво родено изобретение в опит да покажем на европейските си партньори, че искаме да се борим с корупцията”, запита Михаил Миков. Според него този закон е ясно признание за неспособност за прилагане на законите по отношение на борба с корупцията и за намиране на път за усъвършенстване на законодателството в този сектор. От своя страна Методи Андреев от ГЕРБ обвини депутатите от БСП, че нямат чиста съвест и затова не искат да се води борба с корупцията. Андреев заяви още, че този закон е един от малкото закони, по който не бива депутатите да се разделят на управляващи и опозиция, защото корупцията застрашава националната сигурност. „Този закон има кусури, затова е предвидено да има второ четене, но всички заедно трябва да поведем битка с корупцията. Ако не поведем такава битка, означава, че осигуряваме незаконни доходи на хора по високите етажи на властта. Този закон трябва да всява страх в душите на хората, които искат да посегнат към корупцията”, заяви Андреев. Въпреки това той отчете, че остава проблемът кой ще е директор на Бюрото за борба с корупцията, тъй като той трябва да бъде политически независим и да се избира от парламента. От ПФ, ДПС и АБВ обясниха, че също няма да подкрепят закона на първо четене. Валентин Николов от ПФ заяви, че се дават много правомощия на директора на Бюрото за борба с корупцията, но няма критерий за това кой може да стана директор. Той заключи, че законопроектът има нужда от много поправки, а анонимните сигнали, заложени в този закон са сериозна бомба. От своя страна Мустафа Карадайъ от ДПС обясни, че партията му няма да подкрепи закона на първо четене, защото дава инструмент за политическо изнудване. „С него се легитимира моделът „Филип Златанов”. Целият орган ще бъде инструмент за разрешаване на тясно партийни интереси, за притискане и отстраняване на неудобните. Не може да подкрепим нещо, което урежда анонимни сигнали, това би било ежедневен лов на вещици”, добави Мустафа Карадайъ. От АБВ изразиха позиция, че законът може да се справи с предизвикателствата на деня, но не и в дълбочина.
Очевидно, че антикорупционният закон е уплашил голяма част от народните представители с последиците, които може да има върху техните интереси, интересите на хора, които те защитават, заяви вицепремиерът Меглена Кунева след като депутатите отхвърлиха антикорупционния закон.
„Не съм съгласна с това и тази настойчивост от моя гледна точка ще продължи. Това става за мен кауза с абсолютен приоритет”, зарече се Кунева. Тя обясни, че по-подробна оценка на случилото се предстои да се направи от РБ и ГЕРБ.
Вицепремиерът бе категорична, че воля за борба с корупцията в българския парламент днес не беше демонстрирана, като изключи ПГ на ГЕРБ и РБ. „Законът мина с подкрепата на 4 парламентарни комисии. Всяка подготвителна работа беше извършена детайлно и с добра воля”, подчерта тя.
Меглена Кунева добави, че корупцията е много тежък проблем в България, който не се лекува със заклинания и билки, а трябва хирургическа намеса, каквато отхвърленият закон е предлагал. /БГНЕС
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447